Bulimia - przyczyny i leczenie

Czym jest bulimia?

Zaburzenia odżywiania to częsta przypadłość w obecnych czasach. Jednym z nich jest bulimia, zespół kompulsywnego objadania się, po którym następuje poczucie winy i wstydu co efekcie prowadzi do prowokowania wymiotów. Napady objadania występują głównie w nocy lub podczas samotnego przebywania w domu. Osoby chore na bulimie wstydzą się swojego zachowania, dlatego ukrywają swoje nawyki przed innymi. Zaburzenia jedzenia są niebezpieczne dla naszego organizmu. Osoby chore na zaburzenia jedzenia są narażone na niedobory witamin i minerałów co może skutkować pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Jak objawia się bulimia? Jakie są objawy bulimii?

Bulimia to inaczej Bulimia nervosa, która prowadzi do zaburzeń odżywiania polegających na nadmiernym objadaniu się. Osoby chorujące na bulimie po zjedzeniu posiłków prowokują wymioty, nadużywają środków przeczyszczających, w celu pozbycia się kcalori. Często tej chorobie towarzyszą inne zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy stany lękowe. Osoby z bulimią podczas przyjmowania posiłków tracą kontrolę i nie mogą się pohamować, dodatkowo posiadają niskie poczucie własnej wartości. Osoby z zewnątrz często nie podejrzewają choroby, a to dlatego, że bulimicy potrafią utrzymywać stałą wagę. Osoby chore na bulimię mogą pochłonąć w ciągu jednej godziny, aż 3400 kcal, niepohamowany apetyt prowadzi do wyrzutów sumienia i chęci wydalenia z organizmu jedzenia. Stosowanie środków przeczyszczających czy wymuszanie wymiotów powodują zaburzenia elektrolitowe, co jest niewskazane dla naszego organizmu.

Przyczyny bulimii

Bulimia to nie tylko żarłoczność psychiczna, ale może być powiązana z reakcją na stres czy smutek. Chęć pozbycia się jedzenia z naszego żołądka to odpowiedź na ewentualne przybranie na wadze lub próba odzyskania kontroli nad swoim życiem. Nie istnieją potwierdzone badania sugerujące jedną konkretną przyczynę występowania bulimii, jednak zauważono czynniki zwiększające ryzyko na zachorowanie. Jednym z nich jest uwarunkowanie genetyczne, drugim zaś środowisko, w jakim funkcjonuje chory. Dodatkowo zauważono, że osoby przebywające w przewlekłym stresie mogę mieć większą tendencję do zachorowania. Bulimia często pojawia się na skutek ciężkiego przeżycia lub drastycznej zmiany w życiu. Przypadek bulimii odnotowuje się częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Rodzaje bulimii

Rozróżniamy dwa typy bulimii. Pierwszym z nich jest bulimia o charakterze przeczyszczającym oraz bulimia o charakterze nieprzeczyszczającym. W zależności od sposobu wydalania jedzenia dzielimy je właśnie na takie typy. Kontrola masy ciała może przebiegać w różny sposób. Osoby chorujące na bulimie o charakterze przeczyszczającym prowokują wymioty, nadużywają środków przeczyszczających, w skrajnych przypadkach sięgają po lewatywę oraz leki moczopędne. Bulimia o charakterze nieprzeczyszczającym charakteryzuje się napadami objadania, a później głodówką, dużą ilością ćwiczeń fizycznych. Osoby cierpiące na ten rodzaj bulimii prowokują wymioty, ale nie zażywają środków przeczyszczających.

Jakie są konsekwencje bulimii? Jakie są powikłania bulimii?

Bulimia sieje w organizmie szereg zaburzeń. Napady objadania, a następnie prowokowanie wymiotów czy głodówki prowadzą do zaburzeń elektrolitowych. Brak odpowiedniej ilości potasu prowadzi do zaburzenia funkcjonowania serca, co jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia. Sięganie po środki przeczyszczające czy prowokowanie wymiotów prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, bez których nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. U osób cierpiących na bulimię pojawiają się zaburzenia metaboliczne, dodatkowo dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Pojawiają się również psychiczne objawy bulimii, które prowadzą do zaburzeń psychicznych takich jak depresja czy stany lękowe. Wczesne rozpoznanie zaburzeń odżywiania pomaga zmniejszyć ryzyko występowania powikłań po chorobie. Każde epizody objadania się łączone z wyrzutami sumienia i następującą po nich restrykcją powinny być skonsultowane z lekarzem.

Jak rozpoznać bulimię? Czy każde zaburzenia odżywiania to bulimia?

Bulimia jest chorobą przewlekłą prowadząca do spustoszenia w naszym organizmie. Jednym z charakterystycznych objawów bulimii jest obrzęk ślinianek przyusznych oraz uszkodzenia szkliwa zębów. Diagnozując bulimię przeprowadza się wywiad z pacjentem, jeśli charakteryzuje się on następującymi cechami możemy podejrzewać obecność bulimii

  • silne koncentrowanie się na jedzeniu i ciągłej potrzebie obżarstwa
  • występowanie obżarstwa przynajmniej dwa razy w tygodniu w okresie ostatnich trzech miesięcy
  • silna kontrola masy ciała ora niska samoocena swojego wyglądu
  • unikanie wzrostu wagi poprzez wymuszanie wymiotów lub sięgania po środki przeczyszczające.

Jak wygląda leczenie bulimii?

Leczenie bulimii to złożony proces opierający się na przerwaniu kompulsywnego jedzenia i przeczyszczania. Epizody nadmiernego objadania mogą wymagać konsultacji dietetyka oraz psychologa. U pacjentów stosuje się również skuteczną metodę taką jak kognitywna terapia behawioralna opierająca się na zmianie sposobu patrzenia na swoje ciało. Dodatkowo prowadzi się terapię grupową lub indywidualną. W niektórych przypadkach stosuje się antydepresanty, które przynoszą pozytywny wpływ na leczenie. Podczas bulimii często występują zaburzenia lękowe związane z postrzeganiem osób przebywających na co dzień z osobą cierpiącą na żarłoczność psychiczną. Psychoterapia pomaga przywrócić równowagę psychiczną i pomaga zniwelować brak akceptacji. Zaburzenia zachowania, zaburzenia osobowości są związane z brakiem akceptacji swojego wyglądu.

Jakie są skutki bulimii?

Bulimia prowadzi do uszkodzenia układu pokarmowego, dodatkowo podczas bulimii dochodzi do uszkodzenia tylnej ściany gardła, wiotkości żołądka czy uszkodzenia przełyku. Dodatkowo osoby z bulimią mają tendencję do powstawania nadżerek żołądka. Bardzo często osoby cierpiące na bulimie posiadają przewlekłe zapalenie trzustki. U kobiet często występują problemy z miesiączkowaniem. Zaburzenia jedzenia przyczyniają się do zaburzenia wielu procesów w naszym ciele, epizody nadmiernego objadania i prowokowania wymiotów uszkadzają układ pokarmowy i prowadzą do niedoborów składników odżywczych. Nadużywanie środków przeczyszczających często uzależnia, co prowadzi do zaburzenia metabolizmu. Leczenie zaburzeń odżywiania powinno być leczone jak najszybciej aby ograniczyć uszkodzenia organizmu.

Anoreksja a bulimia, jakie są różnice?

Anoreksja jak i bulimia to również zaburzenia jedzenia. Jednak podczas bulimii występują napady objadania połączone z wymuszeniami wymiotów czy nadużywaniem środków przeczyszczających. Anoreksja to głodówka ograniczająca zwiększenia masy ciała, prowadząca do skrajnego wychudzenia.

Żarłoczność psychiczna czyli Bulimia nervosa jest schorzeniem, które nie tylko negatywnie wpływa na organizm, ale również na psychikę pacjenta. Zespół kompulsywnego objadania się prowadzi do zaburzeń osobowości, niekiedy depresji czy stanów lękowych. Dlatego jeśli epizody objadania występują wśród osób bliskich, należy spróbować im pomóc poprzez zaproponowanie terapii i wytłumaczenie jak szkodliwa dla naszego ciała i głowy jest bulimia. 

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.