Czy peelingi są odpowiednie do każdego rodzaju skóry?

Peeling to zabieg kosmetyczny wykonywany za pomocą kosmetyku, który posiada właściwości złuszczające. Innymi słowy wykonywanie peelingu pomaga złuszczyć martwy naskórek. W skórze człowieka zachodzi ciągły proces wymiany komórek starych na nowe. Wraz z wiekiem na skutek wielu czynników dochodzi do spowolnienia tego procesu. Z pomocą przychodzą peelingi, to właśnie one pobudzają proces regeneracji naskórka. Na rynku dostępne są różne preparaty, jedne są przeznaczone do skóry wrażliwej, inne zaś do normalnej. Czym kierować się podczas wyboru tego kosmetyku?

Czym jest peeling?

Regularne stosowanie zabiegów z użyciem peelingów prowadzi do poprawy kondycji skóry. Jak już wcześniej wspomnieliśmy - peeling usuwa martwe komórki naskórka i stymuluje produkcję nowych. Tak więc skóra po takim zabiegu staje się gładka i rozświetlona. Dodatkowo regularnie wykonywany peeling wyrównuje koloryt i dotlenia komórki skóry. 

Zastosowanie peelingu przynosi skórze wiele korzyści:

  • usuwa martwe komórki naskórka
  • otwiera i oczyszcza pory
  • wyrównuje koloryt
  • wpływa na lepsze krążenie i dotlenia komórki skóry
  • pomaga w lepszym wchłanianiu kosmetyków używanych po zabiegu
  • usuwa nadmiar sebum
  • przyspiesza proces odnowy komórek

Czy peelingi są odpowiednie do każdego rodzaju skóry?

Na rynku posiadamy różne rodzaje peelingów przeznaczone do różnych typów skóry. Nie jest więc prawdą, że peelingi są przeznaczone tylko dla wybranych typów cery. Ważne aby wybrać odpowiedni kosmetyk dla danej skóry. Pamiętaj jednak o jednym, że źle dobrany kosmetyk i zbyt częste stosowanie preparatów złuszczających może przyczynić się do powstawania zaczerwienień, podrażnień, świądu i pieczenia. 

Rodzaje peelingów 

Aby skutecznie wybrać produkt należy dobrze sprawdzić preparat pod kątem potrzeb skóry. Na rynku dostępne są peelingi:

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny, inaczej scrub, to jeden z najczęściej wybieranych peelingów, dostępnych w aptekach oraz sklepach z kosmetykami. Działa poprzez intensywne mechaniczne ścieranie za pomocą kosmetyku z drobinkami. Ten rodzaj peelingu dzielimy na gruboziarnisty i drobnoziarnisty:

Gruboziarnisty peeling jest przeznaczony do skóry tłustej, usuwa on nadmiar sebum i oczyszcza skutecznie z martwego naskórka.  
Drobnoziarnisty peeling jest przeznaczony do skóry normalnej i mieszanej. 
Peelingów mechanicznych nie należy stosować u osób z cerą wrażliwą i skłonną do powstawania podrażnień. 

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny nie zawiera w swoim składzie drobinek, a za skuteczne oczyszczanie w tych preparatach odpowiadają enzymy pochodzenia naturalnego. Ten rodzaj preparatu jest odpowiedni dla osób ze skórą wrażliwa, naczynkową oraz również u osób borykających się z trądzikiem. Zawarte w składzie enzymy odpowiadają za dogłębne oczyszczanie oraz skutecznie usuwają sebum. 

Peeling typu Gommage

Ten rodzaj peelingu ostatnimi czasy cieszy się dość dużą popularnością. Jest to połączenie peelingu enzymatycznego z mechanicznym, w efekcie powstaje produkt działający dogłębnie. Jest to połączenie mikro drobinek ścierających z enzymami roślinnymi. Stosowanie tego rodzaju peelingu jest odpowiednie dla każdej cery.

Peeling chemiczny

Peelingi chemiczne są wykonywane pod okiem specjalisty, bowiem w swoim składzie zawierają dość silne kwasy. Dawkę i rodzaj kwasu musi dobrać specjalista do rodzaju skóry. Ten rodzaj peelingu jest zalecany dla osób borykających się z przebarwieniami oraz oznakami starzenia się skóry. Wykonuje się go czasem jako terapię wspomagającą podczas leczenia zmian trądzikowych. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry po zabiegu. Skóra po peelingu chemicznym nie powinna być wystawiana na słońce. Przed każdorazowym kontaktem z promieniami słonecznymi powinno stosować się kremy z wysokim filtrem.

Peeling ziołowy

Peeling ziołowy jest zalecany do cery tłustej i trądzikowej. Jest zabiegiem, który również jest wykonywany w salonach kosmetycznych. Jest zabiegiem dość bolesnym, bo na jego skutek dochodzi do silnego złuszczania. Zastosowanie ziół skutkuje zwiększonym przekrwieniem skóry, co prowadzi do powstawania kontrolowanego stanu zapalnego skóry. Dzięki temu zabiegowi możemy pozbyć się blizn potrądzikowych oraz drobnych oznak starzenia się skóry

Jak głęboko działają peelingi?

W zależności od wyboru preparatu peelingi mogą działać powierzchniowo, dogłębnie i średniodogłebnie:

Powierzchniowo

Średniodogłębnie

Dogłębnie

Działają tylko na wierzchnią warstwę skóry. 

Złuszczają wierzchnią warstwę i docierają trochę głębiej

Działają dogłębnie, docierają  do głębokich warstw naskórka.

Ziarniste i Gommage

Enzymatyczne i Gommage oraz mechaniczne

Chemiczne i ziołowe

Jak często powinno stosować się peelingi?

Wszystko również zależy od rodzaju skóry i preparatu. U osób ze skórą trądzikową i tłustą peelingi można stosować 2 razy w tygodniu. U osób ze skórą wrażliwą zaleca się wykonywanie peelingu raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Peelingi wykonywane pod okiem specjalistów powinny być wykonywane w takich odstępach czasowych, jakie zaleci osoba zajmująca się wykonywaniem takich zabiegów. 

To, jaki peeling wybierzemy i jak często będziemy go stosować wpłynie na naszą skórę. Dlatego przed zastosowaniem każdego kosmetyku powinniśmy zawsze zwracać uwagę na potrzeby naszej skóry. Nie wolno bagatelizować przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów. Prawidłowa pielęgnacja za pomocą odpowiednich kosmetyków to przepis na piękną skórę!

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.