Wątroba

Układ pokarmowy,wątroba,aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-30 z 42 pozycji

Wątroba

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Narząd ten znajduje się po prawej stronie pod żebrami. Jest jednym z ważniejszych elementów układu pokarmowego. Pełni funkcję detoksykacyjną, metaboliczną, magazynującą i filtracyjną. Zatem jest niezbędna w funkcjonowaniu całego organizmu. 

Funkcję wątroby?

Wątroba neutralizuje toksyny, oczyszcza organizm z substancji toksycznych. Pomaga metabolizować leki, produkuje żółć co wpływa na metabolizm tłuszczów. Dodatkowo magazynuje witaminy, minerały i glikogen. Filtruje organizm poprzez przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek. Gruczoł ten, a w zasadzie jego funkcjonowanie wpływa na zdrowie całego organizmu. 

Choroby wątroby

Choroby wątroby często rozwijają się bezobjawowo. Często pacjenci z zaawansowaną chorobą wątroby nie posiadają symptomów sugerujących występowaniu zaburzeń. Dlatego też dochodzi często do bagatelizowania swojego stanu zdrowia. Do najczęściej występujących chorób tego narządu zaliczamy:

 • ostre zapalenie dróg żółciowych
 • zapalenie wątroby typu B i C
 • stłuszczenie wątroby
 • marskość wątroby
 • nowotwór wątroby

Objawy chorób wątroby

Chora wątroba często długo nie daje objawów, dolegliwości z nią związane wymagają również dogłębnej analizy w postaci szeregu badań. Istnieje jednak kilka symptomów, które możemy zaobserwować podczas zaburzeń w pracy wątroby. Zaliczamy do nich:

 • bóle w okolicy narządu
 • zmiana koloru moczu
 • obrzęk w okolicy wątroby
 • przewlekłe zmęczenie
 • zaburzenia barwnikowe skóry
 • skłonność do siniaków
 • świąd skóry
 • utrata owłosienia ( szczególnie w okolicach narządów płciowych)
 • rumień dłoni

Czy wątroba się regeneruje?

Wątroba jest narządem, który posiada zdolność regeneracji. Proces ten jest zależny od wielkości uszkodzeń. Oznacza to, że może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Podczas okresu, który ma wpłynąć na poprawę funkcjonowania tego narządu należy zadbać o wyeliminowanie czynnika, który powoduje uszkodzenia. Regeneracja wątroby, a w zasadzie sposoby, które zostaną wdrożone powinny być konsultowane z lekarzem. 

Co na wątrobę?

Co można stosować na zaburzenia pracy wątroby? Oczywiście w dużej mierze do szybkiej regeneracji przyczynia się styl życia. Przede wszystkim unikanie czynników wywołujących uszkodzenia. Zaleca się również zmianę diety, która nie zawiera tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Można sięgać również po leki dostępne bez recepty, które zawierają zarówno substancje czynne jaki naturalne wyciągi roślinne wspierające regenerację wątroby.

Leki na wątrobę

Leki na wątrobę zawierają substancję przyczyniające się do szybszej regeneracji tego narządu. Pozytywny wpływ na pracę tego narządu mają fosfolipidy sojowe, które występują naturalnie w błonach komórkowych wątroby. Są między innymi odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Składnikiem, który przyczynia się również do lepszego funkcjonowania tego narządu jest ostropest plamisty, który uszczelnia błony komórkowe wątroby, a co za tym idzie chroni przed substancjami szkodliwymi. 

Leki bez recepty na wątrobę

Leki bez recepty wspierające wątrobę zawierają głównie fosfolipidy sojowe i ostropest plamisty są dostępne w postaci kapsułek, tabletek lub w formie proszku. Należy pamiętać, że stosowanie tych preparatów powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarza. To, że leki są dostępne bez recepty to nie oznacza, że możemy stosować je na własną rękę. 

Ostropest plamisty na wątrobę

Ostropest plamisty na wątrobę jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów dostępnych w aptece. Ostropest zawiera w swoim składzie sylimarynę, która jest źródłem kwasów organicznych odpowiadających za lepsze trawienie. Roślina ta wpływa również na przyspieszenie regeneracji oraz pełni rolę ochronną przed toksynami. 

Wątroba mimo zdolności regeneracyjnych jest narządem, o który szczególnie powinniśmy zadbać. W zależności od uszkodzeń proces regeneracyjny może być długotrwały. Dlatego nie wolno bagatelizować objawów sugerujących zaburzenia pracy wątroby. W przypadku występowania przewlekłego zmęczenia, zmian skórny oraz bólów w obrębie tego narządu, udaj się do lekarza. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

 • 4,00 zł - 43,00 zł

Produkt dodany do ulubionych