Jod

Witaminy i minerały,jod,aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-2 z 2 pozycji

Jod

Jod to jeden z pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania całego organizmu. Mimo tego, że jod występuje w śladowych ilościach to odgrywa ogromną rolę w wielu procesach naszego organizmu. Na pomorzu dostarczamy go głównie za pomocą wdychania powietrza zaś w pozostałej części kraju dostarczamy go głównie drogą pokarmową.

Jod właściwości

Jod jest pierwiastkiem bez którego nasz organizm nie jest w stanie produkować hormonów tarczycy. Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy wpływa na zaburzenie pracy serca, nerek, mięśni, przysadki mózgowej i układu nerwowego. Hormony tarczycy są również odpowiedzialne za proces wzrostu i dojrzewania komórek. Istnieje wiele procesów, na które jod ma ogromny wpływ. Hormony tarczycy stymulują przemianę materii, biorą udział w termoregulacji całego organizmu. Dlatego niedobór i zarówno nadmiar jodu może skutkować zaburzeniem całego organizmu

Niedobór jodu

Niedobór jodu jest problemem dotykającym coraz większą społeczność. Niski poziom jodu nie jest obecny tylko w Polsce, problem również występuje na całym świecie. Objawami niedoboru jodu jest: przewlekłe zmęczenie, problemy z wagą, odczuwanie zimna przez większość dnia. Dodatkowo u pacjentów z niedoborem skóra staje się nadmiernie wysuszona i podatna na występowanie zaczerwienienia. U osób z przewlekłym niedoborem może pojawić się wole tarczycowe, tarczyca zwiększa swoją objętość aby móc pochłaniać więcej jodu. Pierwiastek ten wpływa również na układ nerwowy, niedobór powoduje nerwowość oraz problemy z koncentracją. Dodatkowo zaburzenie jodu wpływa na problemy z miesiączkowaniem. A kobiety w ciąży z niskim poziomem tego pierwiastka są narażone na występowanie wad płodu. 

Nadmiar jodu

Nadmiar jodu u większości ludzi jest dość dobrze tolerowany. Inaczej sprawa wygląda u osób posiadających autoimmunologiczne choroby tarczycy. Zbyt duże stężenie tego typu pacjentów może skutkować powstawaniem nadczynności tarczycy. Nadmiar objawia się suchością  w jamie ustnej, pieczeniem w gardle i przełyku, bólami brzucha, nadpobudliwością.  

Produkty bogate w jod

Jod możemy uzupełniać w naturalny sposób. Ze względu na duże niedobory na całym świecie, obecnie w sprzedaży występuje sól jodowana, która stanowi główne źródło jodu. Aby uzupełnić niedobory można wdrożyć do diety ryby morskie, owoce morza i nabiał. 

Jod z apteki 

Jod można również zakupić w suplementach dostępnych bez recepty w aptece Papaya. Występuje on głównie w tabletkach jak i również w płynie. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wskazane jest wykonanie badań określających stężenie jodu w organizmie. 

Niedoczynność tarczycy a jod

Niedobór jodu w organizmie w większości przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu tego pierwiastka. Zaniedbania mogą doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. 

Tarczyca jest odpowiedzialna za wiele procesów w naszym ciele, niedobór lub nadmiar jodu powoduje zaburzenie pracy tego gruczołu. Badajmy regularnie poziomy witamin i minerałów bo często objawy takie jak zmęczenie, senność czy nerwowość jest wynikiem nieodpowiedniej podaży składników odżywczych. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 15,00 zł - 27,00 zł

Produkt dodany do ulubionych