Kosmetyki onkologiczne

kosmetyki, kosmetyki onkologiczne, aptekapapaya.pl

Aktywne filtry

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Kosmetyki onkologiczne 

Kosmetyki onkologiczne to specjalistyczne preparaty stworzone dla pacjentów onkologicznych. Mają dać ukojenie, poczucie komfortu oraz ulgę w codziennym funkcjonowaniu. Przeznaczone są dla osób zmagających się z niepożądanymi skutkami terapii u pacjentów onkologicznych, które nadmiernie przesuszają skórę, powodują zaczerwienienia, podrażnienia, świąd, rogowacenie i łuszczenie. Kosmetyki onkologiczne mają również za zadanie chronić naskórek przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Chemioterapia 

Chemioterapia to farmakologiczna metoda leczenia przeciwnowotworowego. Opiera się na stosowaniu lekarstw, które mają za zadanie spowolnić, uszkodzić lub zabić komórki nowotworowe. Podczas chemioterapii podaje się pacjentom onkologicznym leki w formie zastrzyków dożylnych lub infuzji, rzadziej tabletki. Chemioterapia jest także stosowana dla pacjentów paliatywnych, którzy są nieuleczalnie chorzy. Ta metoda leczenia ma na celu przedłużyć ich życie choćby o kilka miesięcy i poprawić ich komfort życia.  

Chemioterapia i jej rodzaje:

  • chemioterapia uzupełniająca (zwana inaczej adjuwantową) - to taka, która jest stosowana u pacjentów onkologicznych po operacji, w celu usunięcia ewentualnych przerzutów 
  • chemioterapia jednoczasowa - jest stosowana równocześnie z radioterapią
  • chemioterapia neoadjuwantowa - ma wpłynąć na guza nowotworowego celem jego zmniejszenia, aby można było wykonać zabieg chirurgiczny czy operację
  • chemioterapia paliatywna - przeznaczona jest dla osób nieuleczalnie chorych, celem przedłużenia życia i poprawy jego komfortu. 
  • Chemioterapia radykalna - to główna metoda leczenia nowotworu z największym prawdopodobieństwem całkowitego wyleczenia

Wpływ chemioterapii na skórę 

Chemioterapia przyczynia się do uszkodzenia komórek naskórka, wyłączenia mechanizmów obronnych i zniszczenia bariery lipidowej skóry. W efekcie jest ona podatna na wszelkie uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne, które powodują mikrouszkodzenia. 

Czy warto stosować kosmetyki onkologiczne w czasie chemioterapii?

Terapia onkologiczna przyczynia się do uszkodzeń skóry, dlatego pacjenci w czasie leczenia, potrzebują naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Produkty dedykowane pacjentom onkologicznym nie będą powodowały dodatkowych podrażnień skóry. Kosmetyki te nie zawierają w swoim składzie barwników, alkoholu czy oleju parafinowego. Składniki zawarte w preparatach powinny przede wszystkim nawilżać i natłuszczać skórę. Pomocne będą w tym: arnika, masło Shea, aloes, olej kokosowy, wyciąg z owsa, mocznik, witamina E, panthenol, alantoina, ceramidy i filtry przeciwsłoneczne. Stosowanie tych kosmetyków zabezpiecza skórę i chroni przed negatywnymi skutkami chemioterapii. 

Który krem do twarzy w czasie chemioterapii?

Kremy do twarzy w czasie chemioterapii powinny być bogate w składniki odbudowujące barierę ochronną. Który krem wybrać w czasie chemioterapii? Odpowiedni będzie ten, który jest dedykowany dla tej grupy pacjentów. Podczas produkcji tego typu dermokosmetyków, zwracana jest uwaga głównie na potrzeby skóry w okresie leczenia.

Kremy do twarzy po chemioterapii 

Kremy przeznaczone dla pacjentów onkologicznych, zarówno po jak i w czasie chemioterapii mają to samo zadanie chronić i nawilżyć skórę. Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna na każdym jej etapie. Warto zacząć stosować kosmetyki już przed zabiegiem, aby wszelkie przesuszenia, zaczerwienienia czy zrogowacenia skóry dobrze nawilżyć i natłuścić. Ważna jest również dla pacjentów onkologicznych ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ leki farmakologiczne w połączeniu ze słońcem mogą powodować poparzenia skóry. Krem do twarzy w czasie chemioterapii jak i po należy stosować regularnie, aby zabezpieczać skórę przed bolesnym powstawaniem ran, owrzodzeń, wysypek oraz dyskomfortem świądu skóry, czy suchości. 

Pacjent onkologiczny w gabinecie kosmetycznym

Pacjent onkologiczny może skorzystać z usług gabinetu kosmetycznego, ale nie w fazie rozwoju choroby. Wszystko zależy od czasu jaki minął od chemioterapii, radioterapii lub operacji, oczywiście za zgodą lekarza. Kosmetyczka może dobrać odpowiedni zakres zabiegów, które przyczynią się do poprawy kondycji skóry pacjenta. Jeśli pacjent onkologiczny ma bardzo wysuszoną czy zniszczoną skórę, może zaproponować delikatną maskę czy serum o składzie jak najbardziej odpowiadającym jego potrzebom. Muszą to być zabiegi nieinwazyjne, ponieważ skóra po chemioterapii wolniej się regeneruje i jest podatna na stany zapalne czy grzybicze. Można również wykonać zabiegi pielęgnująco-relaksacyjne, w celu poprawy nastroju. Pacjent onkologiczny za zgodą lekarza może skorzystać z zabiegu laserem IPL, by zredukować blizny czy ubytki na skórze, zmniejszyć zmiany pigmentowe, poprawić elastyczność skóry. Również bezpieczna jest terapia lampą Sollux, która pomaga skórze szybciej się zregenerować i zniwelować przebarwienia. Polecane są również zabiegi Sonoforezą, polegające na wprowadzeniu w głąb skóry składników odżywczych za pomocą ultradźwięków. Pomaga walczyć z trądzikiem, bliznami, zmianami pigmentacyjnymi czy popękanymi naczynkami. 

Okres chemioterapii wpływa niekorzystnie na wnętrze organizmu, ale również działa bardzo inwazyjnie na skórę pacjenta. Zatem warto stosować kosmetyki onkologiczne, by wzmocnić barierę ochronną skóry i zmniejszyć negatywne skutki wynikające z leczenia onkologicznego. 

Filtry

Filtruj według

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 30,00 zł

Produkt dodany do ulubionych