Refluks i zgaga
Famotydyna Ranigast, tabletki powlekane 0,02g, 20 szt
Pantoprazol Teva, tabletki dojelitowe 0,02g, 14 szt.
Anesteloc Max,20 mg, tabletki dojelitowe, 14 szt
Rennie Antacidum, tabletki do ssania, 24 szt.
Nolpaza Control 20 mg, tabletki dojelitowe, 14 szt
Manti Extra, tabletki do rozgryzania i żucia, 12szt
Alugastrin, tabletki do rozgryzania i żucia, 40 szt
Controloc Control 20 mg, tabletki, 14 szt
Goprazol Max 20 mg, kapsułki dojelitowe twarde, 14 szt.
Gaviscon o smaku mięty, tabletki do rozgryzania i żucia, 24 szt.
Contix ZRD, 20 mg, tabletki dojelitowe , 14 szt.
Bioprazol Bio Max 20 mg, kapsułki, 14 szt
Sal Vichy Factitium, tabletki musujące, 40 szt
Rennie Fruit, tabletki do ssania o smaku owocowym, 24 szt
Rennie Antacidum, tabletki do ssania, 48 szt
Ortanol Max, kapsułki 0,02 g, 14 szt
Maalox, zawiesina, 250 ml
Helicid Control 10 mg, kapsułki, 14 szt
Ziołolek, Gelatum Aluminii, płyn, 250 g
Refluks i zgaga
Refluks to schorzenie, która polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Przyczyną tej dolegliwości może być nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, który znajduje się na wejściu do żołądka. Najczęściej mięsień ten jest zaciśnięty a rozluźnia się tylko na chwilę podczas przełykania śliny, płynu czy pokarmu. Jeśli nie nastąpi jego zamknięcie, treść pokarmowa wraz z kwaśnymi sokami żołądkowymi dostanie się do przełyku podrażniając jego błonę śluzową. Efektem czego może być pojawienie się zgagi. Charakteryzuje się ona nieprzyjemnym uczuciem pieczenia w gardle a także kwaśnym posmakiem w ustach oraz palącym bólem za mostkiem. Zgaga może także powodować uczucie cofania się treści z żołądka, dlatego tak często jest mylona z refluksem. Pojawia się sporadycznie po przejedzeniu, po spożyciu niektórych tłustych lub ciężkostrawnych potraw. W przypadku gdy zgagę zaczynamy odczuwać regularnie, może oznaczać refluks. Przyczyn pojawienia się refluksu może być wiele. Należą do nich: otyłość, ciąża, dieta uboga w błonnik oraz jedzenie w pośpiechu i przyjmowanie niektórych leków a także przepuklina roztworu przełykowego.
Objawy refluksu
Objawy, które pojawiają się w schorzeniu refluksu, mogą także sygnalizować występowanie innych chorób, dlatego diagnozę powinien postawić zawsze lekarz. Mogą one pojawiać się i nasilać podczas schylania się po posiłkach, kucania lub odpoczywania na plecach. Do najbardziej charakterystycznych objawów refluksu zalicza się zgagę. Może wystąpić również ból za mostkiem, który pacjenci często mylą z chorobą układu krążenia oraz puste odbijanie się czy cofanie się treści z żołądka. Do mniej typowych objawów należą:
- kaszel (występujący przeważnie od razu po posiłku), astma
- chrypka lub zapalenie gardła, krtani
- uszkodzenie szkliwa na zębach
- brzydki zapach z ust
- nieświeży oddech
- kłopot w przełykaniu
Leki na refluks
Podczas leczenia refluksu wykorzystywane są preparaty, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Przyjmowane są nadczo, trzydzieści minut przed jedzeniem. Zaleca się ich podawanie przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie. Leki na refluks z tej grupy zawierają substancje czynne takie jak; omeprazol, pantoprazol lub ranitydynę. Stosowane są także leki doraźnie w przypadku gdy pojawiają się dolegliwości ,które zobojętniają kwas żołądkowy. Zawierają one węglan wapnia lub magnezu, wodorowęglan sodu czy fosforan glinu. Leki na refluks występują w postaci płynu do picia, tabletek zwykłych i do ssania a także kapsułek dojelitowych. Warto przyjrzeć się bliżej ofercie apteki internetowej Papaya, która ma szeroki wybór produktów na tę przypadłość. Nie lekceważmy tej choroby i sięgnijmy po opinię lekarza, gdyż nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dieta u pacjentów z refluksem
Dieta podczas refluksu polega na ograniczeniu produktów, które powodują intensywność wydzielania soku żołądkowego. Jest lekkostrawna, przygotowywana za pomocą gotowania, na parze, pieczenia pod przykryciem lub w rękawie czy duszona. Pożywienie powinno być spożywane regularnie, bez pośpiechu, o jednym czasie i w mniejszych porcjach. Ostatni posiłek przyjmować należy minimum 3 godziny przed snem.
Dieta przy refluksie polecana przez dietetyków powinna zawierać:
- chude mięso takie jak; kurczak, cielęcina
- ryby np. dorsz, sandacz czy pstrąg
- warzywa takie jak; szpinak, kabaczek, marchew, szparagi, buraki, kalafior
- owoce np. banany, winogrono, morele, jabłka bez skórki
- produkty mleczne z obniżoną zawartością tłuszczu np. maślanka, kefir czy jogurt
- biały ryż, kasza manna i jęczmienna
- herbatki ziołowe oprócz mięty, wodę mineralną niegazowaną
Produkty, których powinniśmy unikać przy refluksie:
- mocnej kawy, czarnej herbaty
- alkoholu
- wody i napoi gazowanych
- pieczywa razowego
- grubych kasz
- tłustego mięsa, wędlin czy nabiału
- galaret
- smażenia na głębokim tłuszczu
- fast foodów
- potraw na occie lub z jego dodatkiem
- ostrych przypraw
- czekolad
Z całą pewnością refluks i zgaga to choroby ze sobą powiązane. Przyjmując leki i zmieniając nawyki żywieniowe oraz styl życia, na pewno poczujemy się lepiej. Jeśli pomimo stosowania się do powyższych wskazówek objawy refluksu i zgagi utrzymują się, wybierzmy się do lekarza gastrologa, który może zlecić nam wykonanie gastroskopii, by lepiej dobrać leki.