Witaminy z grupy B
Neurobion Advance 100mg+50mg+1mg, tabletki, 30szt
Magne B6 forte, 0,1g+0,01g, tabletki powlekane, 100szt
Polfa Warszawa, Vitaminum B compositum, tabletki drażowane, 50 szt.
Naturell, Metylo B-12 500, tabletki, 60 szt
Activlab Pharma Witamina B-complex, kapsułki, 60szt
Teva, Vitaminum B6, 50 mg, tabletki, 50 szt.
Katelin Mag B6, kapsułki, 100szt
Katelin Mag B6, kapsułki, 60 szt
Molekin B12, tabletki powlekane, 60szt
Teva, Vitaminum B2, tabletki drażowane 3 mg, 50 szt
Ovarin, tabletki, 60 szt.
Naturell Witamina B12 Forte, tabletki do ssania, 60 szt
Plusssz Ashwagandha 100% Harmonia Complex, tabletki musujące, 24szt
Maglek B6 Forte 100mg+10mg, tabletki powlekane, 60szt
Biorythm Witamina B12 Max, kapsułki, 30szt
Naturell Magnez Organiczny +, kapsułki, 50szt
Vitaprim Senior, tabletki, 60szt
Naturell Witamina B Complex Kids, kapsułki, 30 szt
ActiFolin, tabletki 0,8mg, 30szt
Apteo Vitaminum B1, tabletki, 50szt
Olimp Chela Mag B6, kapsułki, 30szt
Witaminy z grupy B, który preparat wybrać?
Witaminy z grupy B, to różnorodne związki, które są rozpuszczalne w wodzie, a nadmiar ich, który jest dostarczany z pożywienia, wydalony zostaje z moczem. Są to witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, nie są przez niego produkowane, dlatego należy je dostarczać z zewnątrz, za pomocą diety, lub suplementacji. Witaminy z grupy B biorą udział w pracy układu nerwowego, metabolicznego, czynności wątroby, oraz przemiany materii. Grupa ta zawiera 8 różnych witamin, z których każda ma inne działanie. Witaminy z grupy B stosować powinny osoby, które posiadają znaczny niedobór. Brać witaminy z grupy B powinno się po wcześniejszym wykonaniu badań laboratoryjnych.
Do grupy witamin z grupy B zaliczamy
Do witamin z grupy B zaliczamy: witaminę B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna, witamina PP), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy),B12- (kobalamina) W ofercie aptek możemy znależć kompleks witamin b, który uzupełni niedobory wszystkich wyżej wymienionych witamin.
Niedobór witamin z grupy B, który suplement na uzupełnienie niedoborów?
Niedobór witamin z grupy B prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Gdy w organizmie zabraknie jednej z witamin, to zwykle pojawia się zaraz deficyt drugiej, ze względu na to, iż ich działanie często się nakłada i uzupełnia. Przyjmować witaminy z grupy B powinno się indywidualnie. Oznacza to, że przed przyjęciem najlepiej wykonać badania laboratoryjne, które określą z jakim niedoborem mamy do czynienia. Suplementować witaminy z grupy b powinny osoby o nadmiernej aktywności fizycznej oraz osoby przyjmujące małe ilości mięsa.
Przyczyny niedoborów witamin z grupy B:
-
Niedobór witaminy B1 to przeważnie skutek ubogiej diety i nadużywania alkoholu. Niedobór tiaminy może wypływać na wiele procesów biochemicznych w organizmie. Funkcje witamin z tej grupy to prawidłowe działanie układu nerwowego, dlatego zadbajmy odpowiedni poziom. Zapotrzebowanie witaminy B z tej grupy mogą posiadać osoby z zaburzonym wchłanianiem witamin i minerałów.
-
Niedobór witaminy B2 występuje najczęściej u osób ze zwiększoną aktywnością fizyczną, starszych osób oraz nadużywających alkohol
-
Niedobór witaminy B3 występuje u osób z zaburzeniami wchłaniania, na skutek ubogiej diety i nadużywania alkoholu, u osób które przyjmują leki przeciwgruźlicze i przeciwpadaczkowe
-
Niedobór witaminy B5 zdarza się u kobiet stosujących środki antykoncepcyjne oraz u osób starszych, stan niedoboru witaminy b z tej grupy może prowadzić do przedwczesnego siwienia włosów lub trudnego gojenia się ran.
-
Niedobór witaminy B6- występuje u osób chorujących na nerki, oraz przy chorobach autoimmunologicznych
-
Niedobór witaminy B7 występuje u osób z bardzo ubogą dietą, oraz cierpiących na przewlekłe choroby jelit, które powodują zaburzenia wchłaniania
-
Niedobór witaminy B9 występuje u kobiet planujących ciąże, lub w ciąży, osoby starsze i nadużywające alkoholu
-
Niedobór witaminy B12 występuje przede wszystkim u wegetarian i wegan, po gastrektomii, przy schorzeniach jelit, przy przewlekłym zapaleniu trzustki, u osób z otyłością oraz w podeszłym wieku, przy wrodzonym niedoborze i przy wielu innych schorzeniach
Aby uzupełnić niedobór witamin z grupy B można sięgnąć suplementy witaminowe bogate w kompleksy witamin z grupy B. Wpływają one na funkcjonowanie układu nerwowego, niski poziom witamin b może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Kompleksowe wsparcie może zapobiec zmianom skórnym, bólom głowy, rozdrażnieniom, zaburzeniom układu krążenia i wielu innym schorzeniom.
Objawy niedoboru witamin z grupy B
Objawy niedoboru witamin z grupy B:
witamina B1 (tiamina)
objawem niedoboru witaminy B1 jest zaburzona koordynacja ruchowa, uczucie zmęczenia, brak łaknienia, zmieszanie, drażliwość bóle kończyn; może prowadzić również do zaburzenia pracy układu nerwowego, pracy serca, zaniku mięśni. Witamina b1 może być wynikiem przewlekłego zmęczenia. Żródła witaminy B1 znajdziemy w pożywieniu takim jak soczewica, podrobach, wieprzowinie, mleku, serach dojrzewających oraz owocach. Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
witamina B2 (ryboflawina)
Objawem niedoboru witaminy B2 są nieprzyjemne objawy skórne takie jak łuszczenie, zmiany w obrębie jamy ustnej, zajady, wypadanie włosów, bóle głowy, nadwrażliwość na światło, zaburzenia wzrostu, spadek zdolności intelektualnych, swędzenie oczu. Niedobór ryboflawiny prowadzi do zaburzeń skóry, które są widoczne gołym okiem
witamina B3 (niacyna, witamina PP)
Objawem niedoboru witaminy B3 pogorszenie stanu skóry, który może doprowadzić do pelagry (przebarwienia, szorstka skóra, pęcherze), biegunka, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej (pleśniawki), zaburzenia neurologiczne (depresja, stany lękowe) Naturalne żródła witaminy B
witamina B5 (kwas pantotenowy)
Objawem niedoboru witaminy B5 jest problemy z gojeniem ran, siwienie włosów, zmiany skórne.
witamina B6 (pirydoksyna)
objawem niedoboru witaminy B6 jest apatia, problemy ze snem, stany zapalne skóry, niedokrwistość, drżenie mięśni, wzmożona podatność na infekcje
witamina B7 (biotyna)
Objawem niedoboru witaminy B7 jest wypadanie włosów, sucha i blada skóra, bóle mięśni, zmęczenie, zmniejszenie apetytu, zaburzenia pracy serca. Rola w organizmie jest znaczna, dlatego nie należy dopuszczać do niedoboru witaminy B7. Biotyna to zdrowe włosy i paznokcie.
witamina B9 (kwas foliowy)
Objawem niedoboru witaminy B9 jest rozdrażnienie, zmiany nastroju, niedokrwistość, zaburzenia układu krążenia, poważne wady wrodzone cewy nerwowej. Podawanie witaminy B9 powinno być rozpoczęte najlepiej po przeprowadzeniu badań kontrolnych. Witamina b9 kwas foliowy powinien być przyjmowany u kobiet planujących ciąże oraz w pierwszym etapie jej trwania.
witamina B12- (kobalamina)
Objawem niedoboru witaminy B12 jest rozdrażnienie, lęk, zmęczenie, depresja, prowadzi do anemii złośliwej, nieodwracalne uszkodzenia układu nerwowego, zmiany zwyrodnieniowe nerwów obwodowych oraz rdzenia nerwowego. Witamina B12, jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Związki witamin z grupy B mają bardzo duży wpływ na układ nerwowy.
Witaminy z grupy B dla dzieci - czy warto je stosować? Który suplement diety wybrać?
Witaminy z grupy B dla dzieci warto stosować, ponieważ organizm dziecka jest bardzo wyczulony na deficyty witaminowe. Witaminy z grupy B dobrze wpływają na rozwój układu nerwowego. Nieustające braki mogą spowodować nieprawidłowy rozwój, zaburzenie wzrostu, oraz ciężkie choroby. Dlatego powinno zwracać się szczególną uwagę, by dzieci dostawały posiłki bogate w składniki odżywcze i witaminy. Aby utrzymać dzienne zapotrzebowanie można stosować kompleks witamin. Suplementacja witamin powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta.
Kompleksy witamin z grupy B - kto powinien przyjmować?
W dzisiejszych czasach, kiedy żywność jest wysoce przetworzona ma obniżony poziom witamin i soli mineralnych na rzecz cukrów prostych, dodatków chemicznych i tłuszczów trans, z trudnością można znaleźć osobę, która nie ma deficytu witamin.
Kto powinien przyjmować kompleks witamin z grupy B:
-
osoby z chorobą alkoholową, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią
-
osoby przewlekle chore, których organizm jest bardzo wyniszczony, przy rekonwalescencji, w stanach gorączkowych
-
osoby ze schorzeniami żołądkowo-jelitowymi, którzy mają zaburzenia wchłaniania witamin, zaburzenia trawienia
-
osoby w podeszłym wieku
-
osoby chorujące na cukrzycę, stosujące diuretyki
-
osoby aktywnie uprawiający sport
-
osoby narażone na długotrwały stres, wysiłek
-
osoby palące i spożywające duże ilości kawy oraz herbaty
Źródła witamin z grupy B, naturalne źródła. Witamina B, w czym występuje?
Źródłem witamin B są orzechy i pestki nasion słonecznika, dyni, lnu i konopi, fasola, jajka, nabiał, drób, mleko sojowe, ryby, wątróbka, szpinak, owsianka.
Badanie poziomu witamin z grupy B, jak sprawdzić niski poziom?
Badanie witamin z grupy B wykonuje się w celu sprawdzenia niedoborów i określenia stanu odżywienia pacjenta. Badanie wykonuje się za pomocą próbki moczu lub przez pobranie krwi. Wskazaniem do wykonania badania witamin z grupy B jest jego niedobór, który różni się w zależności od typu witamin. Przeprowadzane jest także badanie u pacjentów w stanie klinicznym, u których mogło dojść do niedożywienia, przy chorobie alkoholowej, przy bypassie żołądka, celiakii i zaburzeniami wchłaniania. Witaminy z grupy B, jak widzimy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ofercie apteki Papaya znajdziemy szeroki wybór witamin z grypy B. Starajmy się wybierać produkty medyczne, lub leki, które zawierają większą i sprawdzoną dawkę leczniczą, a nie suplementy, które tylko wspomagają.
Witaminy z grupy B, najczęściej zadawane pytania
Jaki preparat wybrać, aby skutecznie uzupełnić niedobory witaminy b?
Kompleks witamin B może uzupełnić niedobory u osób z niskim poziomem tych witamin. Preparaty z witaminą B to między innymi Gold-vit B, Vitaminum B-complex, Prewenit. Witaminy z grupy B w diecie są w stanie uzupełnić niedobory, trzeba jednak zwrócić uwagę na produkty bogate w te witaminy. Suplementy witamin z grupy b powinny być przyjmowane w przypadku dużych niedoborów lub u pacjentów z zaburzoną wchłanialnością witamin i minerałów.
Witamina B kiedy zażywać? Witaminy B kompleksowe wspieranie organizmu
Witaminy z grupy B powinny przyjmować osoby z potwierdzonym niedoborem. Przedawkowanie witaminy b nie jest stanem bezpiecznym dla zdrowia. Dieta wegańska może prowadzić do występowania niedoboru, dlatego osoby nie jadające mięsa powinny suplementować witaminy z grupy b. Ile kosztują witaminy z grupy b? Witaminy z grupy b możemy zakupić od 7 do 80 zł. Cena jest zależna od producenta oraz formy witaminy b, wchłanianie witaminy b będzie zależne od użytego związku. Poziom witaminy z grupy B powinien być utrzymywany na odpowiednim poziomie.