Zastosowanie kwasu salicylowego - działanie i wskazania

Kwas salicylowy to substancja wyodrębniona po raz pierwszy z kory wierzby. Jest również obecna w kwiatach rumianku, liściach topoli, liściach brzozy i malin. Kwas salicylowy jest odpowiedzialny za wzrost roślin i kwitnienie. W II połowie XIX wieku niemiecki chemik Hermann Kolbe zsyntetyzował go po raz pierwszy z fenolu i dwutlenku węgla. Pozyskiwany za pomocą syntezy chemicznej kwas salicylowy posiadał kształt drobnych kryształków lub białego proszku. Substancja ta zaczęła być produkowana na skalę światową, gdyż pomagała w wielu schorzeniach takich jak gorączka, stan zapalny, czy ból.

Kwas salicylowy jest słabo rozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się dobrze w tłuszczach i alkoholu etylowym. Jednym z popularnych leków stosowanych w dzisiejszych czasach, zawierających pochodną kwasu salicylowego jest aspiryna. Środkiem również dobrze znanym, zawierającym tę substancję jest spirytus salicylowy, stosowany do dezynfekcji.

Kwas salicylowy a acetylosalicylowy

Po wielkim odkryciu skuteczności kwasu salicylowego zauważono, że mimo działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego i przeciwgorączkowego posiada on jedną kluczową wadę. Kwas salicylowy powodował podrażnienie układu pokarmowego. Dlatego po wielu badaniach naukowych zsyntezowano kwas acetylosalicylowy, który nie posiadał aż tak negatywnego oddziaływania na żołądek. Kwas acetylosalicylowy jest pochodną kwasu salicylowego. 

Kwas acetylosalicylowy - zastosowanie

Kwas salicylowy znalazł zastosowanie do produkcji leków. Jest powszechnie stosowany podczas stanów gorączkowych, zapalnych i bólowych. Jego działanie opiera się na hamowaniu powstawania stanu zapalnego. Kwas salicylowy działa również leczniczo na naczynia krwionośne, zapobiegając agregacji płytek krwi. Jest obecnie stosowany w niewielkich ilościach profilaktycznie jako środek zapobiegający przed występowaniem udaru, zawału czy powstawaniu zakrzepów. Kwas acetylosalicylowy jest stosowany podczas:

  • zapobiegania zawałowi serca
  • podejrzenia zawału
  • niestabilnej choroby wieńcowej
  • stanu po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych
  • zapobiegania napadom niedokrwienia mózgu i niedokrwiennego udaru mózgu
  • po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu
  • zarostowej miażdżycy tętnic obwodowych
  • zapobiegania zakrzepicy naczyń wieńcowych
  • zapobiegania zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc u pacjentów długo unieruchomionych

Leki z apteki zawierające kwas acetylosalicylowy

Na rynku dostępne są wyroby lecznicze zawierające niewielką dawkę kwasu acetylosalicylowego, odpowiednie do stosowania profilaktycznego podczas incydentów sercowo-naczyniowych. Leki te występują w formie tabletek zawierających od 75 do 150 mg kwasu acetylosalicylowego. 

Leki z apteki Papaya z kwasem acetylosalicylowym:

Leki te są dostępne bez recepty, jednak ich przyjmowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Na naszych wirtualnych półkach dostępny jest również PlusCard, który zawiera 100 mg kwasu acetylosalicylowego i 40 mg glicyny. Glicyna działa ochronnie na żołądek, co zapobiega powstawaniu podrażnień układu pokarmowego. 

kwas salicylowy z apteki

Kwas salicylowy w kosmetyce

Kwas salicylowy na dobre zadomowił się w dziedzinie kosmetologii. Substancja ta ma ogromny wpływ na skórę, działa bowiem przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Dodatkowo kwas salicylowy posiada zdolność przenikania przez warstwy skóry i jest w stanie dotrzeć do warstwy łojowej, dzięki czemu w dokładny sposób jest w stanie oczyścić skórę. Kwas salicylowy ma działanie keratolityczne, czyli rozluźnia połączenie karatynowe w skórze, co wpływa na odpowiednie złuszczanie naskórka. Kwas salicylowy, ze względu na działanie, jest przeznaczony do pielęgnacji skóry trądzikowej. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych skóry i łagodzi zmiany już powstałe. Może być stosowany zarówno u młodzieży, jak i dorosłych. Jest odpowiedni do stosowania również w przebiegu trądziku różowatego, wpływa bowiem na rozjaśnienie przebarwień i wzmocnienie drobnych naczyń. Zaleca się stosowanie tej substancji podczas leczenia blizn, kwas salicylowy przyspiesza bowiem odnowę komórek i zwiększa elastyczność naskórka. Jest również odpowiedni do stosowania, jako środek umożliwiający wnikanie innych substancji do skóry. Kwas salicylowy jest również stosowany podczas leczenia łupieżu tłustego.

Kto może stosować kwas salicylowy?

Kwas salicylowy jest substancją odpowiednią do stosowania dla wszystkich rodzajów cery. Powszechnie uważa się, że jest on przeznaczony tylko dla skóry tłustej i skłonnej do powstawania trądziku. Jednak wszystko zależy od użytego stężenia tego kwasu. Niskie stężenie okaże się bezpieczne dla skóry suchej i wrażliwej, zabieg z użyciem tej substancji może wpłynąć na lepszą wchłanialność substancji nawilżających użytych podczas pielęgnacji. Kwas salicylowy może być stosowany u każdego, jednak zabiegi z jego użyciem powinny być wykonywane pod okiem specjalisty. W warunkach domowych można jedynie sięgnąć po gotowe produkty dostępne w aptece, które zawierają bardzo małe stężenie kwasu salicylowego i nie powinny wpłynąć negatywnie na skórę. 

Jakie stężenie kwasu salicylowego jest odpowiednie?

W warunkach domowych stężenie kwasu salicylowego nie powinno przekraczać 1-2%. W naszej aptece dostępne są kosmetyki w formie żeli, ampułek, toników, mydeł, kremów do stóp oraz szamponów. Kwas salicylowy jest bezpieczny i nie powoduje podrażnień, jeśli jest zastosowany w odpowiednim stężeniu.

Działanie poszczególnych kosmetyków z kwasem salicylowym

Tonik z kwasem salicylowym

Toniki z zawartością kwasu salicylowego wpływają na zachowanie odpowiedniego pH skóry, ale nie tylko, bowiem toniki tego rodzaju przygotowują skórę do dalszych zabiegów. Obecny związek chemiczny w składzie przyczynia się do zwiększenia wchłanialności pozostałych składników. 

Krem do twarzy z kwasem salicylowym

Kremy z obecnością kwasu wpływają na poprawę wyglądu skóry. Posiadają właściwości silnie oczyszczające. Kwas salicylowy przenika przez warstwę łojową skóry, oczyszcza z zaskórników i zwęża pory.

Szampon z kwasem salicylowym 

Szampony z kwasem salicylowym sprawdzą się podczas występowania łuszczycy. Substancja ta pomaga złuszczyć łuskę łuszczycową i zapobiec powstawaniu nowej. Dodatkowo ten związek chemiczny obecny w szamponie wspomaga leczenie łupieżu tłustego. 

Peelingi z kwasem salicylowym 

Peelingi z użyciem kwasu salicylowego są głównie wykonywane w gabinetach kosmetologicznych. Zadaniem tych produktów jest skuteczne złuszczenie starego naskórka. 

Wpływ kwasu salicylowego na skórę

Podsumowując: kwas salicylowy to nieoceniony związek chemiczny wpływający pozytywnie na wygląd skóry. Jest odpowiedni do stosowania u osób ze skórą tłustą i skłonną do zmian trądzikowych, ale nie tylko, bo jest również zalecany do skóry wrażliwej i suchej. Kwas salicylowy używany w kosmetykach wykazuje następujące właściwości:

  • działa przeciwbakteryjnie
  • normalizuje wydzielanie sebum
  • oczyszcza pory i zmniejsza zaskórniki
  • hamuje zmiany trądzikowe
  • rozjaśnia przebarwienia
  • ujednolica koloryt
  • pobudza odnowę naskórka
  • działa przeciwzmarszczkowo
  • zmniejsza widoczność blizn
  • zwiększa przepuszczalność skóry dla innych substancji
  • wspomaga leczenie łuszczycy i łupieżu tłustego
  • wspomaga leczenie trądziku różowatego
  • zmniejsza objawy zapalenia okołomieszkowego
  • zapobiega wrastaniu włosków po depilacji

Co warto wiedzieć o kwasie salicylowym?

Przed zastosowaniem kosmetyków zawierających kwas salicylowy należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami. 

  • kwas salicylowy zwiększa wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że po zastosowaniu kosmetyków z tym związkiem chemicznym należy ograniczać ekspozycję na słońce. Promieniowanie może wywołać poparzenia słoneczne. Jeśli nie mamy możliwości unikać słońca po zabiegach z kwasem salicylowym należy używać wysokich filtrów SPF. 
  • kremy z kwasem salicylowym powinny być stosowane na noc, w ten sposób zmniejszamy ryzyko interakcji z czynnikami zewnętrznymi. 
  • toniki do twarzy z kwasem salicylowym to doskonały podkład pod dalsze zabiegi, nie dość, że zwęża pory i wpływa na mniejszą ich widoczność, to dodatkowo matuje skórę i zwiększa wchłanialność pozostałych kosmetyków
  • kwas salicylowy u osób ze skórą trądzikową powinien być stosowany nie tylko w przypadku aktywnych zmian; aby podtrzymać efekty, należy dalej stosować kosmetyki zawierające kwas acetylosalicylowy. 
  • podczas używania kosmetyków z kwasem salicylowym stosuj się zawsze do zaleceń producenta, tylko w ten sposób unikniesz powstawania skutków ubocznych.

Kwas salicylowy obecnie znalazł swojego następcę. Coraz częściej w kosmetykach do twarzy przeznaczonych do użytku domowego używa się lipohydroksykwasu (LHA). Jest to związek chemiczny również zaliczany do pochodnych kwasu salicylowego. Charakteryzuje się między innymi większym powinowactwem do tłuszczu i mocniejszym działaniem keratolitycznym. Dzięki temu posiada zdolność wolniejszego penetrowania naskórka, co ogranicza ryzyko powstawania podrażnień. LHA zalecany jest dla osób ze skórą bardzo wrażliwą. W przypadku lipohydroksykwasu wykorzystuje się znacznie mniejsze stężenia: od 0,3 do 2 %. Aby skutecznie dobrać kosmetyki ze składnikiem czynnym należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, ograniczy to ryzyko powstawania powikłań.

Powiązane produkty

Acard 75 mg,  tabletki...
Dostępny
Wody, spraye, inhalacje

Acard 75 mg, tabletki dojelitowe, 60 szt

WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
11,99 zł
Wskazania: Profilaktyka zawału serca  Niestabilna choroba wieńcowa Zapobieganie przejściowym napadom niedokrwienia mózgu Zapobieganie zakrzepicy naczyń wieńcowych u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem
Pluscard, tabletki 100 mg +...
Dostępny
Bez recepty

Pluscard, tabletki 100 mg + 40 mg, 60 szt.

AFLOFARM FARMACJA POLSKA SP. Z O.O.
9 Reviews
11,49 zł
Wskazania: Zapobieganie zawałowi serca Zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym Po zawale serca

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.