Żelazo

Witaminy i minerały, żelazo,aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-24 z 24 pozycji

Żelazo

W aptece posiadamy szereg preparatów zawierających żelazo w różnych dawkach. Suplementy i leki bo taki status mają te preparaty służą do uzupełniania niedoborów u dzieci, dorosłych, kobiet w ciąży i osób starszych.  

Niedobór żelaza

Objawy sugerujące niedobór żelaza to nadmierna senność, zmęczenie, wypadanie włosów i ogólne złe samopoczucie. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii dlatego ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiednich dawek tego minerału z pożywienia lub w postaci suplementacji. 

Żelazo z apteki dla dorosłych

W aptece posiadamy szereg leków i suplementów zawierających żelazo w różnych dawkach. Występują one w postaci tabletek, kapsułek, syropów, tabletek do rozpuszczania i saszetek. Forma podania to dla każdego z pacjenta wybór jakiego sam musi dokonać. Normy żelaza we krwi różnią się według wieku i płci.

Żelazo z apteki dla dzieci

Żelazo dla dzieci w aptece występuje w formie syropów lub kropli. Jego suplementacja powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. Niedobór żelaza u dzieci wpływa na zaburzenie funkcji poznawczych, jego nadmiar prowadzi do zatrucia objawiającego się biegunką, wymiotami a nawet może prowadzić do uszkodzenia jelit. Dlatego żelazo u dzieci powinno być przyjmowane pod nadzorem specjalisty.

Zakres norm żelaza we krwi:

Normy żelaza we krwi różnią się według wieku i płci. 

mężczyźni

70–200 µg/dl

kobiety

55–180 µg/dl

niemowlęta do 6 miesiąca życia

35–155 µg/dl

dzieci od 6 miesiąca do 15 roku życia

45–185 µg/dl

dziewczynki powyżej 15 roku życia

40–145 µg/dl

chłopcy powyżej 15 roku życia

55–160 µg/dl.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo

Dzienna dawka żelaza jest zależna od stanu zdrowia, płci i aktywności fizycznej. Dlatego warto pamiętać, aby odpowiednio dobrać dawkę suplementu lub leku zawierającego żelazo. 

mężczyźni

8 g/dm

kobiety od 19 do 50 lat

18 mg/d

kobiety po 50 roku życia

8 mg/d

kobiety w ciąży

27 mg/d

Żelazo lek czy suplement?

Żelazo występuje w naszej aptece jako lek i suplement. Preparaty o statusie leku posiadają potwierdzone badania o skuteczności. Dodatkowo na ulotce preparatu wypisane są skutki uboczne możliwe po zażyciu. Biorąc pod uwagę przyjmowanie żelaza w tabletkach należy wybierać leki, posiadają one bowiem większą skuteczność. 

Kiedy przyjmować żelazo?

Żelazo powinny przyjmować kobiety w ciąży, ponieważ u nich zapotrzebowanie znacznie się zwiększa. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie żelaza podczas obfitych miesiączek, kobiety obficie krwawiące są narażone na występowanie anemii. Wskazaniem do przyjmowania tego minerału jest anemia. Suplementować mogą również osoby narażone na zbyt małą ilość podaży żelaza w pokarmie. 

Zarówno niedobór jak i nadmiar może prowadzić do powstawania negatywnych skutków zdrowotnych. Dlatego przed przyjęciem suplementu lub leku zawierającego żelazo powinniśmy zbadać poziom tego minerału we krwi. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 4,00 zł - 63,00 zł

Produkt dodany do ulubionych