szczepienia w aptece

Ruszył  Krajowy program szczepień w aptekach. Apteka Papaya wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów i otwiera punkt szczepień w jednej z naszych placówek. Walka z pandemią trwa, a szczepienia są jak narazie jedynym rozwiązaniem, aby uchronić nas przed negatywnymi skutkami Covid-19. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne, wykonuje się je na takich samych zasadach jak w innych punktach szczepień. 

Kto przeprowadza szczepienia w naszej aptece?

Szczepienia wykonuje przeszkolony personel.  Nie wystarczy jednak być magistrem farmacji, aby kwalifikować i wykonywać szczepienia. Tylko personel z ukończonym kursem praktycznym i teoretycznym może wykonywać szczepienia. 

Czy wszystkie apteki w Polsce prowadzą punkty szczepień?

Aby stać się punktem szczepień przeciwko Covid-19 należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest odpowiednie przystosowanie apteki oraz wykwalifikowany personel. Należy wiedzieć, że zarówno kurs jak i chęć utworzenia takiego punktu jest dobrowolną decyzją właścicieli aptek oraz farmaceutów, którzy są zatrudnieni w danej aptece. 

Jak zaczepić się w aptece?

Jeśli posiadasz chęć zaszczepienia w naszym punkcie istnieje możliwość umówienia się na konkretny termin za pomocą:

Jakie dokumenty pacjent musi przygotować przed szczepieniem osoba dorosła?

Pacjent musi dostarczyć kwestionariusz zawierający wywiad wstępny, który jest podstawą do zakwalifikowania na szczepienie. Kwestionariusz można:

W przypadku chęci zaczepienia osoby niepełnoletniej należy pobrać i dostarczyć w wyżej wymienione sposoby.

Kwestionariusz osoby niepełnoletniej wypełnia i podpisuje opiekun prawny

Jaką szczepionkę posiada nasz punkt szczepień?

Apteka Papaya posiada wszystkie dostępne szczepionki przeciwko Sars-Cov-2. Pacjent może zadecydować, którą szczepionką chcę zostać zaszczepiony. Dostępne szczepionki w punkcie szczepień Apteka Papaya Błędów:

  • szczepionka BioNTech, Pfizer
  • szczepionka Johnson&Johnson
  • szczepionka Oxford AstraZeneca

Należy pamiętać, że dostępność szczepionek jest zależna od dostaw, dlatego istnieje ryzyko, że na daną szczepionkę będzie wydłużony termin zapisów. 

Jak wygląda szczepienie?

Pacjent stawia się w wyznaczonym terminie o konkretnej godzinie. Musi pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, na podstawie, którego farmaceuta wyszukuje w systemie daną osobę w wyznaczonym terminie. Następnie przeprowadzany jest wywiad, który określa ogólny stan zdrowia pacjenta. Pacjent otrzymuje ankietę, w której dobrowolnie zgadza się na wykonanie szczepienia oraz brak przeciwwskazań do jego wykonania. Po wykonanym pomiarze temperatury, pacjent zostaje wysłany do odpowiednio przygotowanego gabinetu. Wykwalifikowany magister farmacji wykonuje szczepienie zgodnie ze zdobytą wiedzą pozwalającą na wykonywanie tej usługi. Pacjent zaszczepiony proszony jest o pozostanie w aptece przez pewien czas w celu obserwacji czy nie powstanie reakcja poszczepienna. W naszej aptece dla pacjentów zaszczepionych została wydzielona specjalna strefa gwarantująca miejsce siedzące. Jeśli stan zdrowia nie budzi żadnych wątpliwości pacjent otrzymuje certyfikat szczepień i może udać się do lekarza.

Czy każdy pacjent może zaszczepić się w naszej aptece?

Szczepienia w aptekach są ogólnodostępne i darmowe. Głównym celem naszych aptek jest przede wszystkim dbanie o dobro pacjenta. Dlatego w przypadku wielu chorób współistniejących nasi farmaceuci mają prawo odmówić szczepienia. Decyzję o szczepieniu takich osób powinien podjąć lekarz. Wykwalifikowany magister farmacji posiada możliwość wykonywania szczepień, jednak zawsze bierze pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. 

Gdzie wykonuje się szczepienia w naszej aptece?

Spośród 8 naszych punktów stacjonarnych wybraliśmy aptekę w Błędowie, którą przygotowaliśmy w sposób zgodny z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Wydzieliliśmy miejsce, aby zapewnić pełną prywatność oraz odpowiednie warunki. 

Szczepienia to jedyna droga wyjścia z kryzysu epidemiologicznego. Tylko odpowiedzialność zbiorowa może przynieść pozytywne efekty. Pacjencie pamiętaj, wiadomości o obecnej sytuacji oraz o szczepieniach szukaj na stronach zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia. W przypadku wątpliwości zajrzyj na stronę  https://pacjent.gov.pl/

Sprawdź naszą lokalizację punktu szczepień

Apteka Papaya 4 Błędów Nowy Rynek 14

Sprawdź na mapie 

 

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-w-aptekach-i-galeriach-handlowych

Product added to compare.