Gardło

Przeziębienie,gardło,aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-30 z 177 pozycji

Gardło

Gardło to narząd, który łączy ze sobą jamę ustną, nosową, krtań oraz przełyk. Jest częścią dwóch układów pokarmowego i oddechowego, ze względu na to, że obydwa narządy krzyżują się na jego wysokości. W organizmie człowieka, gardło uczestniczy w oddychaniu, połykaniu pokarmów, ma za zadanie pełnić funkcję obronną przed zachłyśnięciem oraz jest także elementem narządu mowy. Poza tym poprzez pierścień chłonny, w którym dochodzi do wytwarzania przeciwciał i limfocytów oraz ekspozycji limfocytów na antygeny, gardło bierze udział w immunologicznym systemie obronnym.  

Ból gardła 

Ból gardła najczęściej pojawia się, gdy mamy do czynienia z infekcją, za którą odpowiedzialne są wirusy. Mają one umiejętność niszczenia błony śluzowej gardła, nosa i oskrzeli. W przypadku, gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony, nie chroni nas w pełni przed ich wnikaniem i wtedy dochodzi do infekcji, przeziębienia, grypy, czy zapalenia zatok. Ból gardła choć w znacznie mniejszym stopniu może być wywołany także przez bakterie.

Przyczyny bólu gardła: 

Zapalenie gardła to stan zapalny, który dotyczy głównie błony śluzowej gardłą a także może być zakażeniem innych górnych dróg oddechowych. Zapalenie gardła może być infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą.

 • Wirusowe zapalenie gardła, powodują wirusy, które rozwijają się od momentu zakażenia do ok. 6 dni. Objawem jest ból gardła o różnym nasileniu, drapanie lub pieczenie, katar a także suchy kaszel. Towarzyszy nam wtedy podwyższona temperatura, która wynosi nie więcej niż 37,5°C. Gardło jest rozpulchnione, przekrwione, mogą pojawić się również bóle stawów i mięśni. Przy ostrej wirusowej infekcji  temperatura wzrasta nawet do 39°C. Musimy wiedzieć, że ta niegroźna infekcja może powodować powikłania, zwłaszcza u dzieci. Przerodzić może się wtedy w anginę, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc lub oskrzeli. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, gdy infekcja się przedłuża. Zazwyczaj wirusowe zapalenie gardła, leczymy tylko za pomocą leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. 
 • Bakteryjne zapalenie gardła, powodują bakterie ropotwórcze z grupy paciorkowców, rzadziej gronkowców. Zakażenie pojawia się bardzo gwałtownie i towarzyszy mu ostry, uciążliwy ból gardła. Powoduje on problemy z jedzeniem, przełykaniem oraz daje znacznie podwyższoną temperaturę nawet do 40°C. Ponadto powiększone zostają węzły chłonne szyjne, podżuchwowe oraz migdałki. Wielokrotnie zdarza się, że ból promieniuje aż do ucha, natomiast na migdałkach pojawia się ropny nalot. Podczas choroby jesteśmy osłabieni, mogą towarzyszyć nam także bóle głowy, brzucha, biegunka czy wymioty. Bakteryjne zapalenie gardła, wymaga zastosowania antybiotykoterapii, ponieważ bakterie bardzo szybko mogą rozszerzać na inne narządy takie jak tchawica, krtań, płuca czy oskrzela. Natomiast niedoleczone zapalenie bakteryjne gardła, może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak choroby nerek, serca czy stawów. 
 • Grzybicze zapalenie gardła występuje niezwykle rzadko, przeważnie wywołuje je grzyb Candida albicans, który pojawia się po intensywnej antybiotykoterapii lub w osłabionym układzie immunologicznym. Towarzyszy mu poranny kaszel z wykrztuszaniem wydzieliny o konsystencji galaretowatej, nieprzyjemnym zapachu i w szaro-brązowym kolorze. Przy grzybiczym zapaleniu gardła, osoba odczuwa jakby miała w gardle jakieś ciało obce, z którym walczy ciągle przełykając ślinę, lub chrząkając. Leczenie odbywa się za pomocą farmakologicznych środków przeciwgrzybiczych.

Suchość gardła może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest to infekcja, ale mogą to być także takie czynniki jak; odwodnienie, stan zapalny, spanie z otwartymi ustami, nadwyrężenie narządu głosu, nieprawidłowa praca ślinianek, cukrzyca czy  palenie papierosów. Suchość gardła objawia się pieczeniem, problemem z mówieniem i przełykaniem, zalegającą gęstą wydzieliną oraz bólem. Możemy zwalczyć objawy, nawilżając śluzówkę gardła, za pomocą picia dużej ilości płynów, najlepiej wody. Dodatkowo możemy zastosować preparaty nawilżające zakupione w aptece, w postaci tabletek do ssania, syropów, aerozoli a także roztworów i herbatek.     

Leki na ból gardła w aptece Papaya:

Płukanie gardła 

glimbax, gargarin, tantum verde roztwór, salviasept

Tabletki na ból gardła

chlorchinaldin, verbascon gardło, tabletki emskie z wadowic, cevitt gardło, 

Syropy na ból gardła

syrop prawoślazowy, tussipico gardło, verbasci, 

Pastylki na ból gardła

cholinex, amolowe, tymianek i podbiał , orofar max, strepsils, scorbolamid gardło, herbitussin kaszel i gardło, polopiryna gardło, 

Spraye i aerozole na ból gardła

fiorda, argentin t, uniben, tantum verde,  pelavo gardło, glosal, polopiryna gardło, hascosept, orofar, 

Zioła na ból gardła

szałwia, septosan fix, bronchisan, 

Substancje czynne występujące w lekach na ból gardła:

 • cetylopirdyniowy chlorek,
 • lidokainy chlorowodorek
 • flubiprofen
 • salicylan choliny
 • nanokoloid srebra
 • sól kwasu hialuronowego
 • chlorek benzalkoniowy
 • chlorochinaldol
 • heksylorezorcynol
 • amylometakrezol
 • alkohol dichlorobenzylowy
 • Ekstrakty z ; szałwi, czarnego bzu, dziewanny, lipy, rumianku, mięty, porostu islandzkiego, korzenia prawoślazu, szałwi, ziela tymianku, z aronii, malwy, propolisu, chrząstnicy kędzierzawej, babka lancetowata

Domowe sposoby na ból gardła:

 • Płukanie gardła za pomocą roztworu soli.
 • Płukanie gardła szałwią, tymiankiem oraz rumiankiem.
 • Syrop z czosnku, cebuli i cytryny 
 • Picie przegotowanej wody z miodem i kilkoma kroplami cytryny.
 • Picie ciepłej herbatki z imbirem, z miodem i cytryną, z malinami.

Ból gardła można skutecznie złagodzić za pomocą kilku sposobów. Zawsze w pierwszej kolejności sięgaj po produkty o naturalnym składzie, zaś te są jednymi z najbezpieczniejszych.

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

 • 0,00 zł - 36,00 zł

Produkt dodany do ulubionych