- News
- 0 polubienia
- 4203 widoki
- 0 comments
- dawkowanie ibuprofenu, działanie ibuprofenu, skutki przyjmownia ibuprofenu, przeciwgorączkowy, ibuprofen, leki z ibuprofenem
Ibuprofen
Ibuprofen tak jak paracetamol, jest jednym z częściej stosowanych preparatów dostępnych bez recepty. Jego działanie, znacznie różni się od działania paracetamolu, mimo tego, że ibuprofen uważa się za lek bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm ludzki. Istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania.
Czym jest ibuprofen?
Ibuprofen to substancja zaliczana do grupy leków niesteroidowych przeciwzapalnych. Pierwszy lek na bazie ibuprofenu, został opracowany przez firmę Boots w latach 60 XX wieku. Jednak dopiero w 1974 roku firma Upjohn uzyskała licencję na produkcję leku zawierającego ibuprofen, który nosił nazwę Motrin.
Jak działa ibuprofen?
Ibuprofen ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Jest odpowiedni do stosowania podczas obrzęków wywołanych urazem, bo wpływa na jego zmniejszenie. Ibuprofen zmniejsza sztywność stawów i usuwa dolegliwości bólowe mięśni i kości. Działa na ból i zmniejsza krzepliwość krwi. Działanie ibuprofenu pojawia się po około 30 minutach od przyjęcia dawki i utrzymuje się około 4-6 godzin. Nasz organizm posiada zdolność usuwania ibuprofenu w 60 - 90 %. Substancja ta nie kumuluje się w organizmie. Ibuprofen działa nie tylko objawowo ale również wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, działa więc inaczej niż paracetamol.
Jak dawkować ibuprofen?
Ibuprofen podajemy w dawkach zależnych od wieku i wagi. Nie zaleca się jednak przekraczać 1200 mg na dobę. Jest to maksymalna dawka dla organizmu.
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia |
od 200 do 400 mg w jednorazowej dawce podawanej co 6 godzin |
Dzieci poniżej 12 roku życia |
od 20 do 30 mg na 1kg masy ciała podzielone na 2-3 dawki |
Preparaty dostępne w naszej aptece:
- Ibuprom dla dzieci, zawiesina doustna, 100 mg/5 ml, 100 ml
- Ibuprom Max Sprint, kapsułki 0,4g, 10 szt
- Ibuprom, 200 mg, tabletki, 10 szt
- Ibum Express, kapsułki miękkie 0,4 g, 36 szt
Przedawkowanie ibuprofenu
Ibuprofen jest lekiem, który organizm dobrze toleruje. Istnieją jednak sytuację, w których dochodzi do zażycia większej dawki niż jest zalecana. Większość tych problemów wynika z zażywania kilku preparatów o podobnym składzie. Dlatego ważne jest aby, zawsze zapoznawać się z ulotkami dołączonymi do danego preparatu, aby uniknąć zdublowania dawki. Przedawkowanie ibuprofenu objawia się w większości mało nasilonymi objawami, a należą do nich:
- nudności, bóle brzucha, zaparcia
- wysypka
- zaburzenia widzenia
- zawroty głowy
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- problemy z koncentracją
- zaburzenia oddychania
Skutki długotrwałego przyjmowania ibuprofenu
Długotrwałe przyjmowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużych dawkach może prowadzić do zwiększonego ryzyka zatorów tętnic, co w efekcie może spowodować udar lub zawał serca.
Przeciwwskazania do stosowania
Istnieje grupa pacjentów, u których nie zaleca się stosowania ibuprofenu. Jego podawanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą. Należą do nich pacjenci posiadający:
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy
- pacjenci, u których występuje krwawienie z przewodu pokarmowego
- niewydolność nerek
- niewydolność dwunastnicy
- niewydolność wątroby
- alergia na kwas acetylosalicylowy
- alergia na leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- ibuprofenu nie można stosować u pacjentów przyjmujących preparaty hamujące agregację płytek
Dostępność preparatów zawierających ibuprofen jest w dzisiejszych czasach bardzo duża. Preparaty z ibuprofenem dostaniemy w aptece, na stacji paliw czy w supermarkecie. Należy jednak pamiętać, że zażywanie ibuprofenu przewlekle i w dużych dawkach jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego zawsze czytajmy ulotki dołączone do leku, w szczególności w sytuacjach w których zażywamy kilka preparatów jednocześnie.
komentarze (0)