Atopia

Problemy skórne,atopia, aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-30 z 120 pozycji

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekłe i nawrotowe schorzenie, które zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie, natomiast rzadziej występuje u osób dorosłych. Umiejscowienie zmian chorobowych, według popularnej klasyfikacji, zależy od przedziału wiekowego pacjenta. W okresie niemowlęcym, który występuje od urodzenia do drugiego roku życia i zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, na skórze głowy i u nasady płatków uszu. Okres dziecięcy natomiast obejmuje przedział wiekowy od około 3 do 11 lat a położenie zmian widzimy na zgięciach kolanowych, łokciowych oraz dłoniach i skórze karku. Ostatnim przedziałem wiekowym jest okres młodzieńczy i osób dorosłych, który może trwać do późnej starości. Zmiany są symetryczne, zlokalizowane na twarzy, górnych częściach pleców i ramion oraz na wierzchniej części rąk i stóp a także palców. Badania wskazują, że na tę chorobę mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Dolegliwość ta rozwija się u osób z predyspozycjami genetycznymi, jednak, by pojawiły się objawy wymagana jest obecność konkretnego czynnika środowiskowego, który zapoczątkuje zmiany chorobowe na skórze.  

Czynniki środowiskowe wpływające na rozwój AZS to:

  • alergeny takie jak np. kurz, roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin, niektóre pokarmy
  • zakażenia bakteryjne
  • wilgotność i temperatura powietrza
  • zanieczyszczenia występujące w środowisku
  • długotrwały silny stres
  • różnego rodzaju substancje drażniące jak np. określone składniki kosmetyków, detergenty, niektóre tkaniny

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry daje dość charakterystyczne objawy, jednakże obecność choroby zawsze powinniśmy potwierdzić u lekarza dermatologa, aby otrzymać prawidłową diagnozę. Pierwszym charakterystycznym objawem schorzenia jest świąd, który sprawia trudności w codziennym funkcjonowaniu każdej chorej osoby. Skóra staje się bardzo przesuszona od ciągłego podrażnienia i drapania. W charakterystycznych miejscach w zależności od wieku, pojawiają się czerwone plamy oraz grudki z tendencją do mnożenia a także rozlewania, łudząco podobne do liszaja. Na skórze od drapania pojawiają się linijne ubytki zwane przeczosami. W efekcie skóra osoby chorej wygląda na suchą i przezroczystą jak pergamin posmarowany tłuszczem.  

Objawy atopowego zapalenia skóry, według przedziału wiekowego:

  • okres niemowlęcy, widoczne grudki, strupy i nadżerki, włosy matowe, cienkie i łamliwe, rumień jest pokryty widocznymi pęcherzykami. Zmiany sączące często powodują wtórne zakażenie bakteryjne.
  • okres dziecięcy, pojawiają się częste zmiany w postaci grudek i blaszek. Ze względu na miejsce występowania dochodzi do problemów z gojeniem i wtórnych nadkażeń bakteryjnych. W okolicach występowania zmian skórnych, może dojść do powiększenia węzłów chłonnych. W czasie zanikania wykwitów, pojawiają się przebarwienia, które przemijają. Atopowe zapalenie skóry w okresie dziecięcym, może ustąpić samoistnie. 
  • okres młodzieńczy i osób dorosłych, sucha szorstka skóra, delikatnie pogrubiona i brązowa. Na skutek drapania mogą wystąpić otarcia naskórka, wycieki zapalne, błyszczące i krwiste strupy i połyskujące paznokcie. Osoby chore użalają się na dokuczliwe swędzenie, które pojawia się zwłaszcza w nocy, przez co nie mogą spać oraz drażliwość i zmęczenie.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry to długotrwały proces. Wymaga od osoby chorej dużo determinacji i cierpliwości. Leczenie atopowego zapalenia skóry, polega na łagodzeniu istniejących objawów i wyeliminowaniu z otoczenia lub z pokarmu chorego alergenów, oczywiście jeśli jest to możliwe do stwierdzenia. Preparaty, leki oraz emolienty i dermokosmetyki dostępne w naszej internetowej aptece Papaya, mogą pomóc nam złagodzić uporczywe swędzenie, pieczenie czy nadmierną wrażliwość skóry. Środki te występują w postaci kremów, maści, emulsji oraz pianek i szamponów. Ich zadaniem jest nawilżanie, natłuszczanie, łagodzenie oraz regeneracja i ochrona skóry. Dostępne są u nas maści i kremy bez recepty takie jak np. linomag, alantany kremy i maści, cutis E maść i krem konopny, hasceral, diprobase, clobaza, dermaveel, ectokrem z ektoiną, bepanthen sensiderm,doxeryl i wiel innych preparatów. Posiadamy także światowych marek dermokosmetyki i emolienty, które są najczęściej stosowanymi preparatami w codziennej walce z atopowym zapaleniem skóry np. Pharmaceris emotopic, Emolium, Cetaphil, Eloderm, Atoperal, Latopic, Nivelium, Mediderm oraz Cerave i wiele innych.   

Warto więc regularnie używać preparatów na atopowe zapalenie skóry, jeśli chcemy, by była ona zdrowa, piękna, delikatna i przyjemna w dotyku. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 93,00 zł

Produkt dodany do ulubionych