Jod

Witaminy i minerały,jod,aptekapapaya.pl
Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Jod, pierwiastek jodu, konsekwencje niedoboru

Jod to jeden z pierwiastków niezbędnych do funkcjonowania całego organizmu. Mimo tego, że jod występuje, w śladowych ilościach to odgrywa ogromną rolę w wielu procesach naszego organizmu. Na pomorzu dostarczamy go głównie, za pomocą wdychania powietrza zaś w pozostałej części kraju dostarczamy go drogą pokarmową. Zaburzenia z niedoboru jodu mogą powodować wiele zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Jod jest niezbędny, jeśli nie mamy możliwości dostarczać tego pierwiastka w naturalny sposób, należy przyjmować suplementy zawierające jod.

Jod właściwości, w jaki sposób poziom jodu wpływa na organizm?

Jod jest pierwiastkiem, bez którego nasz organizm nie jest w stanie produkować hormonów tarczycy. Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy wpływa na zaburzenie pracy serca, nerek, mięśni, przysadki mózgowej i układu nerwowego. Hormony tarczycy są również odpowiedzialne za proces wzrostu i dojrzewania komórek. Istnieje wiele procesów, na które jod ma ogromny wpływ. Hormony tarczycy stymulują przemianę materii, biorą udział w termoregulacji całego organizmu. Dlatego niedobór i zarówno nadmiar jodu może skutkować zaburzeniem całego organizmu. Odpowiedni poziom jodu chroni przed rozwojem wielu chorób tarczycy, dzienne zapotrzebowanie wynosi od 150 do 300 µg. Wspomniany jod może być uzupełniany poprzez stosowanie soli jodowanej do przygotowywania posiłków lub przyjmowania ryb morskich oraz owoców morza. Warto kontrolować poziom tego pierwiastka w organizmie, możemy zrobić to za pomocą badań z krwi. Jeśli okaże się, że w naszym organizmie występuje zbyt mała ilość jodu, warto sięgnąć po suplementy diety.

Niedobór jodu, czy warto suplementować? Co powoduje niedobór jodu?

Niedobór jodu jest problemem dotykającym coraz większą społeczność. Niski poziom jodu nie jest obecny tylko w Polsce, problem również występuje na całym świecie. Objawami niedoboru jodu jest: przewlekłe zmęczenie, problemy z wagą, odczuwanie zimna przez większość dnia. Dodatkowo u pacjentów z niedoborem skóra staje się nadmiernie wysuszona i podatna na występowanie zaczerwienienia. U osób z przewlekłym niedoborem może pojawić się wole tarczycowe, tarczyca zwiększa swoją objętość, aby móc pochłaniać więcej jodu. Pierwiastek ten wpływa również na układ nerwowy, niedobór powoduje nerwowość oraz problemy z koncentracją. Dodatkowo zaburzenie jodu wpływa na problemy z miesiączkowaniem. A kobiety w ciąży z niskim poziomem tego pierwiastka są narażone na występowanie wad płodu. Jeśli nie mamy możliwości przyjmowania witamin i minerałów z naturalnych źródeł warto stosować suplementy z jodem, które wspomogą funkcje w organizmie.

Nadmiar jodu, jak uchronić się przed przedawkowaniem jodu?

Nadmiar jodu u większości ludzi jest dość dobrze tolerowany. Inaczej sprawa wygląda u osób posiadających autoimmunologiczne choroby tarczycy. Zbyt duże stężenie tego typu pacjentów może skutkować powstawaniem nadczynności tarczycy. Nadmiar objawia się suchością  w jamie ustnej, pieczeniem w gardle i przełyku, bólami brzucha, nadpobudliwością.  Nadmierne spożycie jodu powoduje zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy w postaci kołatania serca, nadpobudliwości, uczucia tętnienia serca w głowie oraz utraty masy ciała.

Produkty bogate w jod, gdzie występuje jod?

Jod możemy uzupełniać w naturalny sposób. Ze względu na duże niedobory na całym świecie, obecnie w sprzedaży występuje sól jodowana, która stanowi główne źródło jodu. Aby uzupełnić niedobory można, wdrożyć do diety ryby morskie, owoce morza i nabiał.  W jakich produktach najwięcej znajdziemy jodu? Jadalne algi to bardzo duże źródło jodu. Produkty spożywcze takie jak pieczarki, grzyby, Kapusta, fasola, buraki to naturalne źródło zapobiegające niedoborom jodu.

Jod z apteki, w jakiej postaci przyjmować jod?

Jod można również zakupić w suplementach dostępnych bez recepty w aptece Papaya. Występuje on głównie w tabletkach jak i również w płynie. Przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wskazane jest wykonanie badań określających stężenie jodu w organizmie. Temat niedoboru jodu jest bagatelizowany, suplementacja jodu pomaga uniknąć problemom z tarczycą. Konsekwencje niedoboru jodu mogą być długotrwałe, zastosowanie jodu podczas niskiego poziomu zapobiega powstawaniu niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy a jod

Niedobór jodu w organizmie w większości przypadków prowadzi do niedoczynności tarczycy. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu tego pierwiastka. Zaniedbania mogą doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Tarczyca jest odpowiedzialna za wiele procesów w naszym ciele, niedobór lub nadmiar jodu powoduje zaburzenie pracy tego gruczołu. Badajmy regularnie poziomy witamin i minerałów bo często objawy takie jak zmęczenie, senność czy nerwowość jest wynikiem nieodpowiedniej podaży składników odżywczych. Deficyt jodu wpływa negatywnie na organizm, sprawdzaj stężenie jodu i reaguj szybko! Profilaktyka niedoboru jodu uchroni przed występowaniem nieprawidłowości. Jod w diecie często może mieć niski poziom i nie skutecznie uzupełniać organizm. Suplementacja jodu powinna być skonsultowana zawsze z lekarzem lub farmaceutą.

 

Product added to compare.