Termometry

Microlife NC 200, termometr elektroniczny, 1 szt.
Termometr bezdotykowy Pempa T100 1szt.
Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.
Termometr bezdotykowy Viscofocus Light 067, 1szt
Microlife, termometr elektroniczny delfin, 1 szt
Novama White Sigma, termometr bezrtęciowy, 1 szt
Novama Free, termometr bezdotykowy, 1szt
Termometr Microlife NC 100,elektroniczny bezdotykowy , 1 szt
Microlife NC 150, termometr bezdotykowy, 1 szt.
Microlife MT 700, termometr dla dziecka Kaczuszka, 1 szt.
Microlife MT 710, termometr elektroniczny dla dzieci, piórkowy, żabka, 1 szt.
Novama White, Termometr bezdotykowy, 1 szt
Termometr inaczej termoskop posiada długą historię. Chociaż jest urządzeniem dokonującym pomiaru temperatury ciała w dzisiejszych czasach jest wynalazkiem, który miał swoje zastosowanie w 210 roku p.n.e. Termometr po raz pierwszy został opisany przez greckiego inżyniera Filona z Bizancjum. Obecnie termometry wcale nie przypominają urządzeń do mierzenia temperatury z dawnych czasów. Dziś mamy na rynku różne rodzaje termometrów.
Termometr rtęciowy
Termometr rtęciowy był zrobiony z szklanej rurki nazywaną kapilarą. W środku tego urządzenia była obecna rtęć, która pod wpływem zmian temperatury zwiększała lub zmniejszała swoją objętość. Mierzenie temperatury w ten sposób było możliwe do 2009 roku, termometry rtęciowe zostały wycofane ze względu na bezpieczeństwo pacjentów. Zastąpiły je tak zwane termometry nie rtęciowe. Wyglądem przypominają ówczesne urządzenia jednak substancją dokonującą pomiaru jest gal. Mechanizm działania jest taki sam jak rtęciowy.
Ile trzymać termometr rtęciowy lub obecnie dostępny galowy?
Pomiar termometrem rtęciowym lub obecnie dostępnym galowym powinien odbywać się minimum przez okres około 5 minut. Termometr powinien zawsze przed użyciem być wstrząśnięty, aby słupek pomiarowy wynosił nie więcej niż 35,6‘C
Gdzie mierzyć temperaturę klasycznym termometrem?
Pomiaru temperatury klasycznym termometrem możemy dokonać w trzech miejscach na ciele.
- pomiar temperatury pod pachą - miejsce pod pachą jest jednym z częściej wybieranym przez pacjentów. Należy pamiętać, aby pacha była sucha, a termometr przylegał bezpośrednio do skóry. Uważa się, że temperatura mierzona pod pachą jest o 0.5 stopnia niższa niż mierzona w ustach.
- pomiar temperatury w ustach - klasyczny termometr wymaga wcześniejszej dezynfekcji przed zastosowaniem go w ustach. Ze względu na ciągły kontakt z ciałem istnieje ryzyko migracji patogenów. Po dezynfekcji termometr należy umieścić pod językiem i starać się mieć zamknięte usta podczas pomiaru. Alternatywą dla tego rodzaju mierzenia temperatury są termometry w smoczku dla niemowląt.
- pomiar temperatury w odbycie - podczas pomiaru temperatury w odbycie należy pamiętać o wcześniejszym zwilżeniu urządzenia. Taka praktyka zapobiega uszkodzeniom w miejscu pomiaru. Temperatura w odbycie posiada największą wartość i wynosi ona około 37,7’C
Termometr bezdotykowy
Termometr bezdotykowy to urządzenie, które obecnie jest jednym z częściej wybieranych spośród urządzeń do pomiaru temperatury. Bezdotykowy termometr zapewnia higieniczny pomiar oraz daje możliwość dokonywania pomiarów otoczenia. Termometr na podczerwień bo tak też również nazywamy tego typu urządzenia posiada również wiele opcji takich jak alarmy dźwiękowe oraz alarmy świetlne. Możemy dzięki nim zmierzyć temperaturę wody przygotowanej do kąpieli lub sprawdzić temperaturę na zewnątrz. Termometr bezdotykowy jest uznawany za idealne rozwiązanie dla niemowlaka i całej rodziny.
Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Pomiar termometrem bezdotykowym jest znacznie łatwiejsze niż termometrem klasycznym. Termometr bezdotykowy należy umieścić około 2.5 cm prostopadle do czoła. Wynik ukazuje się po około 2,5 sekundach. Nie należy dokonywać pomiaru poprzez włosy czy brwi, taki wynik może być nieprawidłowy. Dodatkowo w większości modeli pokazuje się również alert dźwiękowy podczas występowania gorączki.
Termometr elektroniczny
Wyróżniamy również termometry elektroniczne dotykowe czyli przypominające termometry klasyczne, jednak nie zawierające galu ani rtęci. Dodatkowo obecne są termometry do ucha również zaliczane do tej kategorii. Do elektronicznych zaliczamy również termometry paskowe, używa się je głównie podczas mierzenia temperatury u dzieci.
Termometry do ucha
Termometry do ucha są uważane za jedne z dokładniejszych. Pomiar temperatury w uchu jest jednym z najszybszych, dlatego uważa się go jako idealny termometr dla niemowląt. Należy pamiętać, że odpowiednią temperaturą podczas tego sposobu mierzenia jest 37,3’C. Obecnie na rynku są dostępne modele z opcją podgrzewania końcówki co skutkuje dokładniejszym pomiarem i komfortem w użytkowaniu.
Termometr dla dzieci - który wybrać?
Termometr dla dzieci jest urządzeniem którego nie może zabraknąć w domu. Obecnie rynek oferuje tak bogatą gamę produktów, że ciężko podjąć decyzję o zakupie. Podcza wyboru należy się kierować przede wszystkim wiekiem. Dla niemowląt sprawdzi się termometr do ucha, szybki pomiar i dokładność to cechy, które przeważają nad innymi termometrami. U starszych dzieci sprawdzą się termometry bezdotykowe, mało inwazyjne urządzenie, które skutecznie ułatwi pomiar temperatury. Dodatkowo termometr bezdotykowy sprawdzi się jako urządzenie dla całej rodziny, dzięki niemu również zmierzymy temperaturę otoczenia i cieczy. Klasyczne termometry mają niską cenę, jednak pomiar trwa znacznie dłużej. W naszej aptece każdy znajdzie coś dla siebie.