Tlenoterapia
Tlen inhalacyjny 99%, aerozol wziewny, 15 l
Tlenoterapia
Tlenoterapia to metoda leczenia polegająca na zwiększeniu stężenia tlenu we wdychanym powietrzu przez pacjenta. W powietrzu występuje 21% tlenu i te stężenie jest w zupełności wystarczające dla osób zdrowych. W przypadku występowania chorób układu oddechowego, występuje potrzeba dostarczania tlenu w większych ilościach, a ten zabieg nazywamy tlenoterapią. Obecnie stosuje się tlenoterapię podczas wielu schorzeń za pomocą komór barycznych, koncentratorów tlenu i tlenów medycznych.
Rodzaje tlenoterapii
Wyróżniamy dwa rodzaje tlenoterapii. Podział ten zależny jest od drogi podania tlenu oraz urządzenia, które ten tlen produkuje.
tlenoterapia bierna - polega na wdychaniu tlenu przez wąsy tlenowe. Ta metoda może być stosowana w warunkach domowych. Tlenoterapia bierna może być przerwana w dowolnym momencie. Do tego rodzaju zabiegów służą między innymi koncentratory tlenu, które mogą być zakupione lub wypożyczone.
tlenoterapia czynna - polega na wtłaczaniu mieszanki gazów do dróg oddechowych za pomocą respiratora. Taka metoda jest stosowana u pacjentów w stanach zagrażających życia. Najczęściej są to pacjenci nieprzytomni lub posiadający problem z oddychaniem.
Koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które posiada nieskomplikowany mechanizm działania. Koncentrator pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje cząsteczki azotu. Sprężony tlen przekraczający 90% stężenie jest dostarczany do organizmu pacjenta za pomocą wąsów lub maski.
Kiedy stosować koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu jest zalecany podczas chorób z towarzyszącą niewydolnością oddechową. Stosuje się je podczas chorób takich jak:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- astma oskrzelowa
- mukowiscydoza
- rak płuc
- zwłóknienie płuc
Podawanie tlenu za pomocą koncentratora płuc jest również zalecane podczas schorzeń układu krążenia: podczas nadciśnienia, niewydolności krążeniowej, zwłóknienie mięśnia sercowego.
Koncentrator tlenu dla pacjentów onkologicznych
Podczas terapii onkologicznej koncentratory tlenu są używane do wspierania terapii, poprawiają jakość życia pacjenta podczas choroby.
Koncentrator tlenu- w jaki sposób używać?
Należy przede wszystkim pamiętać, aby uzupełniać w urządzeniu poziom wody. Tlen wysusza śluzówkę, dlatego należy dodawać wody do specjalnego pojemniczka w koncentratorze. Powinno używać się wody destylowanej.
Jak długo korzystać z koncentratora tlenu?
Czas tlenoterapii powinien być dostosowany do rodzaju schorzenia. Jedni pacjenci wymagają 12 godzinnego podażu tlenu w wysokim stężeniu, drudzy zaś są podłączeni całodobowo.
Jaki przepływ ustawić w koncentratorze tlenu?
Decyzje o przepływie powinien ustalić lekarz, uważa się, że bezpiecznym poziomem jest 1,5 l/min.
Czy koncentrator tlenu zużywa dużo prądu?
Koncentrator tlenu cechuje się niskim zużyciem prądu. Szacuje się, że zużywa on około 35-40W
Który koncentrator tlenu wybrać?
Koncentratory tlenu dzielimy na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne są używane w klinikach, szpitalach oraz przychodniach. Istnieje możliwość stosowania tego typu urządzenia w warunkach domowych u osób z przewlekłą niewydolnością. Stacjonarne urządzenia są bardziej wydajne. Przenośne charakteryzują się znacznie mniejszymi gabarytami, dlatego też są częściej używane w domach.
Gdzie kupić koncentrator tlenu?
Koncentratory tlenu możemy kupić w sklepach medycznych oraz aptekach. Jednak istnieje możliwość wypożyczenia takiego sprzętu. Z racji wysokiej ceny tego urządzenia większość osób decyduje się na wypożyczenie tego sprzętu.
Koncentrator tlenu z apteki Papaya
koncentrator tlenu przenośny
W naszej aptece istnieje możliwość zakupu tlenu medycznego.
Podsumowując tlenoterapia jest jednym ze sposobów wspierających wiele chorób układu oddechowego i układu krążenia. Koncentrator tlenu jest urządzeniem dość drogim, dlatego zawsze można przemyśleć czy nie warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu.