Wskazania:
- Stany zapalne skóry.
- Stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych.
- Stłuczenia, obrzęki, powierzchowne uszkodzenia naskórka, wypryski, oparzenia.
Opis produktu:
Produkt leczniczy Borasol to roztwór przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę. Substancją czynną jest kwas borowy (borny), który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Kwas borowy w preparacie Borasol występuje w stężeniu 3% (tj. 1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego). Oprócz właściwości grzybo i bakteriostatycznych wykazuje również działanie słabo odkażające, a także wysuszające i ściągające. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 11. roku życia, ani na rozległe rany i otwarte skaleczenia.
Czy wiesz, że?
Kwas borowy znany jest także jako kwas borny. Jest to nieorganiczny związek chemiczny o charakterze słabego kwasu, który występuje w przyrodzie w postaci minerału nazywanego sassolinem. Może się znajdować także w niektórych roślinach i soli morskiej. Bardzo trudno wydala się z organizmu, co może grozić jego szybkim nagromadzeniem się. Można go wykorzystać do przemywania lub okładów. W przypadku leczenia schorzeń dróg moczowo - płciowych można wykonać na jego bazie nasiadówki, które nie powinny być dłuższe niż 20 minut. Nie powinien być stosowany na rozległe i głębokie rany, ponieważ jeśli przedostanie się do głębszych warstw skóry, zacznie się odkładać co jest toksyczne.
Składniki:
Substancją czynną leku jest kwas borowy.
1 g roztworu na skórę zawiera 30 mg kwasu borowego.
Pozostały składnik to woda oczyszczona
Dawkowanie:
Dorośli Młodzież powyżej 12. roku życia |
Od 2. do 3. razy na dobę przecierać zmienione chorobowo miejsca. Stosować w postaci przymoczek, okładów i płukań. |
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na którykolwiek ze składników leku
- Nie stosować do oczu
- Nie stosować doustnie
- Nie wolno stosować na duże powierzchnie skóry
- Nie stosować na otwarte skaleczenia i rozległe rany
Działania niepożądane:
Istnieje możliwość występowania działań niepożądanych podczas przyjmowania tego leku, należy pamiętać, że nie u każdego mogą wystąpić. Stosowanie leku na uszkodzoną skórę może spowodować:
- brak łaknienia, biegunkę, wymioty
- zaczerwienienie naskórka, łuszczenie, wysypkę
- zapaść, gorączkę, drgawki
- senność, skąpomocz, uszkodzenie nerek, śpiączkę
- stosowanie leku długotrwale może doprowadzić do przewlekłego zatrucia kwasem bornym, jak zapalenie skóry, zaburzenia żołądkowo jelitowe, drgawki i wyłysienie oraz niedokrwistość i zaburzenia miesiączkowania
Środki ostrożności:
- Nie stosować u niemowląt i dzieci poniżej 12. roku życia.
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w miejscu niedostępny dla dzieci.
Interakcje z innymi lekami:
Trzeba poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach, które są lub były stosowane, lub które pacjent rozważa przyjmować.
Lek może wchodzić w interakcje z:
- metenaminą
- tanina
- koloidalnymi roztworami srebra
- węglanami
- balsamem peruwiańskim
- wodorotlenkami zasadowymi
- czwartorzędowymi zasadami amoniowymi
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.