Alergia skórna

Gliceryna, płyn do stosowania na skórę, 30 g
Foxill, żel 1 mg/g, 30 g
Maxicortan, krem 10 mg/g, 15 g
Cetaphil, krem nawilżający do ciała, 453g
Multiderm, krem, 100g
Emolium, Kremowy żel do mycia, 400 ml
Pharmaceris E Emotopic, łagodzący krem na egzemę, do twarzy i ciała, 75 g
Emotopic Bacteria Control, krem, 50ml
Emotopic Bacteria Control Balsam, 200ml
Emotopic Bacteria Control S. O. S, preparat do twarzy i ciała 30ml
Cetaphil PRO Itch Control, balsam do nawilżania twarzy i ciała, 295ml
Bilastyna Hitaxa 20mg, tabletki, 10szt
Cetaphil PRO Itch Control, emulsja do mycia, 295 ml
Hitaxa Fast Kids, roztwór doustny, 60ml
Puder płynny z anestezyną, 100g
Emolium A-Topic Trójaktywny krem, 50 ml
La Roche Toleriane Dermallergo, krem na noc, 40ml
Emolium, Krem do skóry suchej, 75 ml
Emotopic Bacteria Control Micelarna Emulsja, 190ml
Epikrem, krem, przeciw świądowi, 50 ml
Aloe Vera, żel bioaktywny, 150 ml
Bepanthen Sensiderm, krem, 20 g
Ziaja Med Siemię Lniane Serum do ciała, 400ml
Dermogal A + E, kapsułki twist off, 48 szt
Baika-skin, żel, 40g
Diprobase, krem, 50 g
Dermocort, aerozol na skórę, zawiesina, 1,372mg/g, 38,25g
Ducray Dexyane, krem kojąco- regenerujący, 100ml
Emolium Dermocare, kremowy żel do mycia, 400 ml
Alergia skórna
Za alergie skórną odpowiada nadwrażliwość układu immunologicznego. Ukazuje się ona tendencją do nadwrażliwej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które u zdrowych osób w normalnych warunkach nie wywołałyby żadnej reakcji. Alergia skórna to zespół symptomów w postaci zmian skórnych, które pojawiają się po kontakcie z alergenem. Do schorzeń skórnych powstających na tle alergicznym należą:
- Alergiczny wyprysk kontaktowy występuje u osób uczulonych na alergeny kontaktowe podczas kontaktu ich skóry z alergenem. Zazwyczaj pojawia się u osób dorosłych. Przeważnie drogą kontaktową uczulają kosmetyki, metale, wełna, guma, lateks, propolis, olejki eteryczne, żywice epoksydowe oraz detergenty pianotwórcze i balsam peruwiański.
- Pokrzywka alergiczna to alergia skórna, przypominająca poparzenie, którą mogą wywołać alergeny pokarmowe, kontaktowe, wziewne jak i jady owadów czy niektóre leki. Występuje w postaci ostrej lub przewlekłej. Ta forma pokrzywki ostrej może szybko zniknąć ze skóry lecz może również być wstępem do wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej jednak trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Natomiast pokrzywka przewlekła jest z nami powyżej 6 tygodni a przyczynę jej wystąpienia trudniej ustalić.
- Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe schorzenie zapalne skóry, które ma okresy zaostrzeń i remisji. Wpływa na nią wiele czynników, lecz za najważniejszy odpowiada uwarunkowanie genetyczne. Przeważnie zaczyna się we wczesnym dzieciństwie lecz zdarza się, że chorują na nią także dorośli. U osób zmagających się z tą chorobą, skóra ma upośledzone mechanizmy obronne i skłonności do przesuszania się. Z łatwością powoduje odczyny zapalne poprzez wpływ działania różnych alergenów oraz czynników drażniących. Również w przejściowym ustąpieniu objawów w głębszych warstwach skóry cały czas toczy się niewidzialny dla oka proces zapalny, co może doprowadzić do pojawienia się nagłej reakcji alergicznej. Dolegliwość ta często występuje u boku z alergią wziewną, pokarmową, astmą lub alergicznym nieżytem nosa.
- Proteinowy wyprysk kontaktowy występuje tylko, gdy uszkodzony naskórek ma kontakt z białkami zwierzęcymi lub roślinnymi o wysokiej masie cząsteczkowej powyżej 10000 Da.
- Fotoalergiczny wyprysk to alergia kontaktowa na oddziaływanie promieni słonecznych. Najczęściej do takiej alergii dochodzi poprzez używanie organicznych filtrów słonecznych lub stosowanie leków przeciwzapalnych
Objawy alergii skórnej
Do objawów alergii skórnej należą:
- szorstka, łuszcząca się skóra
- zaczerwieniona skóra ( rumień, plamy, krostki, grudki, wypryski)
- dokuczliwy świąd lub uczucie pieczenia
- pęcherze, które po pękaniu mogą tworzyć nadżerki i strupy
- obrzęk
Maści na alergie skórną
Do stosowania zewnętrznego stosuje się miejscowo maści na alergię skórną, które mają działanie przeciwzapalne, obkurczające naczynia krwionośne i przeciwświądowe. Zawierają one substancje takie jak np. hydrokortyzon czy dimetynden. Tłuste maści zwykle stosuje się w leczeniu przesuszonej i rogowaciejącej skóry. Do stosowania zewnętrznego stosuje się także kremy, które powinny być nawilżające i natłuszczające, by nadać skórze elastyczności, usuwając łuszczenie i bolesne pękanie. Preparaty, które można dostać w naszej aptece internetowej bez recepty do stosowania zewnętrznego to np. epikrem, maxicortan, hydrocortison czy fenistil.
Leki na alergie skórną
W przypadku, gdy nasilenie objawów jest większe i stosowanie samych środków zewnętrznych nie pomaga, należy wspomóc je doustnymi lekami na alergię skórną, które występują w formie kropli i tabletek. Zawierają one substancje czynne o działaniu antyhistaminowym np. loratadyna, dimetynden czy cetyryzyna. Preparaty te blokują substancję odpowiedzialną za alergię i zmniejszają uczucie swędzenia skóry. W naszej ofercie apteki Papaya znajdziemy takie preparaty jak np. allertec, amertil bio, claritine spe, allertec wapno, lirra gem, allertec deslo active, hitaxa fast, zyrtec ucb i wiele innych. Nie możemy także zapominać o stosowaniu delikatnych środków myjących i pielęgnujących dla skóry alergicznej. Pomocne tu będą emolienty, które doskonale uzupełnią objawowe leczenie chroniąc naszą skórę a także zmniejszając odczyn alergiczny. Wybór odpowiedniej postaci leku zależy od rodzaju zmian jakie występują.
Przy alergii skórnej najważniejsza jest diagnostyka, by wdrożyć odpowiednie leczenie i unikać kontaktu z alergenem, o ile jest to możliwe. Wiedząc, co powoduje u nas objawy alergii warto skorzystać z naszej oferty i wybrać odpowiednie preparaty, które pomogą nam zmniejszyć objawy oraz poprawić samopoczucie. Jeśli nie wiemy co powoduje uczulenie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który zbada zmiany na skórze, gdyż odpowiednie leczenie pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości.