Wapń

Witaminy i minerały, wapń, aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-24 z 24 pozycji

Wapń

Wapń odpowiada za wiele procesów w organizmie. Minerał ten jest składnikiem tkanki kostnej i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Prawidłowe stężenie w organizmie przyczynia się do prawidłowego przekazywania bodźców nerwowo mięśniowych. Bierze również udział w utrzymaniu gospodarki wodnej w organizmie. 

Kiedy jest największe zapotrzebowanie na wapń?

Podczas rozwoju u dzieci występuje większe wchłanianie wapnia, minerał ten jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania kości. Po ukończeniu 25 roku życia zmniejsza się zdolność wchłaniania wapnia z pożywienia. Stopniowo obniża się współczynnik wchłaniania. Dlatego minerał ten powinien być uzupełniany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Kolejnym etapem w życiu, w którym występuje zaburzony poziom wchłaniania jest okres menopauzy. 

Jak uzupełnić wapń?

Wapń powinien być dostarczany w postaci pokarmów. W naturalnej formie obecnej w pożywieniu posiada większą zdolność do wchłaniania przez nasz organizm. Oznacza to, że dobrze zbilansowana dieta dobrana do okresu życia może w zupełności uzupełnić organizm w ten pierwiastek. Istnieją jednak sytuacje, w których należy przyjąć wapń w postaci tabletki z apteki. Należy jednak pamiętać, że takie sytuacje powinny być już ostatecznością. 

Wapń z apteki

Wapń w tabletce występuje pod postacią różnych soli. Każda z nich posiada inną wchłanialność. Dlatego podczas wyboru suplementów dostępnych w aptece, należy zawsze zwrócić uwagę na skład. Na ulotce wapnia możemy spotkać: sól wapnia, węglan wapnia, fosforan trójwapniowy, dwuwodny chlorek wapnia, cytrynian wapnia, sześciowodny chlorek wapnia, laktoglukonian lub glukonian wapnia. Mało kto wie, że substancje te posiadają inną przyswajalność oraz mogą być bogate w różne substancje, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. 

Zawartość wapnia elementarnego w solach

sól wapnia

odsetek Ca

węglan wapnia

39,7

fosforan trójwapniowy

36,3

dwuwodny chlorek wapnia

27,2

cytrynian wapnia

21,1

sześciowodny chlorek wapnia

18,3

laktoglukonian

12,9

glukonian wapnia

8,9

Który wapń wybrać?

Wapń w tabletce zawierający węglan wapnia jest uważany za substancję najbardziej przyswajalną. Należy jednak pamiętać, że substancja ta wymaga niskiego pH żołądka. Węglan wapnia posiada dużą zawartość elementarnego Ca, istnieje jednak ryzyko występowania skutków ubocznych w postaci nadwrażliwości, dlatego nie powinien być stosowany u osób z wrażliwym układem trawiennym. Alternatywą dla takich osób jest cytrynian wapnia, posiada dobrą wchłanialność i nie powoduje podrażnienia układu trawiennego. Dobrym wyborem podczas suplementacji będą więc tabletki zawierające węglan wapnia lub cytrynian wapnia. 

Wapń lek czy suplement?

Tak jak w przypadku wszystkich tabletek witaminowych zaleca się sięganie po leki. Posiadają one badania, które potwierdzają skuteczność tych preparatów. Dlatego decydując się na wapń w tabletkach wybierajmy lek nie suplement. 

Wapń z apteki Papaya

Apteka Papaya posiada osobną kategorie zawierającą suplementy i leki zawierające wapń. Dostępne preparaty są obecne w formie tabletek musujących, syropów, kapsułek i tabletek. To jaką formę podania wybierzemy zależy od Was samych. 

Wapń jest pierwiastkiem, który stanowi niezbędny element prawidłowej diety. Nie może go zabraknąć w codziennym pożywieniu. Jego niedobór powoduje wiele objawów, które zaburzają działanie całego organizmu. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 3,00 zł - 43,00 zł

Produkt dodany do ulubionych