Witaminy i minerały

Witaminy i minerały, aptekapapaya.pl
Innovitum B, zawiesina, 4 ml
Dostępny
Witaminy z grupy B

Innovitum B, zawiesina, 4 ml

29,99 zł
 Wskazania: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u noworodków, niemowląt i dzieci
Pokazano 1-24 z 917 pozycji

Witaminy i minerały

Witaminy i minerały to składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w organizmie człowieka. Głównym źródłem witamin i minerałów jest pożywienie i to właśnie za jego pomocą powinniśmy uzupełniać organizm w kluczowe składniki. Źle dobrana dieta może skutkować powstaniem niedoborów, które prowadzą do zaburzeń w całym organizmie. 

Jakie witaminy i minerały powinien przyjmować człowiek?

Każda witamina oraz minerał jest uznawany jako składnik niezbędny, dlatego dieta powinna być zróżnicowana. Jedząc różnorodnie, dostarczymy do organizmu wszystkie potrzebne składniki. Istnieją sytuacje, w których nie możemy uzupełnić organizmu w naturalny sposób, z pomocą wtedy przyjdą suplementy. 

Witaminy i minerały w suplementach

W naszej aptece posiadamy preparaty zawierające pojedyncze witaminy lub minerały lub kompleksy. Producenci próbują wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów i produkują również witaminy i minerały dedykowane. Nie od dziś wiadomo, że kobiety potrzebują innego zestawu witamin i minerałów niż mężczyźni. Dlatego w tej kategorii znajdziecie witaminy i minerały dla mężczyzn, dla kobiet, dla seniorów, dla dzieci, dla kobiet w okresie menopauzy i wiele innych. W zależności od potrzeb, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Witaminy i minerały jako lek

Obecnie w aptece możemy zakupić preparaty o statusie leku i suplementu. Suplement jest wyrobem, który zostaje dopuszczony do obrotu jednak nie posiada dokładnych danych o dawce preparatu, jedyną informacją jest ta podana przez producenta ale nie potwierdzona wieloletnimi badaniami. Inaczej sytuacja przedstawia się z produktami o statusie leku, jednostka substancji czynnej jest dokładnie zbadana, producent udostępnia również szereg możliwych działań niepożądanych oraz skutki uboczne wynikające z przyjmowania danej witaminy czy minerału. 

Badanie poziomu witamin i minerałów

Przed przyjęciem witamin i minerałów powinno się wykonać badanie poziomu poszczególnych składników. Zarówno niedobór jaki nadmiar może prowadzić do złego funkcjonowania organizmu. Nie powinniśmy stosować preparatów na własną rękę bo może przynieść to więcej negatywnych skutków, niż korzyści. 

Naturalne źródła witamin 

Naturalne źródła witamin są najlepszą alternatywą do uzupełniania organizmu w składniki odżywcze. Witaminy i minerały obecne w owocach i warzywach są najbardziej przyswajalną formą. Dlatego podczas niedoborów powinniśmy stosować zbilansowaną dietę. 

Najlepsze źródła witamin i minerałów

Witamina C

czerwona papryka

Witamina D

węgorz

Witaminy z grupy B

ciemne pieczywo

Witamina A

marchew 

Magnez

kiełki pszenicy

Żelazo

kasza gryczana

Cynk

ostrygi

Niedobory witamin i minerałów

Niedobory witamin i minerałów objawiają się często symptomami zbliżonymi do wielu chorób, dlatego warto pamiętać, że składniki odżywcze mają ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu. 

Witaminy i minerały z apteki

Apteka jest miejscem gdzie powinniśmy się udać po preparaty zawierające witaminy i minerały. Na miejscu możemy zawsze skonsultować się z farmaceutą, który pomoże dobrać odpowiedni lek lub suplement.

Product added to compare.