Test owulacyjny

Pokazano 1-4 z 4 pozycji

Test owulacyjny, zalety testu owulacyjnego

Test owulacyjny jest odpowiednim produktem dla osób starających się o potomstwo. Pozytywny wynik testu owulacyjnego wskazuje czas, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże. Poniżej przedstawiamy szereg informacji na temat wyrobu medycznego takich jak: jak wykonać test owulacyjny?, kiedy wykonać badanie owulacyjne?, jak powinno wyglądać odczytywanie testów owulacyjnych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są rodzaje testów owulacyjnych i kiedy je wykonywać. Dostępność testów nasuwa pytania takie jak:

  • Jak wybrać test na owulacje?

Testy owulacyjne opierają się na wykryciu wzrostu poziomu hormonu luteinizującego podczas cyklu miesięcznego. Testy owulacyjne charakteryzują się wychwyceniem dni płodnych. Ułatwia to kobietą wykryć największą płodność i zwiększyć szanse na zajście w ciąże. Obecnie na rynku mamy dostępny test owulacyjny ze śliny oraz płytkowy i strumieniowy test owulacyjny. To czy wybierzemy strumieniowy test owulacyjny czy też paskowe testy owulacyjne zależy od nas samych. Wykryta największa płodność skutecznie pomaga w szybkim zajściu w ciąże. Planowanie ciąży jest okresem szczególnym, który w przypadku długotrwałego oczekiwania może powodować frustrację. Płodność kobiety zdrowej można sprawdzić w zaciszu domowym za pomocą właśnie wyrobu medycznego w postaci testu. Prawidłowy cykl kobiety przyczyni się do odpowiedniego wyznaczenia terminu kiedy przeprowadzić badanie. Instrukcja użytkowania pomoże wyznaczyć moment zapłodnienia.

  • Kiedy wykonać test owulacyjny?

Test wykrywa wysokie stężenie hormonu lh, oznacza to, że badanie owulacyjne powinno być przeprowadzone około 12 dnia cyklu u kobiety. Czas wykonania testu ma ogromne znaczenie, nie powinno wykonywać się testu z pierwszego moczu porannego. Działanie testu zwiększymy w momencie wykonywania badania o stałych porach, wtedy skuteczność testów owulacyjnych jest zwiększona. Czułość badania lh test jest porównywalna z badaniem wykonywanym w laboratorium.

  • Jak odczytać wynik testu owulacyjnego?

Zarówno test strumieniowy oraz test płytkowy posiada pola testowe, zasada działania jest jednakowa. Barwa prążków w momencie dni płodnych jest zabarwiona na mocno różowo. Podwyższone stężenie hormonu luteinizującego na teście owulacyjnym jest obecne w momencie pojawienia się dwóch prążków C i T Wynik ujemny zauważamy w momencie pojawienia się prążka tylko w polu C, wynik nieważny pojawia się wtedy kiedy prążek znajduje się tylko w polu T

  • Czy test owulacyjny służy do wyznaczania dni płodnych?

Wyrób medyczny pomaga w diagnostyce czasu owulacji, czyli dni płodnych. Właśnie w tym czasie jest możliwe zajście w ciąże. Oznaczenie poziomu hormonu odpowiadającego z owulacje pozwala skrupulatnie zaplanować poczęcie.

  • Jak poprawnie wykonać test owulacyjny?

Test owulacyjny powinno wykonywać się około 12 dnia cyklu. Test owulacyjny przeprowadzany w innych dniach może wskazywać wynik ujemny. Interpretacja wyników testu powinna odbyć się za pomocą ulotki dołączonej do opakowania produktu. Pierwszy test owulacyjny powinien być wykonywany po obliczeniu dnia cyklu. Cykl liczymy od 1 dnia miesiączki. Badania nie należy wykonywać z pierwszego moczu porannego.

Rodzaje testów owulacyjnych

W zależności od wyboru testu:

test strumieniowy - umieszczamy pasek pod strumieniem moczu

test płytkowy - umieszczamy próbkę moczu na polu testowym

Następnie odkładamy test na 5 minut i sprawdzamy wynik. Pozytywny wynik badania wskazuje, że nasza płodność nastąpi w ciągu 24-36 godzin. Interpretacja wyników testu owulacyjnego powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami producenta. Pozytywny test owulacyjny zwiększa szansę na zajście w ciąże.

  • Czy godziny wykonywania testu są ważne?

Jeśli wykonujemy test kolejny z rzędu należy wykonywać go w jednakowej godzinie. Wiarygodność testu wtedy się zwiększa.

  • Czy test sprawdzi się kiedy posiadamy nieregularne cykle?

Owulacyjne testy są wskazane dla osób z nieregularnymi cyklami. Dzięki temu test pomaga przy zajściu w ciąży.

  • Kiedy wynik testu jest nieważny

Wynik testu jest nieważny wykonanamy go w złym czasie. Nieważny test to prążek w polu T

Skuteczność testów owulacyjnych

Poprawnie wykonany test owulacyjny jest wiarygodny. Jego skuteczność jest podobna do badań laboratoryjnych.

Test owulacyjny, najczęściej zadawane pytania

Cena testów owulacyjnych. Czy domowy test owulacyjny jest drogi?

Domowy test owulacyjny można zakupić od 15 do 35 zł.

Pozytywny test owulacyjny, co dalej?

Przy dodatnim wyniku testu można podjąć próbę zajścia w ciąże. Lub ewentualnie powstrzymując się od stosunków ograniczyć ryzyko zajścia.

Kiedy wykonać test owulacyjny?

Owulacyjne testy diagnostyczne należy wykonywać około 12 dnia cyklu.

Product added to compare.