Tlenoterapia

sprzęt medyczny, tlenoterapia, aptekapapaya.pl
Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Tlenoterapia

Tlenoterapia to metoda leczenia polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu przez pacjenta. W powietrzu występuje 21% tlenu i te stężenie jest w zupełności wystarczające dla osób zdrowych. W przypadku występowania chorób układu oddechowego, występuje potrzeba dostarczania tlenu w większych ilościach, a ten zabieg nazywamy tlenoterapią. Obecnie stosuje się tlenoterapię podczas wielu schorzeń za pomocą komór barycznych, koncentratorów tlenu i tlenów medycznych.

Rodzaje tlenoterapii

Wyróżniamy dwa rodzaje tlenoterapii. Podział ten zależny jest od drogi podania tlenu oraz urządzenia, które ten tlen produkuje. 

tlenoterapia bierna - polega na wdychaniu tlenu przez wąsy tlenowe. Ta metoda może być stosowana w warunkach domowych. Tlenoterapia bierna może być przerwana w dowolnym momencie. Do tego rodzaju zabiegów służą między innymi koncentratory tlenu, które mogą być zakupione lub wypożyczone.

tlenoterapia czynna - polega na wtłaczaniu mieszanki gazów do dróg oddechowych za pomocą respiratora. Taka metoda jest stosowana u pacjentów w stanach zagrażających życia. Najczęściej są to pacjenci nieprzytomni lub posiadający problem z oddychaniem. 

Koncentrator tlenu 

Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które posiada nieskomplikowany mechanizm działania. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje cząsteczki azotu. Sprężony tlen przekraczający 90% stężenie jest dostarczany do organizmu pacjenta za pomocą wąsów lub maski. 

Kiedy stosować koncentrator tlenu? 

Koncentrator tlenu jest zalecany podczas chorób z towarzyszącą niewydolnością oddechową. Stosuje się je podczas chorób takich jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • astma oskrzelowa
  • mukowiscydoza
  • rak płuc
  • zwłóknienie płuc

Podawanie tlenu za pomocą koncentratora płuc jest również zalecane podczas schorzeń układu krążenia: podczas nadciśnienia, niewydolności krążeniowej, zwłóknienie mięśnia sercowego.

Koncentrator tlenu dla pacjentów onkologicznych

Podczas terapii onkologicznej koncentratory tlenu są używane do wspierania terapii, poprawiają jakość życia pacjenta podczas choroby. 

Koncentrator tlenu- w jaki sposób używać? 

Należy przede wszystkim pamiętać, aby uzupełniać w urządzeniu poziom wody. Tlen wysusza śluzówkę, dlatego należy dodawać wody do specjalnego pojemniczka w koncentratorze. Powinno używać się wody destylowanej. 

Jak długo korzystać z koncentratora tlenu? 

Czas tlenoterapii powinien być dostosowany do rodzaju schorzenia. Jedni pacjenci wymagają 12 godzinnego podażu tlenu w wysokim stężeniu, drudzy zaś są podłączeni całodobowo. 

Jaki przepływ ustawić w koncentratorze tlenu? 

Decyzje o przepływie powinien ustalić lekarz, uważa się, że bezpiecznym poziomem jest 1,5 l/min. 

Czy koncentrator tlenu zużywa dużo prądu?

Koncentrator tlenu cechuje się niskim zużyciem prądu. Szacuje się, że zużywa on około 35-40W

Który koncentrator tlenu wybrać? 

Koncentratory tlenu dzielimy na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne są używane w klinikach, szpitalach oraz przychodniach. Istnieje możliwość stosowania tego typu urządzenia w warunkach domowych u osób z przewlekłą niewydolnością. Stacjonarne urządzenia są bardziej wydajne. Przenośne charakteryzują się znacznie mniejszymi gabarytami, dlatego też są częściej używane w domach. 

Gdzie kupić koncentrator tlenu? 

Koncentratory tlenu możemy kupić w sklepach medycznych oraz aptekach. Jednak istnieje możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. Z racji wysokiej ceny tego urządzenia większość osób decyduje się na wypożyczenie tego sprzętu.

Koncentrator tlenu z apteki Papaya

koncentrator tlenu przenośny

W naszej aptece istnieje możliwość zakupu tlenu medycznego. 

Podsumowując tlenoterapia jest jednym ze sposobów wspierających wiele chorób układu oddechowego i układu krążenia. Koncentrator tlenu jest urządzeniem dość drogim, dlatego zawsze można przemyśleć czy nie warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu. 

Product added to compare.