Trądzik
Cetaphil Pro Oil Control, pianka do mycia, 236 ml
Cerave, Żel myjący przeciw niedoskonałościom, 236 ml
Pharmaceris T Puri-Sebogel, antybakteryjny żel myjący T do twarzy, 190ml
Acnosan T, płyn, 80 g
Cerave, nawilżająca emulsja, 236 ml
La Roche-Posay Effaclar, skoncentrowane serum przeciw niedoskonałościom, 30 ml
Pharmaceris T Puri-Sebostatic, pianka głęboko oczyszczająca do mycia twarzy, 150 ml
Acne-Derm, żel, 20g
Skrzypovita Pure, kapsułki, 60 szt
Cerave Oczyszczający żel do mycia, 236 ml
Tormentiol, maść, 20 g
Tormentalum, tormentiol Unia, 30 g
Iwostin Purritin, aktywny krem, 40 ml
Acne-Derm, krem przeciwtrądzikowy, 20 g
CeraVe żel przeciw niedoskonałościom, 40ml
Cetaphil MD Dermoprotektor, Balsam 250ml, 1szt
Pharmaceris T, Octopirox DS Scalp Tonicum dla skóry łojotokowej, 100 ml
Farmina, Tormentile forte, maść, 20 g
Trądzik
Trądzik jest to przewlekła choroba skóry, która dotyka wiele osób. Przeważnie występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, choć nie zawsze się na nim kończy. Niestety coraz częściej borykają się z nią również osoby dorosłe. Trądzik pospolity to dolegliwość gruczołów włosowo-łojowych, której towarzyszy łojotok. Jest on odpowiedzialny za tworzenie się stanów zapalnych, które prowadzą do powstania zaskórników zamkniętych i otwartych, grudek, krost oraz guzków. Zmiany te najczęściej umiejscawiają się na twarzy (ponieważ tu mamy najwięcej gruczołów łojotokowych) przy tzw. strefie T, czyli czoło, nos i broda. Niekiedy jednak pojawiają się też przy włosach oraz na policzkach i żuchwie. Poza twarzą mogą wystąpić również na klatce piersiowej czy tułowiu. Często nie ma oczywistej odpowiedzi co może wywołać trądzik. Wiadomo jednak, że na pewno mają wpływ na jego pojawienie się hormony i podłoże genetyczne. Ponadto sprzyjają mu również takie czynniki jak; nieprawidłowa pielęgnacja, stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta oraz zanieczyszczenie środowiska. Wyróżniamy następujące rodzaje trądziku trądziku:
- trądzik młodzieńczy, występuje bardzo często w okresie pokwitania i przeważnie trwa przez kilka lat, następnie samoistnie ustępuje. Warto wtedy zadbać o odpowiednią pielęgnację i higienę, by nie zaostrzać jego stanu. W przypadku tego typu trądziku, pojawiają się głównie zaskórniki i grudki. Po zmianach chorobowych, mogą pozostać wgłębienia.
- trądzik różowaty, dotyczy głównie kobiet po 30-tym roku życia, objawia się zaczerwienieniem centralnej części twarzy oraz wykwitami krostkowymi i grudkowymi. Do zaostrzeń dochodzi podczas picia gorących napoi lub spożywania gorących pokarmów także przez jedzenie czekolady czy picie alkoholu. Pogłębiają go również wysokie i niskie temperatury, stres i słońce.
- trądzik skupiony, dotyczy w głównym stopniu mężczyzn i pojawia się w postaci dużych zaskórników i torbieli ropnych. Występuje na pośladkach, w pachwinach oraz pod pachami i pozostawia blizny, które tworzą się podczas gojenia.
- trądzik ropowiczy, charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych, w większości bolesnych, u których gojenie trwa długo. Powstają po nich ślady nierówne i wciągnięte.
- trądzik bliznowcowy, rozpoznaje się po zgrubiałych i przerośniętych bliznach, które są w innej barwie niż skóra
- trądzik z objawami ogólnymi i ciężkim przebiegiem, głównie występuje u młodych mężczyzn. Zmianom skórnym towarzyszyć może wtedy gorączka, bóle stawów oraz inne reakcje organizmu.
Ze względu na występowanie czynników drażniących, które mogą powodować zmiany chorobowe, wyróżniamy trądzik:
- zawodowy
- kosmetyczny
- polekowy
- niemowlęcy
Leki na trądzik
Musimy wiedzieć, że we wczesnym etapie trądzik możemy całkowicie wyleczyć. Leczenie trądziku polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia, właściwej pielęgnacji i farmakoterapii. Leki na trądzik dostępne są w formie tabletek, maści, żeli, kremów i płynu. Zawierają pochodne witaminy A, kwas salicylowy i azelainowy, antybiotyki, leki hormonalne, nadtlenek benzoilu oraz antybiotyki takie jak; erytromycyna, tetracyklina czy klindamycyna. Większość z nich wydawana jest na receptę. W aptece możemy otrzymać bez recepty preparaty wspomagające walkę z trądzikiem o delikatniejszym składzie na bazie ziół, witamin i minerałów.
Maści na trądzik
Maści na trądzik stosuje zwykle w przypadku trądziku o łagodnym przebiegu, gdy zmiany skórne nie są intensywnie nasilone lub w przypadku cięższej postaci przy jednoczesnym przyjmowaniu leków doustnych. Maści na trądzik zawierają zwykle antybiotyk jak np. erytromycynę, klindamycynę czy tetracyklinę a także substancje pomocnicze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny np. cynk, kwas azelainowy oraz nadtlenek benzoilu i witaminy A i E. Maści na trądzik bez recepty, które możemy zakupić w aptece internetowej Papaya to np. maść cynkowa, ichtiolowa oraz szałwiowa, skinoren, benzacne i wiele innych.
Suplementy na trądzik
Suplementy diety na trądzik wspomagają oczyszczanie zmian skórnych, normalizują pracę gruczołów łojowych oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zawierają liczne wyciągi z ziół np. pokrzywy, bratka, szałwi oraz z zielonej herbaty czy mniszka lekarskiego. Ponadto preparaty te mają w składzie niacynę i cynk. W aptece Papaya posiadamy preparaty na trądzik dostępne bez recepty w formie tabletek takie jak np. acnex, visaxinum oraz bratek.
Musimy wiedzieć, że trądzik w wielu przypadkach wymaga wizyty u specjalisty, jakim jest dermatolog. Dlatego, jeśli nie wiemy jakich preparatów powinniśmy używać, warto skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego kierunku leczenia i poprawy naszego stanu skóry.