Laktatory

Sprzęt medyczny, laktator,aptekapapaya.pl
Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Laktator 

Laktator to inaczej odciągacz pokarmu. Odpowiedni do stosowania podczas okresu laktacji. Często kobiety przed porodem zadają sobie pytanie czy laktator będzie urządzeniem niezbędnym podczas okresu karmienia. Jedne kobiety korzystają z niego od razu po porodzie u innych zaś sprawdzi się dopiero w momencie chęci powrotu do pracy. Obecnie na rynku dostępny jest laktator ręczny i laktator elektryczny

Kiedy laktator okaże się pomocny?

Laktator jest urządzeniem, które może wspomóc matkę podczas pierwszych tygodni przyjścia na świat maluszka. Laktatory służą między innymi do stymulowania produkcji mleka u matek, u których ten proces jest zaburzony. Będą ogromnym wsparciem w momencie problemów z chwytaniem piersi u wcześniaków. Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest najlepszą alternatywą jeśli chodzi o żywienie niemowląt. W momencie problemów odciągacze pokarmu zapewniają stały dostęp mleka z piersi podanego przez butelkę. Dzięki temu rozwiązaniu kobiety nadal mogą podawać dziecku to co najlepsze czyli pożywienie produkowane w naturalny sposób. Życie często stawia nas w sytuacjach, w których musimy wybrać między opieką nad maluszkiem a pracą. W dzisiejszych czasach laktator pozwala na powrót do pracy bez rezygnowania z karmienia piersią.

Laktator ręczny 

Laktatory ręczne były przełomowym odkryciem. Ręczne odciągacze pokarmu zrewolucjonizowały życie matek. Przede wszystkim rozwiązały problemy związane z zanikiem pokarmu. Okazało się bowiem, że laktator przyczynia się do stymulowania produkcji mleka, dlatego kobiety zaczęły sięgać po te urządzenia. Do dziś ręczne laktatory są dostępne aptekach i sklepach z akcesoriami dla maluchów. 

Wyróżniamy trzy rodzaje laktatorów ręcznych

  • Laktator ręczny gruszkowy - wyposażony w gruszkę, wężyk oraz pojemnik na mleko. Naciskanie na gruszkę przyczynia się do zassania powietrza, które stymuluje wyciek mleka. Podczas używania tego laktatora ważna jest siła nacisku oraz częstotliwość.
  • Laktator ręczny tłokowy - odciąganie pokarmu zachodzi na zasadzie takiej samej jak w strzykawce. Nacisk na tłok przyczynia się do wypływu mleka.
  • Laktator ręczny z pompką - naciskanie pompki stymuluje odciąganie pokarmu. 

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny okazał się kolejnym przełomem w życiu kobiet karmiących. W porównaniu z laktatorem ręcznym, odciąganie pokarmu jest praktycznie samoobsługowe. Urządzenia te są wyposażone w zasilacz, lejek, nasadkę oraz pojemnik na mleko. Dodatkowo obecnie laktatory elektryczne są wyposażone w różne tryby pracy co daje nam wybór częstotliwości ssania. Wystarczy przyłożyć nasadkę do piersi i ustawić tryb pracy urządzenia. 

Laktator ręczny czy elektryczny?

Zdania są podzielone wadą laktatorów elektrycznych jest ich charakterystyczny dźwięk, jednak uważa się, że są one bardziej wydajne od urządzeń manualnych. Ręczne zaś wymagają w większości użycia dwóch dłoni, ale za to są ciche w użytkowaniu. To jaki laktator wybierzemy zależy on nas samych. Dla kobiet, które wymagają jedynie pobudzenia laktacji odpowiedni będzie laktator ręczny, ma on zaś niższą cenę i same możemy decydować o sile ssania. U Pań, które będą często odciągać pokarm sprawdzą się laktatory elektryczne. 

Jak pobudzać laktację laktatorem? 

Laktator jest urządzeniem, który wspomaga proces pobudzania laktacji. Istnieje schemat nazywany Chele Marmet opracowany w Instytucie Laktacji w Kaliforni, który jasno określa metody pobudzania laktacji z użyciem lektora. Polega on na przemiennym opróżnianiu piersi w trybie 7, 5 i 3 minut. Proces ten trwa około 30 minut, zanim matka zdąży opróżnić obydwie piersi. Istnieje również skrócony model systemu odciągania pokarmu do 5, 3 i 2 minut. Aby zmniejszyć czas odciągania można przystawić laktator jednocześnie na obydwie piersi. W pierwszych dobach proces odciągania powinien odbywać się około 8 razy, następnie możemy zmniejszyć częstotliwość do 5 razy na dobę. Należy pamiętać również o przystawianiu dziecka do piersi na żądanie. Odciąganie pokarmu przez laktator ma być formą wsparcia podczas tradycyjnego karmienia. 

Jak przechowywać odciągnięte mleko matki? 

Odciągnięte mleko matki, które jest przechowywane w temperaturze pokojowej nadaje się do podawania w ciągu 4 - 6 godzin od pobrania. Następnie takie mleko należy wylać. Mleko przechowywane w lodówce w temperaturze od 2 do 4 stopni może być przechowywane  do 96 godzin. Mleko przechowywane w zamrażalniku może stać od 3 do 6 miesięcy. Pokarm wyjęty z zamrażalnika lub lodówki należy spożyć w ciągu 4 godzin.

Laktator to urządzenie, które często okazuje się potrzebne po porodzie. Dlatego szykując wyprawkę nie powinniśmy skupiać się nad jego zakupem. Urządzenia te są dostępne od ręki dlatego nie ma potrzeby wcześniejszego zakupu. Czas pokaże, jakiego typu problemy dosięgną nas podczas okresu karmienia, a wtedy dostosujemy rodzaj urządzenia oraz cel jego przeznaczenia.

Product added to compare.