Jak radzić sobie z niestrawnością?

Niestrawność-przyczyny

Niestrawność to problem dotykający wiele osób na świecie. Niestrawność przewodu pokarmowego charakteryzuje się uczuciem sytości, bólami brzucha, pacjenci skarżą się na wzdęcia czy zgagę. Przyczyny dyspepsji, bo tak inaczej nazywamy niestrawność, mogą być różne. Nieprzyjemne objawy powodują dyskomfort u pacjenta, zmaga się on bowiem z ciągłym złym samopoczuciem wynikającym z dolegliwościami układu pokarmowego. Do przyczyn niestrawności zaliczamy przyjmowanie zbyt dużych ilości pokarmów, wysiłek fizyczny po posiłku, alkohol oraz palenie papierosów. Dodatkowo niestrawność mogą wywoływać inne choroby takie jak choroba wrzodowa żołądka, zapalenie żołądka, choroby tarczycy, zapalenie trzustki, choroba leśniowskiego - crohna. Rozróżniamy dwa typy niestrawności. Jedną z nich jest dyspepsja organiczna, czyli niestrawność wywołana chorobami współistniejącymi takimi jak zapalenie żołądka, zapalenie trzustki czy choroby współistniejące. Drugim typem jest dyspepsja czynnościowa wynikająca ze złych nawyków żywieniowych, reakcji polekowych czy nadwrażliwości układu pokarmowego.

Jakie są objawy niestrawności?

Objawy niestrawności to szereg różnych dolegliwości takich jak wzdęcia, ból brzucha, uczucie sytości, wymioty, nudności, zgaga czy brak apetytu. Niestrawność układu pokarmowego często jest mylona z innymi chorobami ze względu na duży zakres objawów. Niestrawność jelit występuje w większości przypadków długotrwale. Podobne objawy mogą wystąpić podczas infekcji układu pokarmowego wywołanych wirusami. Jednak przebieg ich jest nagły i krótkotrwały. Nieprzyjemne objawy niestrawności występujące przez dłuższy okres powinny być skonsultowane z lekarzem.

Dieta na niestrawność, jaka dieta przy niestrawności?

Na niestrawność układu pokarmowego ma ogromny wpływ dieta. Najczęstsze przyczyny niestrawności są wywołane przyjmowaniem zbyt obfitych posiłków, nadużywaniem alkoholu czy paleniem papierosów. Złe nawyki żywieniowe takie jak przyjmowanie tłustych posiłków mają ogromny wpływ na trawienie, dlatego osoby podatne na niestrawność powinny przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Przede wszystkim sięgać po produkty lekko strawne, ograniczyć smażone posiłki oraz przyjmować jedzenie w mniejszych porcjach a częściej. Niestrawność czynnościowa po zmianie nawyków żywieniowych w większości przypadków znika.

Jak wygląda leczenie niestrawności?

Występujące objawy dyspepsji można zniwelować za pomocą leków dostępnych bez recepty, które pomagają w trawieniu. Na niestrawność żołądka znajdziemy w aptece leki takie jak Verdin complex, Ulgix trawienie, Iberogast, Sylimarol, Rapchaholin, Gastromin Fast czy Manti. Leczenie farmakologiczne niestrawności polega na dostarczeniu substancji aktywnych o działaniu zwiększającym wydzielanie żółci, ograniczających nadprodukcje gazów, czy ułatwiające trawienie tłuszczy. Przyjmując leki tego typu zminimalizujemy uczucie pełności oraz inne dolegliwości układu pokarmowego. Błona śluzowa żołądka u osób z niestrawnością jest podrażniona, leki neutralizują te dolegliwości.

Jak wspierać przewód pokarmowy?

Dolegliwości przewodu pokarmowego można zmniejszać na różne sposoby. Jednym z nich jest zmiana nawyków żywieniowych. Lekkostrawna dieta przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu pokarmowego. Czasami objawy dyspepsji są głównie spowodowane przyjmowaniem zbyt dużych posiłków o dużej zawartości tłuszczów. Czasem przypadek dyspepsji jest spowodowany reakcją przewodu pokarmowego na leki, dlatego przyjmując przewlekle medykamenty, mające wpływ na podrażnienia układu pokarmowego powinno się stosować probiotyki wpływające na poprawę funkcjonowania jelit i żołądka. Dolegliwości przewodu pokarmowego możemy zniwelować za pomocą zioł. Zioła na niestrawność takie jak melisa lekarska, imbir, koper włoski, kminek zwyczajny, rumianek pospolity, mięta pieprzowa wpływają pozytywnie na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego. Dodatkowo posiadają właściwości rozkurczowe co przyczynia się do zniwelowania bólu brzucha i skurczy żołądka. Problemy trawienne spowodowane chorobami współistniejącymi powinny być leczone od źródła. Wdrożenie leczenia chorób wywołujących objawy pomaga w pozbyciu się niestrawności.

Jakie choroby przewodu pokarmowego powodują niestrawność?

Na zaburzenia układu pokarmowego mogą mieć wpływ różnego rodzaju choroby. Niestrawność mogą powodować choroby takie jak zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy. Leczenie farmakologiczne niestrawności jest skuteczne jeśli znamy przyczynę. Niestrawność układu pokarmowego występująca przewlekle powinna być zdiagnozowana. Tylko właściwa diagnoza i odpowiednie leczenie pomaga zniwelować całkowicie objawy niestrawności.

Domowe sposoby na niestrawność

Niestrawność układu pokarmowego dotyka bardzo często, możemy jednak sobie z nią radzić za pomocą domowych sposobów. Łagodzenie objawów niestrawności jest możliwe za pomocą ziół. Sięgając po rumianek pospolity, imbir, koper włoski. Nieprzyjemne objawy niestrawności można, zniwelować przyjmując szklankę wody z łyżeczką sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas żołądkowy. Nadmiar kwasu żołądkowego powoduje zgagę. Domowymi sposobami możemy łagodzić sporadyczne przypadki niestrawności, jeśli mamy do czynienia z przewlekłymi zaburzeniami układu pokarmowego powinniśmy udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny problemów trawiennych.

Niestrawność-jak jej uniknąć?

Objawy przewlekłej niestrawności potrafią zmniejszyć komfort życia. Dyspepsja to między innymi wzdęcia, bóle brzucha, nadmierne odbijanie i uczucie sytości. Czasami objawy dyspepsji pokarmowej to również wymioty i nudności. Dolegliwości przewodu pokarmowego można zniwelować za pomocą kilku sposobów. Aby uniknąć objawów niestrawności pokarmowej spożywaj małe ilości pokarmów ale częściej. Dodatkowo nie podejmuj aktywności fizycznej tuż po posiłku. Zmień nawyki żywieniowe, ogranicz smażone potrawy. Dodatkowo sięgaj po dobra natury w postaci ziół.

Czy zgaga oznacza niestrawność?

Zgaga jest wywołana nadprodukcją kwasu żołądkowego, nadprodukcja jest wynikiem niestrawności. Zgaga jest jednym z objawów niestrawności.

Które zioła na niestrawność?

Choroby układu pokarmowego niosą za sobą wiele niepożądanych objawów. Uczucie pełności, bóle brzucha ograniczają w normalnym funkcjonowaniu. Z pomocą mogą przyjść dobrodziejstwa natury w postaci ziół na niestrawność. Sięgając po koper włoski, rumianek pospolity, mięte pieprzową, imbir wspomożemy funkcjonowanie układu pokarmowego. Koper włoski zmniejszy nadprodukcję gazów, mięta pieprzowa poprawi trawienie, imbir złagodzi nudności i wymioty.

Diagnostyka niestrawności, jakie badania trzeba wykonać?

Problemy trawienne, szczególnie te występujące przewlekle powinny być zdiagnozowane. Osoby doświadczające przez długi czas objawów takich jak wzdęcia, zgaga, uczucie pełności, nadmierna produkcja gazów i bóle brzucha powinny udać się do lekarza. Specjalista zleci badania, aby wykluczyć schorzenia przewodu pokarmowego takie jak zespół jelita drażliwego, choroba wrzodowa żołądka, choroba refluksowa. Wymienione choroby mogą powodować objawy niestrawności. Dodatkowo zleci badania takie jak gastroskopia, kolonoskopia oraz Usg narządów brzusznych. Lekarz może zlecić równiez test na obecność Helicobacter pylori. Jeśli znajdzie przyczynę to wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że przewlekła niestrawność powduje uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jelit co prowadzi do owrzodzeń oraz innych problemów zdrowotnych.

Niestrawność potrafi uprzykrzyć życie pacjentów. Dobrze postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie pomaga pozbyć się problemu. Nie zwlekaj i nie sięgaj po najłatwiejszy sposób jakim jest lek bez recepty. Takie leczenie jest objawowe. Znajdź przyczynę i pozbądz się problemu raz na zawsze!

 

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.