Kaszel

Przeziębienie,kaszel,aptekapapaya.pl,
Tymianek i podbiał,...
Dostępny
Gardło

Tymianek i podbiał, pastylki, 24 szt

19,20 zł
 Wskazania: Łagodzenie chrypki Łagodzenie kaszlu związanego z przeziębieniem Pomocniczo w nieżycie błon śluzowych górnych dróg oddechowych
Islaherb, syrop,125ml Islaherb, syrop,125ml 2
Dostępny
Gardło

Islaherb, syrop,125ml

16,95 zł
Wskazania: Kaszel suchy  Chrypka Nawilżenie i ochrona gardła i jamy ustnej Pieczenie gardła Ból gardła podczas przełykania
Pokazano 1-24 z 119 pozycji

Kaszel u dorosłego, jak pozbyć się kaszlu?

Kaszel pojawia się w przebiegu przeziębienia. Jest to częsta dolegliwość, z którą borykają się zarówno dorośli jak i dzieci. Rozróżniamy 3 rodzaje kaszlu: kaszel suchy, kaszel mokry i kaszel krtaniowy. Warto wiedzieć, że każdy z tych kaszli leczy się w inny sposób. Dlatego ważne jest, aby umieć rozróżnić rodzaj kaszlu. Syropy tłumiące kaszel nie będą odpowiednie w przypadku występowania kaszlu mokrego. Powstrzymywanie odkrztuszania wydzieliny w przypadku kaszlu mokrego może okazać się niebezpieczne. W takich przypadkach stosuje się syropy na kaszel mokry, który zmusza organizm do wykrztuszania wydzieliny. Uporczywy kaszel suchy może być leczony syropami hamującymi odkrztuszanie. Męczący kaszel przestanie być obecny po zastosowaniu leków na suchy kaszel.

Rodzaje kaszlu u dorosłych

Kaszel może różnić się w zależności od przyczyny jego występowania. Wyróżniamy kaszel suchy, kaszel mokry i kaszel krtaniowy

  • kaszel suchy pojawia się najczęściej podczas infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Podczas jej występowania nie dochodzi do powstawania wydzieliny ropnej, tylko do gromadzenia się patogenów w nabłonku oskrzeli. Taki stan prowadzi do uszkodzenia nabłonka, który jest podatny na czynniki takie jak powietrze czy mowa. Dolegliwości ustępują w momencie odbudowy nabłonka wyścielającego układ oddechowy. Przyczyną suchego kaszlu może być również astma, ten rodzaj ma charakter przewlekły. 

  • kaszel mokry nazywamy również kaszlem produktywnym. Sama nazwa sugeruje już co dzieje się w naszym układzie oddechowym podczas występowania tego rodzaju kaszlu. W drogach oddechowych jest produkowana wydzielina, która odkrztusza się wraz z odruchem kaszlu. Powstaje ona na skutek infekcji bakteryjnej, w przebiegu zapalenia płuc, zapalenia zatok lub przewlekłych chorób takich jak obturacyjna choroba płuc, alergia czy mukowiscydoza. Podczas występowania mokrego kaszlu u dorosłej osoby stosuje się leki wspomagające rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz ułatwiające jej odkrztuszanie.

  • kaszel krtaniowy u dorosłych jest nazywany kaszlem szczekającym. To charakterystyczny rodzaj kaszlu u dorosłych towarzyszący w przebiegu zapalenia krtani. Kaszel szczekający jest jednym z najbardziej uciążliwych. Warto wiedzieć, że podczas jego leczenia wymagane jest podanie sterydu. Kaszel krtaniowy prowadzi do powstawania duszności dlatego nie należy go lekceważyć. 

Co na suchy kaszel u dorosłych? Jak działa syrop na kaszel suchy?

Kaszel suchy to tak jak wcześniej już wspominaliśmy jest wynikiem uszkodzenia nabłonka, podczas jego leczenia stosuje się leki łagodzące powstałe zmiany na błonie śluzowej układu oddechowego. W większości przypadków na suchy kaszel stosuje się leki i suplementy zawierające naturalne wyciągi roślinne o działaniu przyspieszającym regenerację błony śluzowej. Podczas utrzymywania się silnych napadów można zastosować leki przeciwkaszlowe w formie syropów i tabletek, które zawierają substancje takie jak butamirat, lewodropropizyna czy dekstrometorfan. Są to substancje czynne hamujące odruch kaszlu. Dodatkowo można zastosować leki na bazie prawoślazu, miodu czy propolisu. Syrop wykrztuśny nie będzie w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Preparaty hamujące odruch kaszlu pomagają choremu łatwiej przejść infekcje. Rozpoznawanie suchego kaszlu odbywa się w większości przez samego chorego.

Leki na suchy kaszel w aptece Papaya

 

Przeciwkaszlowe 

zawierające butamirat

sinecod, supremin, atussan

Przeciwkaszlowe 

zawierające lewodropropizyne

levopront

Przeciwkaszlowe 

zawierające dekstrometorfan

deksaPini, dexaPico

Przeciwkaszlowe

zawierające naturalne wyciągi 

syrop prawoślazowy, syrop islandzki, pelavo, echinasal, grinTuss, pelafen

Co na kaszel mokry u dorosłego? Syrop na kaszel mokry?

Kaszel mokry czyli produktywny wymaga podawania leków mukolitycznych o działaniu rozrzedzającym i ułatwiającym pozbywanie się zalegającej wydzieliny. Podczas leczenia kaszlu mokrego u dorosłych możemy wspomóc się również syropami i tabletkami na bazie wyciągów roślinnych. Jednak leki wykrztuśne przyczyniają się do skrócenia objawów. Leki wykrztuśne na kaszel mokry zawierają substancje takie jak: ambroksol, acetylocysteina, bromheksyna. Substancje te działają mukolitycznie i ograniczają czas zalegania wydzieliny. 

Leki na kaszel mokry u dorosłych Apteka Papaya

 

Wykrztuśne

zawierające ambroksol

ambrosol, deflegmin

Wykrztuśne

zawierające acetylcysteine

acc,nacecis

Wykrztuśne

zawierające bromoheksynę

flegamina

Dodatkowo na mokry kaszel można zastosować syropy i tabletki zawierające wyciąg z tymianku to właśnie to zioło działa pobudzająco na rzęski oskrzeli i stymuluje kaszel. 

Syrop na kaszel suchy i mokry, czy to dobre rozwiązanie?

Syrop na kaszel suchy i mokry stał się ostatnimi czasy popularnym produktem. Pacjent nie musi posiadać wiedzy na temat rodzaju kaszlu wystarczy, że zastosuje uniwersalny preparat. Jakie jest działanie syropu na kaszel suchy i mokry? Uniwersalny preparat działa zarówno hamująco na kaszel jak i rozrzedza wydzielinę. Posiada w większości substancje pochodzenia roślinnego, które również działają wykrztuśnie i łagodząco. Jeśli nie jesteś w stanie rozróżnić rodzaj kaszlu, warto sięgnąć po właśnie takiego typu preparaty. Stosowanie syropów typowo wykrztuśnych na kaszel suchy nie jest dobrym pomysłem. Dlatego nie jesteś pewny z jakim rodzajem kaszlu masz do czynienia, wybierz preparat na kaszel suchy i mokry. W aptece znajdziemy syrop z bluszczem, który również sprawdzi się w przebiegu kaszlu.

Domowe sposoby na kaszel suchy

Domowe sposoby na kaszel suchy są również bardzo skuteczne. Jednym z nich jest syrop z cebuli, który działa powlekająco na błonę śluzową gardła. Miód gryczany niweluje napady kaszlu, napar z siemienia lnianego łagodzi odruch kaszlu. Tymianek działa wykrztuśnie i łagodzi podrażnienia. 

Domowe sposoby na kaszel mokry

Domowym sposobem na kaszel mokry u dorosłych będzie zastosowanie inhalacji z soli fizjologicznej w celu rozrzedzenia wydzieliny. Podczas produktywnego kaszlu możemy również stosować tymianek oraz syrop z cebuli. Warto pamiętać o nawadnianiu, odpowiedni podaż płynów przyczynia się do szybkiego powrotu do zdrowia.  Wydzielanie płynnego śluzu przyspiesza powrót do zdrowia, jeśli drogi oddechowe zalegają wydzieliną istnieje ryzyko zejścia infekcji na dolne drogi oddechowe. Częste oczyszczanie dróg oddechowych zapobiega takim konsekwencją.

Ile może utrzymywać się kaszel poinfekcyjny u dorosłego?

Kaszel poinfekcyjny u dorosłego jest dolegliwością, która może utrzymywać się nawet od 3 do 8 tygodni. Charakteryzuje się on prawidłowym obrazem radiologicznym klatki piersiowej i jest wynikiem ostrej infekcji. Podczas występowania kaszlu poinfekcyjnego należy stosować preparaty nawilżające śluzówkę gardła. 

Kaszel to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji. Można sobie z nim skutecznie radzić za pomocą preparatów dostępnych w aptece w formie kapsułek, tabletek i syropów. Pamiętaj, że w przypadku kaszlu mokrego, kiedy występuje mokra wydzielina bardzo ważne jest odkrztuszanie flegmy dlatego sięgnij po syropy, tabletki na kaszel mokry. Jeśli mamy odczynienia z kaszlem suchym, sięgajmy po preparaty hamujące odruch kaszlu. Gdy występuje kaszel krtaniowy należy udać się do lekarza, może okazać się, że bedzie potrzebna kuracja sterydami

Product added to compare.