Wapń
Calperos 1000, 400 mg jonów wapnia ,kapsułki, 100 szt
Teva, Calcium Pliva, tabletki musujące o smaku pomarańczowym, 12 szt
Calcium Pantothenicum 100 mg, tabletki, 50 szt
Calperos 500,200 mg jonów wapnia , kapsułki, 30 szt
Calperos 1000, 400 mg jonów wapnia ,kapsułki, 30 szt
Calcium Krystalicznie Czyste 100%, saszetki, 20 szt
Calperos Vita-D3, tabletki do rozgryzania, 30szt
Plusssz Junior Calcium Complex, tabletki, 20szt
Vitrum Osteo, tabletki, 100 szt
Calperos 500, 200 mg jonów wapnia, kapsułki, 200 szt
Calcium Gluconicum, tabletki, 50szt
Molekin Osteo, tabletki, 75 szt
Zdrovit Calcium + Witamina C, tabletki musujące o smaku mandarynkowym, 20szt
Calcium Osteo D3+, tabletki, 60szt
Vitrum Osteo, tabletki, 60 szt
Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D, tabletki, 60 szt
Ostercal 1250 D, tabletki, 90 szt.
Kalcikinon, tabletki, 60 szt
Calsin Osteo 2000, tabletki, 60szt
Calperos Duo, tabletki, 60 szt
Apteo, Calcium z witaminą C, tabletki musujące, 20 szt
Wapń, zastosowanie i suplementacja, najważniejsze informacje
Wapń odpowiada za wiele procesów w organizmie. Minerał ten jest składnikiem tkanki kostnej i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Prawidłowe stężenie w organizmie przyczynia się do prawidłowego przekazywania bodźców nerwowo mięśniowych. Bierze również udział w utrzymaniu gospodarki wodnej w organizmie.
Kiedy jest największe zapotrzebowanie na wapń? Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wapń?
Podczas rozwoju u dzieci występuje większe wchłanianie wapnia, minerał ten jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania kości. Po ukończeniu 25 roku życia zmniejsza się zdolność wchłaniania wapnia z pożywienia. Stopniowo obniża się współczynnik wchłaniania. Dlatego minerał ten powinien być uzupełniany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Kolejnym etapem w życiu, w którym występuje zaburzony poziom wchłaniania jest okres menopauzy.
Jak uzupełnić wapń w organizmie? Suplementacja wapnia, właściwości działanie
Wapń powinien być dostarczany w postaci pokarmów. W naturalnej formie obecnej w pożywieniu posiada większą zdolność do wchłaniania przez nasz organizm. Oznacza to, że dobrze zbilansowana dieta dobrana do okresu życia może w zupełności uzupełnić organizm w ten pierwiastek. Istnieją jednak sytuacje, w których należy przyjąć wapń w postaci tabletki z apteki. Należy jednak pamiętać, że takie sytuacje powinny być już ostatecznością.
Wapń z apteki, jak uzupełniać niedobór wapnia w organizmie?
Wapń w tabletce występuje pod postacią różnych soli. Każda z nich posiada inną wchłanialność. Dlatego podczas wyboru suplementów dostępnych w aptece, należy zawsze zwrócić uwagę na skład. Na ulotce wapnia możemy spotkać: sól wapnia, węglan wapnia, fosforan trójwapniowy, dwuwodny chlorek wapnia, cytrynian wapnia, sześciowodny chlorek wapnia, laktoglukonian lub glukonian wapnia. Mało kto wie, że substancje te posiadają inną przyswajalność oraz mogą być bogate w różne substancje, które mają pozytywny wpływ na zdrowie.
Który wapń wybrać? Dostępne preparaty na rynku
Wapń w tabletce zawierający węglan wapnia jest uważany za substancję najbardziej przyswajalną. Należy jednak pamiętać, że substancja ta wymaga niskiego pH żołądka. Węglan wapnia posiada dużą zawartość elementarnego Ca, istnieje jednak ryzyko występowania skutków ubocznych w postaci nadwrażliwości, dlatego nie powinien być stosowany u osób z wrażliwym układem trawiennym. Alternatywą dla takich osób jest cytrynian wapnia, posiada dobrą wchłanialność i nie powoduje podrażnienia układu trawiennego. Dobrym wyborem podczas suplementacji będą więc tabletki zawierające węglan wapnia lub cytrynian wapnia.
Wapń lek czy suplement?
Tak jak w przypadku wszystkich tabletek witaminowych zaleca się sięganie po leki. Posiadają one badania, które potwierdzają skuteczność tych preparatów. Dlatego decydując się na wapń w tabletkach wybierajmy lek nie suplement.
Wapń z apteki Papaya
Apteka Papaya posiada osobną kategorie zawierającą suplementy i leki zawierające wapń. Dostępne preparaty są obecne w formie tabletek musujących, syropów, kapsułek i tabletek. To jaką formę podania wybierzemy zależy od Was samych.
Zawartość wapnia elementarnego w solach
sól wapnia |
odsetek Ca |
węglan wapnia |
39,7 |
fosforan trójwapniowy |
36,3 |
dwuwodny chlorek wapnia |
27,2 |
cytrynian wapnia |
21,1 |
sześciowodny chlorek wapnia |
18,3 |
laktoglukonian |
12,9 |
glukonian wapnia |
8,9 |
Wapń, najczęściej zadawane pytania
Jak wpływa na organizm nadmiar wapnia? Czy podwyższony wapń świadczy o chorobie?
Wapń w organizmie odgrywa bardzo ważną rolę. Zarówno nadmiar i niedobór mogą być groźne dla organizmu. Podwyższony wapń czyli hiperkalcemia może świadczyć o zaburzeniu pracy wielu narządów. Wysoki poziom wapnia może być wynikiem nadczynności przytarczyc, nadczynność kory nadnerczy. Wysokie stężenie wapnia może być obecne podczas występowania niektórych nowotworów. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stężenia wapnia.
Czy powinno się określać poziom wapnia za pomocą badania krwi?
Zwiększony poziom wapnia czy hiperkalcemia jak i niski poziom wapnia czyli hipokalcemia jest niebezpieczny dla zdrowia. Duże niedobory wapnia mogą powodować problemy z kośćmi oraz zaburzoną krzepliwość krwi. Wysoki poziom może oznaczać obecność wielu chorób, dlatego powinno się wykonywać badanie poziomu wapnia we krwi. Szczególnie u osób po 65 roku życia lub kobiet po menopauzie, gdzie wapń słabo się wchłania.
Jaki jest koszt badania poziomu wapnia we krwi? Jaka jest prawidłowa norma poziomu wapnia
Badanie poziomu wapnia można wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia, badanie jest bezpłatne po otrzymaniu od lekarza rodzinnego skierowania. Odpowiedni poziom wapnia można sprawdzić wykonując badanie prywatnie. Koszt badania poziomu wapnia to około 20zł, badanie jest stosunkowo tanie i może wykonać je każdy. Norma dla kobiet i mężczyzn to 2,25–2,75 mmol/l (9 – 11 mg/dl)
Wapń ciąża i laktacja
Wapń ma ogromny wpływ na zdrowie szczególnie w okresie ciąży i laktacji. W tym okresie najlepiej przyjmować naturalne produkty bogate w wapń. Regulacja poziomu wapnia może odbywać się za pomocą suplementów dla kobiet w ciąży i mam karmiących. Preparaty stworzone z myślą o przyszłych mamach zawierają odpowiednie dawki minerałów i witamin. Niedobór może mieć negatywny wpływ na zdrowie i powodować zaburzenia przebiegu ciąży. Hipokalcemia niedobór może powodować skurcze mięśni, zaburzenia krzepliwości, problemy z uzębieniem czy łamliwość kości.
Które produkty spożywcze zawierają najwięcej wapnia? Produkty niezbędne dla pacjentów z niedoborem wapnia
Zawartość wapnia w pożywieniu ma ogromny wpływ dla osób z niedoborem tego minerału. Osoby posiadające za mało wapnia powinny sięgać po produkty takie jak: mleko i produkty mleczne, ryby, nasiona, orzechy, niektóre rośliny z rodziny kapustnych. Przyjmując odpowiednią ilość tych składników, zmniejszamy ryzyko niedoboru wapnia.
Jak leczyć nadmiar wapnia?
Wapń jest pierwiastkiem, który stanowi niezbędny element prawidłowej diety. Nie może go zabraknąć w codziennym pożywieniu. Jego niedobór powoduje wiele objawów, które zaburzają działanie całego organizmu. Podczas nadmiaru wapnia podaje się leki hamujące uwalnianie tego pierwiastka z kości.
Czy kawa wypłukuje wapń z organizmu?
Wypicie jednej filiżanki kawy powoduje utratę 2-3 mg wapnia z organizmu. Jeśli nie nadużywamy picia kawy nie ma powodów do obaw, że wystąpi u nas niski wapń.
Kiedy suplementować wapń?
Zawartość wapnia w organizmie powinniśmy sprawdzać za pomocą badań. W przypadku niedoboru powinniśmy zastosować suplementacje wapnia. Osoby chorujące na osteoporozę powinny wykonywać tego typu badania regularnie i przyjmować wapń w odpowiednich dawkach indywidualnie dobranych do potrzeb pacjenta.