Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Trądzik różowaty to choroba skóry, która często jest bagatelizowana przez pacjentów. Wynika to z tego, że zmiany w początkowej fazie choroby są dość niejednoznaczne. Powstawanie rumieńców na twarzy często uważane jest za normę. Pacjenci twierdzą, że właśnie taka jest ich uroda. Dopiero w momencie wizyty u dermatologa, po przeprowadzonym wywiadzie, uświadamiają sobie, że rumień w zasadzie coraz rzadziej znika, a jego przyczyny nie wzięły się znikąd. 

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która powstaje na skutek zaburzeń naczyniowych oraz nakładających się zaburzeń hormonalnych. Kobiety są bardziej podatne na występowanie tego schorzenia. Szacuje się, że na trądzik różowaty choruje około 10-15% populacji. Początek choroby zaczyna się w większości około 30. roku życia. Największe nasilenie przypada na około 50 - 60 rok życia

Przyczyny występowania trądziku różowatego

Uważa się, że przyczyna występowania tego rodzaju schorzenia skóry jest złożona i składa się na nią kilka czynników. Wpływ na rozwój choroby mają geny, dodatkowo nakładają się jeszcze zaburzenia łojotokowe, hormonalne i naczyniowe. Badania dowodzą, że na rozwój choroby oraz okresy jej zaostrzenia mają wpływ czynniki takie jak stres, nieodpowiednia dieta, złe warunki atmosferyczne oraz niektóre infekcje skóry. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby mogą być niektóre leki, takie jak sterydy, wazodilatatory, statyny, niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki.  

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze zmiany są widoczne na nosie, następnie przechodzą one na policzki. W następnych fazach choroby zmiany pojawiają się na podbródku, czole oraz dekolcie.

Fazy choroby

Stadium choroby

Objawy

Faza I

Rumieniowa

Pierwsza faza choroby, która charakteryzuje się powstawaniem rumienia, który samoistnie przechodzi. Skóra u pacjenta staje się napięta, piecze i swędzi. Dodatkowo zaczynają być widoczne tzw. pajączki, czyli rozszerzone naczynka

Faza II

Grudkowo-krostkowa

Skóra posiada wykwity bez zaskórników, o charakterze rumieniowo-grudkowym, które posiadają cechę złuszczania

Faza III

Zmiany przerostowe, naciekowe

Skóra posiada guzki z tendencją do przerastania i włóknienia gruczołów łojowych.

Faza IV

Oczna 

Przekrwienie spojówek, suchość, światłowstręt

Zmiany przerostowe i naciekowe występują głównie u mężczyzn, bardzo rzadko zdarza się ten okres choroby u kobiet. 

Stadium oczne to często pojawiający się etap trądziku różowatego. Diagnozuje się go u połowy pacjentów chorych na trądzik różowaty.

Diagnostyka trądziku różowatego 

W przypadku występowania charakterystycznych zmian, pacjent trafia do dermatologa, ten zaś przeprowadza wywiad na podstawie, którego stawia wstępną diagnozę. Następnie ogląda skórę pod dermatoskopem

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego zależne jest od rozwoju i fazy choroby. Miejscowo stosuje się leki zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwpasożytnicze. Dodatkowo stosuje się leki bakteriostatyczne i pierwotniakobójcze. Produkty powinny zawierać w swoim składzie substancje takie jak: metronidazol, iwermektynę, klindamycynę, erytromycynę, retinoidy, kwas azelainowy. U osób z trądzikiem w postaci grudkowo-krostkowej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

Czego nie wolno robić u pacjentów z trądzikiem różowatym

Pacjenci ze skórą posiadającą zmiany charakterystyczne dla trądziku różowatego nie powinni:

  • stosować peelingów mechanicznych
  • stosować maseczek rozgrzewających
  • poddawać się zabiegom z użyciem wapozonu
  • stosować masaży skóry twarzy
  • korzystać z sauny
  • palić papierosów
  • spożywać ostrych potraw
  • intensywnie ćwiczyć

Prawidłowa pielęgnacja

Osoby posiadające trądzik różowaty powinny szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację i wybierać produkty im dedykowane. Dodatkowo mogą zastosować pielęgnację wykonywaną w gabinetach kosmetycznych. Podczas fazy rumienia można zastosować zabiegi mezoterapii bezigłowej, jonoforezy i sonoforezy z wykorzystaniem witaminy C. Ten rodzaj zabiegu zmniejsza rumień i wzmacnia naczynia krwionośne, dodatkowo działa przeciwzapalnie. Napadowy rumień można leczyć z wykorzystaniem światła LED. Odpowiednim rozwiązaniem będzie leczenie światłem IPL, ten zabieg usuwa zaczerwienienia, niszczy bakterie i zapobiega powstawaniu nowych zmian. Coraz częściej pacjenci decydują się na wykonanie peelingu chemicznego z użyciem kwasu azelainowego lub kwasu laktobionowego. Substancje te działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a dodatkowo nawilżają i wzmacniają barierę ochronną. 

Należy pamiętać, że trądzik różowaty nie jest do końca zbadany, więc jego leczenie przynosi różne skutki. Pacjenci z tą chorobą powinni zmienić swoje nawyki oraz zastosować odpowiednią pielęgnację. Wdrożenie wszystkich zaleceń wydłuża okres remisji choroby i zmniejsza jej nasilenie. Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny pamiętać o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i stałych kontrolach u lekarza dermatologa. Wczesne wdrożenie leczenia zapobiega zaostrzeniom choroby.

Powiązane produkty

Skinoren, krem, 30 g
Dostępny
Trądzik

Skinoren, krem, 30 g

LEO PHARMA A/S
57,53 zł
 Wskazania: Trądzik Przebarwienia

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.