Opatrunki, opaski, plastry i bandaże

Urazy opatrunki i dezynfekcja,opatrunki, opaski,plastry i bandaże,aptekapapaya.pl
Pokazano 1-24 z 249 pozycji

Opatrunki, opaski, bandaże to materiały opatrunkowe, które wszyscy powinni posiadać w swoich apteczkach domowych i samochodowych. Służą do opatrywania i zabezpieczania różnego rodzaju ran, skaleczeń czy usztywnienia stawów ruchomych. W tej kategorii apteka Papaya posiada szeroką ofertę produktów, w której znajdziecie opatrunki, opaski, bandaże oraz plastry i kompresy.  Odpowiedni opatrunek zapewnia lepsze gojenie się rany oraz ograniczenie rozwoju drobnoustrojów. Na rynku dostępnych jest wiele opatrunków o różnym działaniu takie jak: opatrunki antybakteryjne, opatrunki okluzyjne, opatrunki wentylowane, opatrunki hemostatyczne, opatrunki aseptyczne, opatrunki poliuretanowe, opatrunek z wkładem chłonnym, opatrunek ze srebrem oraz opatrunek kolagenowy to jedne z niewielu dostępnych na rynku rodzaji opatrunków

Kiedy stosujemy: opatrunki? bandaże? opaski?

Wybór odpowiedniego opatrunku uzależniony jest od rodzaju rany, jej usytuowania, wielkości i głębokości. Jeśli wiemy, z jakim obrażeniem mamy do czynienia, ułatwi nam to wybór właściwego opatrunku. Rodzaje opatrunków pomoże wybrać farmaceuta. Opatrunki do leczenia ran powinny być odpowiednio dobrane. Nie każde opatrunki wpłyną na lepsze gojenie.

Opatrunki i ich rodzaje:

 • Opatrunki jałowe, są to opatrunki wysterylizowane przed zapakowaniem, na których nie widnieją nawet znikome drobnoustroje. Stosuje się je bezpośrednio na ranę. Sprawdzą się jako podstawowe zaopatrzenie rany. Występują w różnych rozmiarach, rozmiar opatrunku powinien być dopasowany do wielkości rany.

 • Opatrunki niejałowe, stosuje się jako opatrunek wierzchni na ranę, który nie przylega bezpośrednio do miejsca obrażenia. Zaopatrzy miejsce zranienia i wspomoże środowisko gojenia.

 • Opatrunki uciskowe, stosowane są przede wszystkim na rany krwawiące, składające się z warstwy, która przylega bezpośrednio do rany np.(kompres gazowy jałowy), na który przychodzą kolejne warstwy opatrunku uciskowego bandaż lub gaza jałowa oraz na koniec warstwa utrzymująca te wszystkie opatrunki jak np. opaska dziana, chusta trójkątna czy opaska elastyczna. 

 • Opatrunki osłaniające, mają za zadanie osłaniać ranę przed zanieczyszczeniami i zakażeniem oraz zbierać krew lub płyny ustrojowe. Stosuje się je na skaleczenia, urazy głowy, otarcia czy oparzenia. Opatrunki osłaniające to plastry z opatrunkiem lub kompresy gazowe jałowe zamocowane przy pomocy opasek, siatek lub bandaży.

 • Opatrunki obłożeniowe, to opatrunki stosowane by usztywnić złamania otwarte kończyn lub ranę, w której znajdują się ciała obce. Aby je unieruchomić wykorzystuje się opatrunki uciskowe i osłaniające.

 • Opatrunki na odleżyny, gwarantują ranie poprawną izolację termiczną oraz odprowadzają nadmiar wilgoci. Są to np. opatrunki hydrokoloidowe lub alginianowe. Sprzyjają szybszemu gojeniu się ran, także głębokich i posiadają bakteriostatyczne środowisko.  Produkowane są w różnych rozmiarach.  

 • Opatrunki z jonami srebra, odpowiednie są do ran zainfekowanych, trudno gojących jak przy stopie cukrzycowej lub narażonych na zanieczyszczenia. Opatrunki ze srebrem niszczą bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne, dzięki czemu przyspieszają czas gojenia. Sprawdzą się jako leczenie ran trudno gojących. Zastosowanie opatrunków tego rodzaju zmniejsza ryzyko powiększania się ran.

 • Opatrunki enzymatyczne,  służą do opatrywania ran przewlekłych, w których występuje martwica

 • Opatrunki hydrożelowe, nie przywierają do rany, zapewniają wilgotne środowisko i stosuje się je na odleżyny, owrzodzenia i oparzenia

 • Opatrunki z węglem aktywowanym, na odleżyny i owrzodzenia, pochłania brzydki zapach rany

 • Opatrunki poliuretanowe, nadają się do opatrywania ran przewlekłych z niewielkim wysiękiem

 • Opatrunki hydrowłókniste, posiadają duże właściwości chłonne. Sprawdzi się na rany sączące, wspomagają środowisko gojenia rany. Rany z nadmiernym wysiękiem wymagają skutecznego odprowadzania wydzieliny.

 • Opatrunki hydrokoloidowe skuteczne opatrunki odpowiednie do stosowania na rany z małym wysiękiem. Wyrób medyczny odpowiedni do stosowania na rany oparzeniowe, trudno gojące.

 • Opatrunek okluzyjny to bezpieczny opatrunek przylegający mocno do rany zabezpieczający ranę przed zabrudzeniami

 • Opatrunki w sprayu, stosuje się na otarcia, rany i skaleczenia. Jest to elastyczny opatrunek, który absorbuje krew i wysięk z rany, tworząc hydrożelowy opatrunek, wspomagający proces gojenia.

Bandaże i opaski posiadają właściwości podtrzymujące, uciskowe i usztywniające opatrunek w zależności od wyboru i ich rodzaju. Rozróżniamy bandaże i opaski dziane oraz elastyczne. Musimy pamiętać, iż używając ich na ranę, należy uprzednio założyć opatrunek jałowy, gdyż bandaże i opaski są niejałowe.  

Bandaże elastyczne posiadają w swoim składzie głównie bawełnę oraz składniki takie jak; poliuretan, poliamid i poliester. Przepuszczają powietrze, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Opaski elastyczne są rozciągliwe, mają obrobione brzegi, dzięki czemu się nie strzępią na końcach. Ponadto można je wyjałowić lub odpowiednio wyprać, przez co mogą być wielokrotnego użytku. Bandaże elastyczne występują w wersji z metalową zapinką lub jako opaski elastyczne samoprzylepne, posiadające lateksowe cząsteczki, dzięki czemu nie przykleja się do skóry ani włosów, natomiast przylepia się jedna warstwa opaski elastycznej do drugiej. Stosuje się je do delikatnego usztywnienia stłuczonych lub skręconych kończyn, jako opaski uciskowe przy schorzeniach żylnych oraz podtrzymujące opatrunki.

Opaski dziane, stosuje się do podtrzymywania różnego rodzaju, okładów, opatrunków czy kompresów. Przepuszczają powietrze i są przyjazne dla skóry. Posiadają lekkie konstrukcje a dzięki właściwemu założeniu nie krępują ruchów i można je swobodnie nosić. Występują w kilku rozmiarach, które można dopasować do określonej części ciała lub uniwersalne oraz do jednorazowego i wielokrotnego użytku.      

Plastry opatrunkowe, jakie plastry na rany wybrać?

Plastry to wyrób medyczny, który znajdziemy w każdym domu. Plastry i opatrunki to podstawowe materiały opatrunkowe do zaopatrywania ran. W aptece dostępne są różnego rodzaju plastry i przylepce, któe skutecznie zabezpieczą ranę przed zabrudzeniem. Zestaw plastrów do użytku domowego sprawdzi się podczas zaopatrywania ran u dzieci, które często są narażone na występowanie skaleczeń. Chronienie rany jest podstawą podczas jej występowania. Które plastry stosować, na które rany?

Plastry wodoodporne

Plaster wodoszczelny chroni ranę przed możliwością dostania się wody. Można zakupić zestaw plastrów wodoodpornych, które chronią różnej wielkości rany przed zamoczeniem. Zestawy sprawdzą się dla całej rodziny. Dobry plaster wodoszczelny sprawdzi się przy występowaniu rany i wizycie na basenie. Obecny w składzie wody chlor nie sprzyja prawidłowemu gojeniu się rany. Plaster wodoszczelny na basen sprawi, że rana nie będzie narażona na kontakt z wodą i zapewnią optymalne środowisko gojenia się ran

Opatrunki specjalistyczne na rany otwarte

Opatrunki pochłaniające wysięk to odpowiednie rozwiązanie na rany otwarte. Duże plastry opatrunkowe pochłaniające wysięk nie tylko zaabsorbują płyny, ale również zabezpieczą ranę przed drobnoustrojami.

Plastry i przylepce

Plastry i przylepce pomogą umocować opatrunek oraz zabezpieczą przed zabrudzeniami ran. Sprawdzą się podczas małych i średnich ran, które nie wymagają specjalnego opatrunku.

Plastry z opatrunkiem

Plastry z opatrunkiem zabezpieczą przed stykaniem się rany z wyrobem medycznym, jakim jest plaster. Zapewniają optymalne środowisko gojenia się rany.

Plastry ze srebrem

Plastry ze srebrem sprawdzą się podczas ran trudno gojących. Jony srebra obecne w plastrach chronią przed rozwojem patogenów i przyspieszają gojenie się rany

Jakie produkty znajdziemy w aptece?

Apteki posiadają szeroki wybór materiałów opatrunkowych w różnych formach w zależności od rodzaju rany. Apteka internetowa Papaya oferuje opatrunki, opaski, bandaże a także plastry i siatki opatrunkowe wielu renomowanych firm jak np. Viscoplast, Hartman, Apteo, Leukoplast, Sutricon i wiele innych. Poznaj właściwości materiałów opatrunkowych z apteki Papaya i wybierz ten, który będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej rany i przyczyni się do szybszego jej zagojenia. 

Niezależnie jaki opatrunek wybierzemy, nie zapominajmy o dezynfekcji rany, gdyż jest to podstawa do prawidłowej i szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. 

Product added to compare.