Your cart
W koszyku nie ma jeszcze produktów
Tłuszczak jest guzem niezłośliwym, który pojawia się pojedynczo lub w skupiskach. Zmiany, jakimi są tłuszczaki, nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Skóra wokół zmiany jest nie zmieniona, a sam guz jest bardzo spoisty. Jak leczy się tłuszczaka i czy powoduje on konsekwencje zdrowotne? Czy w przypadku dużych tłuszczaków jest konieczna operacja?
Zobacz więcej
Stulejka to schorzenie dotykające narządu płciowego u chłopców. Polega na ograniczonej możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Taki stan występuje u nowo narodzonych chłopców i jest stanem fizjologicznym, który samoistnie powinien ustąpić. Problem pojawia się, kiedy taki stan utrzymuje się z wiekiem dziecka, wtedy należy wdrożyć leczenie zachowawcze lub operacyjne.
Zobacz więcej
Ashwagandha to roślina niezwykle ceniona w dzisiejszych czasach. Jej nazwa pochodzi od “ashwa”, czyli koń, i “gandha”, czyli siła. Posiada też wiele innych nazw: witania ospała, żeń-szeń indyjski, śpioszyn lekarski czy wiśnia zimowa. Już w starożytności wierzono, że przyjmując tę roślinę będziemy mieć końskie zdrowie. Roślina ta była wykorzystywana już dawno w Indiach, skąd pochodzi, w medycynie ajurwedyjskiej
Zobacz więcej
Afazja to całkowita utrata zdolności mowy. Jest spowodowana ograniczonym uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych, odpowiadających za mechanizm programujących czynności mowy u pacjenta, który opanował już mowę. Uszkodzenie może być częściowe lub całkowite. W anglojęzycznych krajach na częściowe uszkodzenia używa się dodatkowego określenia “dysfazja”.
Zobacz więcej
W 2022 roku w Polsce wykryto 173 przypadki zachorowania na małpią ospę. Dotychczas małpia ospa była obecna jedynie w krajach afrykańskich. Było to związane z przenoszeniem wirusa MPXV, który jest obecny u afrykańskich gryzoni. W innych krajach pojawiały się sporadyczne zachorowania, które nie stanowiły ognisk zachorowań. W Afryce choroba ta występuje lokalnie od 2016 roku.
Zobacz więcej
Gronkowiec to rodzaj bakterii, który u większości osób stanowi element naturalnie występującej flory bakteryjnej. W organizmie, który posiada sprzyjające warunki do rozwoju tej bakterii, może doprowadzić do poważnych infekcji. Gronkowiec jest bakterią, która w większości przypadków jest odporna na działanie antybiotyków. Dlatego też jest uznawany za zagrożenie dla ludzkiego organizmu.
Zobacz więcej
Arytmia serca to najprościej mówiąc zaburzenia rytmu polegające na przyspieszeniu, zwolnieniu i nieregularności w funkcjonowaniu. Arytmia w większości przypadków jest wynikiem choroby zastawek lub mięśnia sercowego. Jak objawia się arytmia? Jakie skutki ze sobą niesie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.
Zobacz więcej
Ziele świetlika zostało odkryte przez francuskiego naukowca René Antoine Ferchault de Réaumur w XVIII wieku. W swoich badaniach zauważył on, że świetliki emitują światło bez wydzielania ciepła i zaczął badać ten fenomen. Dzięki temu odkryciu świetliki stały się przedmiotem zainteresowania wielu naukowców, a ich bioluminescencja wykorzystywana jest dzisiaj w wielu dziedzinach, takich jak biologia molekularna, medycyna czy ochrona środowiska.Obecnie jest głównie znane z zastosowania podczas problemów z oczami. Od lat wykorzystuje się tę roślinę do wspomagania leczenia zapalenia spojówek i jęczmienia. Ziele świetlika jest wykorzystywane również w kosmetykach i posiada ogromny wpływ na skórę. Na co jeszcze działa ta roślina?
Zobacz więcej
Pierwszy antybiotyk został odkryty przez Alexandra Fleminga, brytyjskiego bakteriologa, w 1928 roku. Fleming zauważył, że bakterie na jednej z kultur w laboratorium zaczęły umierać, ponieważ przypadkowo zanieczyszczyła się pleśnią Penicillium notatum. Fleming wyizolował substancję z pleśni, którą nazwał penicyliną, i zauważył, że wykazywała ona właściwości antybakteryjne. Penicylina stała się pierwszym antybiotykiem, który był powszechnie używany w medycynie i uruchomiła wiele dalszych badań i odkryć w dziedzinie chemioterapii.
Zobacz więcej
Kwas foliowy, nazywany inaczej witaminą B9, jest niezbędnym elementem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Każdy powinien dbać o prawidłowy poziom tej witaminy, jednak istnieje grupa, która szczególnie powinna przywiązywać wagę do poziomu kwasu foliowego w organizmie. Mianowicie do tej grupy należą kobiety w ciąży. Niedobór witaminy B9 może powodować występowanie wady cewy nerwowej u płodu. Dlatego kobiety w ciąży powinny suplementować kwas foliowy.
Zobacz więcej
Waleriana inaczej kozłek lekarski jest rośliną, która od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości. Roślina ta jest znana ze swojego uspokajającego działania, co sprawia, że jest ona popularnym środkiem stosowanym w przypadku wielu problemów zdrowotnych. Roślina ta była znana w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie była stosowana jako lek na bóle głowy, uspokojenie i inne dolegliwości.
Zobacz więcej
Półpasiec (zakaźny herpes zoster) jest wirusem powodującym bolesne zmiany skórne na jednej stronie ciała, często w obrębie jednego płata skórnego. Wirus ten jest powiązany z ospą wietrzną i powstaje, gdy wirus ospy wietrznej powraca po wcześniejszym zakażeniu. Choroba ta jest często bolesna i może powodować trwałe szkody na skórze, a także powikłania neurologiczne. Jak przebiega półpasiec i jakie obecnie metody leczenia stosuje się podczas tej choroby?
Zobacz więcej
Wiesiołek to roślina z rodziny Compositae, której botaniczna nazwa to Matricaria chamomilla. Jego naturalne środowisko to Europa i Azja, ale jest obecnie uprawiany na całym świecie. Wiesiołek jest często używany w medycynie naturalnej, w szczególności jako środek uspokajający i nasenny. Zainteresowanie wiesiołkiem jest wynikiem jego wielu zdrowotnych korzyści i zastosowań. Wiele badań naukowych potwierdza jego pozytywny wpływ na zdrowie, w tym na serce, układ odpornościowy i jakość skóry.
Zobacz więcej
Olejek z drzewa herbacianego to naturalny środek posiadający właściwości lecznicze oraz pielęgnacyjne. Już w starożytności wykorzystywano tę substancję w leczeniu wielu schorzeń skóry, olejek stosowano również w leczeniu przeziębienia lub podczas występowania bólu różnego pochodzenia. Dziś olejek herbaciany nadal cieszy się dużą popularnością. Ze względu na bogaty skład tej substancji nadal uważany jest za panaceum na wiele dolegliwości.
Zobacz więcej
Wirus RSV jest przyczyną większości schorzeń układu oddechowego. U dzieci poniżej 2 roku życia w większości występują przeciwciała obecne po przechorowaniu, co świadczy o powszechności wirusa. Choroba wywołana tym patogenem w większości przypadków przebiega łagodnie. Istnieje jednak populacja, która szczególnie jest narażona na zachorowanie z ciężkim przebiegiem choroby. Są to dzieci w wieku od 2 do 6 miesięcy. Często dzieci z tej grupy wiekowej wymagają hospitalizacji i odpowiedniego leczenia. Czym wirus RSV różni się od innych patogenów? Jakie są objawy RSV i jakie stosuje się leczenie podczas choroby?
Zobacz więcej
Kwas hialuronowy to substancja, która zdobyła ogromne uznanie w kosmetyce. Dziś jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych, ale również wyrobów leczniczych. Kwas hialuronowy jest obecny w naszym organizmie, jednak, co ciekawe, możemy go również znaleźć w komórce bakterii. Obecny w naszym ciele jest związkiem chemicznym - solą sodową lub inaczej hialuronianem sodu. Jakie właściwości posiada kwas hialuronowy i dlaczego tak często jest wykorzystywany w kosmetyce i medycynie?
Zobacz więcej