News

Dlaczego u niektórych pacjentów pojawia się problem ze zrośnięciem kości? Choroby wpływające na zrastanie, leczenie i zapobieganie

Proces gojenia kości może być zaburzony przez wiele czynników, zarówno zewnętrznych (np. nieodpowiednie unieruchomienie), jak i wewnętrznych – czyli choroby, które wpływają na metabolizm kości i układ krążenia. 

Czytaj więcej
0 comments
122 widoki

Wrastający paznokieć – powszechny problem zdrowotny i jego konsekwencje

Wrastający paznokieć, znany również jako onychocryptosis, to schorzenie, które dotyka znaczną część populacji, powodując dyskomfort, ból oraz potencjalne powikłania zdrowotne. Choć często bagatelizowany, problem ten ma istotne znaczenie zarówno dla jakości życia pacjentów, jak i dla systemu opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej
0 comments
162 widoki

Gigantyzm, czy wysoki wzrost może sugerować chorobę?

Gigantyzm to nietypowy wzrost spowodowany nadczynnością przedniego płata przysadki oraz nadmierną ilością wydzielania hormonu wzrostu. Osoby chore na gigantyzm są znacznie wyższe od swoich rówieśników, co przyczynia się do zwracania na nich uwagi. Gigantyzm może być obecny u dorosłych i dzieci. Rozwój gigantyzmu ma miejsce jeszcze w wieku młodzieńczym. Gigantyzm w przeciwieństwie do akromegalii rozwija się przed okresem pokwitania. Występuje przed okresem zrastania się nasad kości oraz skostnieniem chrząstek wzrostowych. 

Czytaj więcej
0 comments
166 widoki

Jak maślan sodu wpływa na jelita?

Maślan sodu to inaczej kwas masłowy, który wspiera zdrowie jelit. Działanie kwasu masłowego jest znane właściwości regeneracyjnych, przeciwzapalnych, ochronnych, przywracających odpowiednie warunki w jelitach i wiele innych. Prozdrowotne właściwości maślanu sodu doceniane są przez coraz większe grono pacjentów. 

Czytaj więcej
0 comments
790 widoki

Kiedy wykonać szczepienie przeciw tężcowi?

Choć wydaje się, że w dzisiejszych czasach tężec to już tylko przeszłość, rzeczywistość jest inna. Wciąż zdarzają się przypadki tej potencjalnie śmiertelnej choroby, a nieuświadomiona część dorosłych nie pamięta, kiedy ostatni raz przyjęła szczepionkę. Dlaczego tężec wciąż stanowi realne zagrożenie? Czym dokładnie jest ta choroba, jak się przed nią chronić i co robić w razie zakażenia? Czy tężec zagraża tylko dorosłym, czy również dzieciom?

Czytaj więcej
0 comments
795 widoki

Wpływ słońca na skórę

Słońce – źródło życia, światła i ciepła. Bez niego nie istniałoby życie na Ziemi. Działa pozytywnie na nasze samopoczucie, pobudza produkcję witaminy D i poprawia nastrój. Jednak ekspozycja na promieniowanie słoneczne to również szereg zagrożeń, szczególnie dla skóry.

Czytaj więcej
0 comments
601 widoki

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne dla organizmu?

Woda to fundament życia. Bez niej nie ma mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Stanowi około 60–70% masy ciała dorosłego człowieka i uczestniczy niemal we wszystkich procesach metabolicznych. Mimo że o konieczności picia odpowiedniej ilości wody mówi się często, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne mogą być skutki odwodnienia – nawet tego niewielkiego. 

Czytaj więcej
0 comments
796 widoki

Jak zrobić formę do lata? Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm

Lato zbliża się wielkimi krokami. Dni stają się coraz dłuższe, słońce mocniej przygrzewa, a my zaczynamy myśleć o wakacjach, plaży, krótkich ubraniach i... swojej sylwetce. Chęć zrobienia formy na lato to dla wielu osób pierwszy krok do zmiany stylu życia. Ale jak się za to zabrać? Jak znaleźć motywację, by zacząć działać i nie poddać się po tygodniu?

Czytaj więcej
0 comments
1303 widoki

Jak radzić sobie z niestrawnością?

Niestrawność to problem dotykający wiele osób na świecie. Niestrawność przewodu pokarmowego charakteryzuje się uczuciem sytości, bólami brzucha, pacjenci skarżą się na wzdęcia czy zgagę. Przyczyny dyspepsji, bo tak inaczej nazywamy niestrawność, mogą być różne. Nieprzyjemne objawy powodują dyskomfort u pacjenta, zmaga się on bowiem z ciągłym złym samopoczuciem wynikającym z dolegliwościami układu pokarmowego.

Czytaj więcej
0 comments
1517 widoki

Bulimia - przyczyny i leczenie

Zaburzenia odżywiania to częsta przypadłość w obecnych czasach. Jednym z nich jest bulimia, zespół kompulsywnego objadania się, po którym następuje poczucie winy i wstydu co efekcie prowadzi do prowokowania wymiotów. Napady objadania występują głównie w nocy lub podczas samotnego przebywania w domu. 

Czytaj więcej
0 comments
1491 widoki

Halitoza - jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Halitoza to problem nieświeżego oddechu wyczuwalnego zarówno przez pacjenta jak i osoby w jego otoczeniu. Przewlekły nieprzyjemny zapach z ust powoduje dyskomfort u pacjenta. Przyczyny nieprzyjemnego zapachu mogą być różne, dlatego podstawą w leczeniu halitozy jest odnalezienie przyczyny.

Czytaj więcej
0 comments
1552 widoki

Mięczak zakaźny - przyczyny i leczenie

Mięczak zakaźny to choroba skóry wywołana wirusem MCV-1 lub MCV-2. Choroba ta atakuje głównie dzieci do 5 roku życia oraz pacjentów od 15 do 29 lat. Ta groźnie brzmiąca nazwa jest chorobą niepowodującą zagrożenia dla życia. Jak leczy się mięczaka zakaźnego? 

Czytaj więcej
0 comments
2286 widoki

Grzybica paznokci - rodzaje, przyczyny i leczenie

Grzybica paznokci to schorzenie występujące dość często. Jest inaczej nazywana onychomikozą i jest wywołana przez grzyby dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Najczęściej występuje na paznokciach stóp, ale również atakuje dłonie. Pierwsze objawy grzybicy paznokci to zmiana koloru paznokcia, kształtu, struktury oraz zapachu. Na grzybicę paznokci szczególnie narażeni są pacjenci chorujący na cukrzycę, łuszczyce oraz pacjenci ze słabą odpornością. 

Czytaj więcej
0 comments
2204 widoki

Kolonoskopia - wskazania oraz przebieg

Badanie kolonoskopowe jest badaniem endoskopowym jelita grubego. Pomaga wykryć choroby nowotworowe jelita grubego oraz schorzenia układu pokarmowego takiego jak polipy i inne nieprawidłowości śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pomaga wykryć patologie jelita grubego, co przyczynia się do wczesnego wdrożenia leczenia. 

Czytaj więcej
0 comments
2151 widoki

Wysoki kortyzol, wpływ na organizm

Kortyzol jest nazwany hormonem stresu. To hormon steroidowy wywarzany przez warstwę pasmowatą kory nadnerczej. Głównym jego zadaniem jest zwiększenie stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie pobudzeniem organizmu do działania. Takie sytuacje dzieją się podczas silnego stresu, kortyzol mobilizuje nasz organizm. Aby powstał w naszym organizmie kortyzol potrzebny jest hormon ACTH zwany hormonem adrenokortykotropowym, który jest wydzielany przez przysadkę mózgową. . 

Czytaj więcej
0 comments
2193 widoki

Krzywa cukrowa - kiedy wykonać badanie?

Przemęczenie, senność, podatność na infekcję to tylko jedne z wielu objawów, które przypisujemy szybkiemu tempu życia. Życie rodzinne, obowiązki domowe oraz praca powoduję, że żyjemy w zawrotnym tempie. Często te objawy sugerują rozwój choroby, a my bagatelizujemy te sygnały. Jednym ze schorzeń, które objawia się właśnie w ten sposób, jest cukrzyca. Wykonywanie badań profilaktycznych uchroni nas przed pogłębieniem się choroby.

Czytaj więcej
0 comments
2176 widoki
Product added to compare.