Rany i oparzenia

Problemy skórne, rany i oparzenia, aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-26 z 26 pozycji

Rany i oparzenia 

Rana to przerwanie ciągłości skóry, tkanek albo obu naraz, przez uraz mechaniczny, termiczny lub chemiczny. Uszkodzenie skóry, które spowodowane jest urazem termicznym nazywamy oparzeniem. Skóra jest warstwą, która chroni całe nasze ciało, mimo to, nie jest odporna na uszkodzenia. Dlatego w przypadku gdy na jej powierzchni pojawiają się rany i oparzenia powinno zastosować się leczenie kompleksowe, rozwiązując kilka problemów jednocześnie. Z jednej strony zahamować rozwój bakterii a oprócz tego stymulować do gojenia i zabliźniania uszkodzonej skóry. Bezwzględne jest zachowanie higieny podczas wszystkich czynności związanych z opatrywaniem uszkodzonej skóry. Gojenie ran, zależy w dużej mierze od rodzaju uszkodzenia, czynników zewnętrznych oraz chorób układowych do których należy cukrzyca czy niewydolność krążeniowa. W tej kategorii znajdziemy niezbędne preparaty, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie ran i oparzeń.

Jak opatrzyć prawidłowo ranę?

Opatrywanie rany zależy od jej rodzaju, lecz zwykle przebiega wieloetapowo. Przede wszystkim trzeba dokładnie obejrzeć ranę, by stwierdzić czy wymagana jest konsultacja z lekarzem. W przypadku gdy na powierzchni rany widzimy nieduże krwawienie, powinniśmy ucisnąć je, by zatamować krwawienie. Następnie trzeba zabezpieczyć ranę przed zanieczyszczeniami i zakażeniem. Można przepłukać ją pod bieżącą wodą lub użyć do tego soli fizjologicznej. Kolejną czynnością jest dezynfekcja powierzchni rany za pomocą preparatu odkażającego, bakteriobójczego. W następnej kolejności zakładamy opatrunek, który dobieramy w zależności od rodzaju rany. Może to być opatrunek uciskowy, stosowany na rany krwawiące. Zawiera on kompres jałowy, który dotyka bezpośrednio uszkodzonej skóry i dalej zwinięty bandaż lub gazę, jako warstwa uciskowa. Na koniec zabezpieczenie opatrunku poprzez użycie bandażu, opaski elastycznej czy chusty trójkątnej. Przy ranach mało krwawiących, używamy opatrunku osłaniającego, który zabezpiecza uszkodzoną skórę przed zanieczyszczeniami. Można do tego użyć plastrów z opatrunkiem lub kompresu jałowego zamocowanego za pomocą bandaża. Aby wspomóc i przyspieszyć gojenie się ran warto nałożyć na nią produkt w żelu, który pomoże w leczeniu uszkodzeń, zapewni odpowiednią pielęgnację.  

Co na ranę?

Wiemy, że każdą ranę niezależnie czy jest to otarcie, zadrapanie czy skaleczenie trzeba zdezynfekować za pomocą preparatu antyseptycznego do odkażania. Natomiast, by rany szybciej się goiły i nie pozostawały po nich szpecące blizny, powinniśmy pielęgnować za pomocą płynów, kremów, maści czy żeli. Płyny takie jak np. Borasol, sprawdzają się do przemywania powierzchownych urazów skóry lub do robienia okładów, ponadto działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Kremy natomiast łagodzą otarcia, podrażnienia i przyczyniają się do szybszej regeneracji naskórka. Znajdziemy tu np. zinalfat krem czy bepanthen plus krem. Maści takie jak np. nagietkowa, rumiankowa czy z żywokostem łagodzą stany zapalne, podrażnienia oraz przyspieszają gojenie. Jednakże żele takie jak np. curiosin czy octenilin, możemy bezpiecznie nałożyc na ranę, zabezpieczając ją przed wpływem zanieczyszczeń i tworząc jej sprzyjające mikrośrodowisko, by skóra szybciej się zregenerowała. 

Jak opatrzyć oparzenie?

Gdy dojdzie do oparzenia trzeba reagować natychmiast. W pierwszej kolejności schładzamy oparzone miejsce, najlepiej pod bieżącą zimną wodą nie krócej niż od 5 do 15 minut. Następnie delikatnie nakładamy preparat leczniczy na poparzenia i gdy zaczyna go ubywać uzupełniamy. Jeśli oparzeniu uległa znaczna część ciała ale tylko naskórka, to nie nakładamy na nią opatrunku, jedynie środki schładzające. W przypadku oparzenia II stopnia, gdy oprócz naskórka uszkodzona została wierzchnia warstwa skóry właściwej, możemy po zastosowaniu preparatu leczniczego, nałożyć delikatny opatrunek jałowy z gazy. Musimy wiedzieć jednak, że nie wolno go dociskać, lecz delikatnie przymocować. W przypadku pojawienia się pęcherzy z płynem surowiczym, nie przebijamy ich, gdyż chronią nas przed zakażeniem, działając przy tym jak kompres. 

Co na oparzenie?

Na oparzenia stosuje się preparaty, które przynoszą natychmiastową ulgę, koją, chłodzą i przyspieszają regenerację skóry. Stosowanie ich zmniejsza uczucie pieczenia i bólu. Preparaty na oparzenia występują w formie sprayu, pianki, maści, kremu oraz żelu. Są to środki, których nie powinno zabraknąć w domowej apteczce a należą do nich np. panthenol pianka, spray, krem czy termcool żel. Każde z nich jest dobrym rozwiązaniem na odizolowanie uszkodzonej skóry i zabezpieczenie jej przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto warto także stosować kosmetyki, które zawierają alantoinę, wyciągi z nagietka, rumianku czy aloesu. Nawilżają one uszkodzoną po oparzeniu skórę i pomagają szybciej się zregenerować. Na naszej stronie znajdziecie preparaty wspomagające po oparzeniu jak np. maść nagietkową, rumiankową, altaminium żel z nagietkiem, thermi żel, krauterhof żel z żywokostem i wiele innych. 

Warto wiedzieć, że stosowanie preparatów na rany i oparzenia, pomogą nam szybciej zregenerować uszkodzoną skórę i zmniejszyć odczuwane dolegliwości. Jeśli jednak uszkodzenie skóry jest większe, należy skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 80,00 zł

Produkt dodany do ulubionych