- News
- 0 polubienia
- 701 widoki
- 0 comments
- trądzik zapalny, trądzik grudkowy, trądzik guzkowy, pryszcze, leczenie trądziku, przyczyny trądziku, rodzaje trądziku
Trądzik
Trądzik to duży problem estetyczny, który zmniejsza poczucie własnej wartości. Dzisiejsze zanieczyszczenia powietrza, modyfikowana żywność, ciągły pośpiech przyczyniają się do wielu schorzeń skóry. Rzadko można spotkać skórę normalną, czyli zdrową. Trądzik jest przyczyną wielu kompleksów. Uważa się, że problem dotyczy osób w okresie dojrzewania, jednak coraz czyściej ta przypadłość dotyka osoby po 20. roku życia. Za występowanie pryszczy możemy obwiniać nieprawidłową pracę gruczołów łojowych. Krostki pojawiają się z reguły w strefie T na twarzy. Są to okolice czoła, nosa i brody. U osób z tendencją to tego schorzenia często też zauważamy zmiany na plecach, szyi, ramionach i dekolcie. Skóra w tych miejscach produkuje nadmierną ilość sebum, które powoduje świecenie się skóry.
Czynniki wpływające na złą pracę gruczołów:
- stres
- hormony
- nieprawidłowa dieta
Trądzik powstaje na skutek zapalenia mieszka włosowego oraz gruczołu łojowego. Nadmierna produkcja łoju powoduje zamknięcie porów skóry. Następstwem jest zakażenie bakteriami. Jego intensywność może się różnić od rodzaju trądziku. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest niezbędne do wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Rodzaje trądziku:
- Trądzik niezapalny - rozpoznać go można po zaskórnikach otwartych i zamkniętych. Otwarte to te, które nazywamy wągrami, łój kieruje się ku górze i po kontakcie z sebum i powietrzem przybiera formę czarnych kropek. Do zamkniętych zaliczamy te, w których sebum zostaje zablokowane i nie ma możliwości kierowania się ku górze. Są to białe charakterystyczne kropki.
- Trądzik zapalny - powstaje na skutek przerwania ściany mieszka włosowego, wewnątrz którego znajduje się zaskórnik otwarty lub zamknięty. Wynikiem tych zmian jest powstawanie grudki podskórnej, która posiada stałą konsystencję i nie przekracza średnicy jednego centymetra.
W zależności od zmian w trądziku zapalnym wyróżniamy:
- trądzik grudkowy - zmiany rozmieszczone są w strefie T i na skórze ciała, najczęściej na plecach. Są one ciężkie do usunięcia, a pokryta nimi skóra jest swędząca i zaczerwieniona.
- trądzik krostkowy - odmiana trądziku młodzieńczego, w której zaskórnikom towarzyszą krosty-czerwone wypukłości na skórze. Mają one tendencję do nadkażeń i przeradzania się w ropne stany zapalne.
- trądzik guzkowy - twarde zmiany podskórne o guzowatej formie wywołujące ból. Te krosty utrzymują się długo, nawet do kilku miesięcy, powodując dyskomfort.
- trądzik torbielowaty - zmiany te nazywamy cystami. Są to krosty wypełnione ropą, a często też krwią. Ten rodzaj trądziku zapalnego ma najcięższą postać. Jego
występowanie jest związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną i jest ciężkie w leczeniu. Często zmiany pozostawiają blizny i plamy na ciele.
Sposoby leczenia trądziku
Zmiany skórne w większości leczymy zewnętrznie. Stosuje się maści i kremy zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne oraz keratolityczne. Zaleca się również stosować żele i płyny zawierające 1 % tymolu lub mentolu i 2 - 3 % kwasu salicylowego. Zaawansowane zmiany wymagają leczenia antybiotykami doustnymi oraz silnymi lekami teratogennymi. Dodatkowo wspiera się organizm witaminami z grupy B, witaminą C i PP, które działają przeciwłojotokowo.
Leczenie powinno być dobierane indywidualnie po postawieniu diagnozy. Inaczej leczymy trądzik zapalny. a inaczej niezapalny. Określenie przyczyny powstawania trądziku przez lekarza dermatologa jest niezbędne nie tylko dla skutecznej eliminacji niedoskonałości, ale też dla bezpieczeństwa terapii. Stosowanie nieodpowiednich środków do codziennej pielęgnacji może zaostrzyć problem. W przypadku małych zmian używaj produktów bezpiecznych z apteki, które są zalecane dla większości rodzajów trądziku. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu i unikaniu stresu. W początkowej fazie schorzenia skorzystaj z porady lekarza, aby zmniejszyć ryzyko zaostrzenia się choroby i szybko zniwelować problem.
komentarze (0)