Jak gorączka wpływa na organizm?

Gorączka 

Gorączka często towarzyszy przeziębieniom lub stanom zapalnym. Podczas występowania infekcji uaktywnia się naturalny system obronny, jakim jest  podwyższenie temperatury ciała. To pierwszy sygnał świadczący o tym, że coś dzieję się w naszym organizmie. Gorączką nazywamy stan, w którym dochodzi do zmiany ciepłoty ciała powyżej 38’C. Nasz organizm reaguje w ten sposób kiedy ma do czynienia z wirusem, grzybami lub bakteriami. Przyczyną mogą być również alergeny, ciała obce lub wpływ chemicznych substancji na organizm. Temperaturę można mieć wysoką, umiarkowaną lub niską. Jak interpretować wynik pomiaru ciepłoty ciała? Kiedy gorączka sprzyja obronie organizmu, a kiedy staje się niebezpieczna dla zdrowia?

Czym jest gorączka?

Gorączka to naturalny system obronny u człowieka. Należy jednak pamiętać, że sama temperatura w sobie nie jest chorobą tylko objawem towarzyszącym nieprawidłowości. Podczas podwyższonej temperatury następuje wzrost wytwarzania przeciwciał, które pomagają uporać się z patogenami. Dodatkowo w tym stanie zmniejsza się dostęp do mikroelementów co sprawia, że patogeny wolniej się namnażają. W dzisiejszych czasach jeszcze często myli się stan gorączki ze stanem podgorączkowym. Osoby dokonujące pomiaru w warunkach domowych uważają, że temperatura powyżej normy to już stan, w którym powinniśmy reagować. Nic bardziej mylnego, temperatura poniżej 38’C nie powinna być zbijana lekami ogólnodostępnymi. Ten stan uważa się za bezpieczny dla naszego organizmu. 

Gorączka

Jakie są rodzaje gorączki?

Ze względu na różnorodność występowania u ludzi gorączki, lekarze określają ją w następujący sposób:

  • Nieznaczna  (od 38.0 do 38.5)
  • Umiarkowana  (od 38.5 do 39,5)
  • Znaczna  (od 39.5 do 40.5)
  • Wysoka   (od 40,5 do 41.0)
  • Nadmierna – hiperpireksja ( powyżej 41.0)

Istnieje również podział, zależny od przebiegu występowania gorączki:

  • Gorączka przerywana - w jej przebiegu następuje wzrost, a następnie stan się normalizuje
  • Gorączka powrotna – przebieg jest nawracający, temperatura pojawia się i dzielą ją okresy bezgorączkowe trwające nawet od kilku do kilkunastu dni.
  • Gorączka nieregularna – stan ten jest zmienny, wysokość oraz czas występowania jest ciągle zmienny
  • Gorączka przelotna – nazywamy stany występowania jednodniowej gorączki
  • Gorączka zwalniające – gorączka z przebiegiem zmiennym o różnicy 1.5 stopnia w ciągu dnia
  • Gorączka trawiąca – różnice między pomiarami mogą wahać się nawet do 5 stopni. Tutaj mamy do czynienia z upośledzeniem ośrodka termoregulacji. 

Objawy towarzyszące gorączce

Gorączka zwykle przebiega z towarzyszącymi objawami takimi jak: bóle głowy, wzmożona aktywność serca, brak apetytu, dreszcze i poty. W przypadku wysokiej i nadmiernej gorączki pacjenci często tracą orientację i majaczą, powyżej 43.5 stopnia zapadają w śpiączkę.

Najczęstsze przyczyny występowania gorączki:

Gorączka występuje podczas wielu chorób. Nasz organizm posiada własny system obronny, który chroni organizm podczas przeziębienia i stanów zapalnych. Do najczęstszych przyczyn wysokiej temperatury zaliczamy:

Gorączka, może pojawiać także w momencie urazów wewnętrznych oraz obrażeń ciała takich jak oparzenia, czy złamania. Urządzeniem, które ułatwi znacznie kontrolowanie swojego stanu zdrowia jest termometr, który powinien być obowiązkowo w każdej domowej apteczce. Na rynku mamy dostępną szeroką gamę produktów, które ułatwią pomiar u dzieci lub osób starszych i dorosłych.

Odpowiednia temperatura mierzona w różnych częściach ciała:

  • Pod pachą 36.5’C
  • W jamie ustnej 36.9’C
  • W odbycie 37.1’C
  • W uchu 37.1’C

Największą popularnością cieszą się termometry mierzące temperaturę w uchu, pomiar ten z medycznego punktu widzenia jest tak samo dokładny jak z odbytnicy, sposób pomiaru jednak jest bezpieczniejszy i bardziej komfortowy dla pacjenta. 

Rodzaje substancji, za pomocą których można skutecznie obniżyć gorączkę

W aptece dostępne są różne preparaty zawierające substancje czynne. Jedne będą odpowiednie dla osób dorosłych inne, zaś dla dzieci. Do najpopularniejszych zaliczamy preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen. Obydwie substancje są bezpieczne do stosowania u małych pacjentów. Paracetamol dodatkowo działa przeciwbólowo i zalecany jest do stosowania u dzieci w pierwszych tygodniach życia. Ibuprofen, oprócz działania przeciwbólowego wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne. Dostępne preparaty są formie syropów, zawiesin, czopków lub tabletek. Odpowiednim preparatem do stosowania u dorosłych będzie kwas acetylosalicylowy,który wywiera też efekt napotny. Nie należy go stosować u dzieci do 12 roku życia ze względu na ryzyko występowania zespołu Raye’a. W aptece dostępne są również preparaty zawierające naproksen. Jest to substancja przeciwgorączkowa, przeciwzapalna oraz przeciwbólowa, zalecana jest do stosowania u osób dorosłych i starszych dzieci. Przeznaczone dla dorosłych będą również preparaty zawierające metamizol, działają one silnie przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. 

Popularne preparaty dostępne w aptece:

Kiedy więc gorączka szkodzi?

Gorączka powyżej 39.0’C przyczynia się do osłabienia organizmu. Najbardziej wrażliwy jest mózg. Wysoka temperatura może prowadzić do uszkodzenia białek w komórkach nerwowych. Nasz organizm posiada zdolność regulacji temperatury i rzadko zdarza się, aby gorączka przekroczyła granicę zagrażającą życiu. Wyjątkiem są dzieci, które nie mają jeszcze prawidłowo ukształtowanego ośrodka termoregulacji, kobiety w ciąży, pacjenci z niewydolnością krążeniową oraz osoby po operacjach. W tej grupie należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość gorączki i wdrażać leczenie polegające na obniżaniu temperatury, jeśli jest ona wyższa niż 38,5’C

Powiązane produkty

Ibupar Forte 400 mg,...
Dostępny
Gorączka

Ibupar Forte 400 mg, tabletki powlekane, 20 szt

PABIANICKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
8,91 zł
Wskazania: Gorączka towarzysząca przeziębieniu, grypie i innym chorobom zakaźnym Ból zęba Ból głowy Ból miesiączkowy Ból pleców Gorączka
Ibuprom Max Sprint 400 mg,...
Dostępny
Gorączka

Ibuprom Max Sprint 400 mg, kapsułki, 20 szt

US PHARMACIA SP. Z O.O.
20,14 zł
Wskazania: Gorączka towarzysząca przeziębieniu, grypie i innym chorobom zakaźnym Ból różnego pochodzenia o słabym i umiarkowanym nasileniu: bóle głowy (w tym migrenowe bóle głowy), mięśni,  stawów, bóle pooperacyjne, bóle zębów,  Bóle menstruacyjne Bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.