Choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa to schorzenie dotykające około 10% całej populacji. Jeszcze do niedawna uważano, że choroba ta pojawia się na skutek przewlekłego stresu. Dlatego przypisywano ją głównie osobom na stanowiskach kierowniczych. Badania jednak wykazały inne przyczyny powstawania tej choroby. 

Czym jest wrzód?

Jeśli na ścianie żołądka lub dwunastnicy dochodzi do ubytku w błonie śluzowej na skutek stanu zapalnego i pojawia się naciek zapalny, nadżerka lub martwica tkanek, to mamy do czynienia z wrzodem. 

Czym jest choroba wrzodowa?

Choroba wrzodowa pojawia się w obrębie żołądka i dwunastnicy. Podczas jej występowania pojawiają się wrzody trawienne, które prowadzą do stanu zapalnego. Rzadko kiedy ubytki pojawiają się w dalszych częściach przewodu pokarmowego. 

Przyczyny powstawania wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Przeprowadzone badania dowiodły, że stres nie ma nic wspólnego z powstawaniem wrzodów. Do przyczyn wywołujących to schorzenie zaliczamy:

 • zakażenie bakterią Helicobacter pylori - to główna przyczyna występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bakteria posiada zdolność wytwarzania toksyn, które uszkadzają błony śluzowe, następnie dochodzi do powstawania stanu zapalnego. Podczas takiego stanu rzeczy dochodzi do pobudzenia wydzielania kwasu solnego w żołądku i powstawania choroby wrzodowej.
 • palenie papierosów - uważa się, że połączenie dymu tytoniowego z obecnością bakterii Helicobacter pylori przyczynia się do wywołania choroby wrzodowej. 
 • przyjmowanie leków niesteroidowych przeciwzapalnych - badania dowodzą, że chorobę wrzodową mogą wywoływać niektóre leki. Zaliczamy do nich naproksen, ibuprofen, aspirynę i diklofenak. Przewlekłe stosowanie środków przeciwbólowych zawierających właśnie wymienione substancje wpływa na rozwój tego schorzenia. 
 • czynniki genetyczne - w chorobie wrzodowej bardzo dużą rolę mogą odgrywać geny. U pacjentów obciążonych genetycznie, istnieje znacznie wyższe ryzyko występowania wrzodów genetycznych. 
 • pozostałe - istnieją czynniki takie jak zła dieta, nadużywanie alkoholu czy picie dużej ilości kawy, które również zwiększają ryzyko występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy. 

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy często jest bezobjawowa. W początkowej fazie rozwoju wrzody nie dają o sobie znać. Dopiero gdy choroba jest już znacznie rozwinięta pojawiają się pierwsze objawy kojarzone z tą dolegliwością. Pacjenci chorujący na tę dolegliwość skarżą się na bóle w podbrzuszu zlokalizowane nad pępkiem. Ból określają jako pieczenie oraz uczucie rozpierania. Niektórzy pacjenci skarżą się na nadmierną ilość gazów, mdłości i wymioty. Dodatkowo ból pojawia się głównie po jedzeniu. Przy owrzodzeniach dwunastnicy u pacjentów pojawiają się tak zwane bóle głodowe, które następują po przebudzeniu lub w nocy. Uważa się, że choroba wrzodowa uaktywnia się na wiosnę lub jesień. Sezonowość tej choroby tłumaczy się skłonnością do rozmnażania bakterii Helicobacter pylori w tym okresie. 

Diagnoza choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Pacjenci posiadający objawy choroby wrzodowej są kierowani na gastroskopię. Badanie to umożliwia dokładne obejrzenie układu pokarmowego i wykrycie ewentualnych nadżerek i ubytków w błonie śluzowej. Za pomocą tego badania pobiera się również wycinek zmian, który poddaje się badaniom histopatologicznym. 

Jakie badania na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy?

Jednym z badań jest wyżej wymieniona gastroskopia, jednak nie jest to jedyne badanie, jakie można wykonać podczas podejrzenia choroby wrzodowej. Lekarz może również zlecić wykonanie prześwietlenia układu pokarmowego (rtg). U osób z podejrzeniem wrzodów wykonuje się również tomografię komputerową przewodu pokarmowego. To, jakie badania wybierze lekarz, zależy od stanu zdrowia pacjenta. Każde z nich jest w stanie wykryć nieprawidłowości w układzie pokarmowym sugerujące chorobę wrzodową. 

Test na Helicobacter pylori z apteki

W naszej aptece dostępne są testy do samodzielnego wykonywania w warunkach domowych, które pomogą rozwiać wątpliwości, czy bakteria wywołująca wrzody jest obecna w naszym organizmie. Cena takiego testu wynosi od 15 do 35 złotych. Testowanie opiera się na pobraniu próbki krwi i umieszczeniu jej w okienku testowym na kasetce. Po 15 minutach należy odczytać wynik. 

Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

Leczenie choroby wrzodowej polega na podawaniu antybiotyków oraz preparatów zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. W dzisiejszych czasach chorobę wrzodową leczy się lekami i unika się podejmowania decyzji o operacji. Pacjentom podaje się inhibitory pompy protonowej ( omeprazol, lanzoprazol), dodatkowo jednocześnie stosuje się dwa rodzaje antybiotyków. W przebiegu tej choroby wykorzystuje się klarytromycynę, amoksycylinę lub metronidazol. Stosowane przez 7 dni leczą około 90% przypadków choroby wrzodowej. Dodatkowo, po zakończeniu antybiotykoterapii, nadal stosuje się przez okres 2 tygodni inhibitory pompy protonowej. Należy pamiętać, że przyjmowanie preparatów, nawet tych dostępnych bez recepty, powinno być konsultowane z lekarzem. Leczenie na własną rękę nie przyniesie większych rezultatów. Preparaty z apteki niwelują objawy i sięgamy po nie w momencie, kiedy one występują. Branie preparatów raz na jakiś czas nie przyniesie żadnego efektu. Leczenie wrzodów żołądka powinno odbywać się według schematu i zostać zakończone po wybraniu wszystkich przepisanych leków. 

Nieleczona choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Pacjenci, którzy nie udają się do lekarza w przypadku występowania dolegliwości sugerujących obecność wrzodów, są narażeni na powikłania zdrowotne. Jedną z dolegliwości, która może wystąpić podczas nieleczenia wrzodów jest krwotok z przewodu pokarmowego. Pacjenci opisują towarzyszące wrzodom wymioty jako fusowate. Nie znajdziemy w nich żywej krwi, a wydalane treści będą koloru słabej kawy. Kał u osób z krwawieniem z przewodu pokarmowego jest bardzo ciemny. Dodatkowo pacjenci odczuwają osłabienie, które może skutkować omdleniem. Takiego rodzaju powikłania są leczone w warunkach szpitalnych. Powikłaniem przy nieleczonych wrzodach może być również pęknięcie wrzodu. Dochodzi wtedy do przerwania ściany żołądka, a co za tym idzie - do wycieku treści żołądka do jamy brzusznej. Taka sytuacja jest częściej obecna przy wrzodach dwunastnicy. W przypadku pęknięcia i przedostania się treści do jamy brzusznej dochodzi do zapalenia otrzewnej. Pacjenci skarżą się na ostry ból brzucha promieniujący do ramion. Chory ma podwyższoną temperaturę, a ból uniemożliwia poruszanie się. Taki stan wymaga otrzymania szybkiej pomocy, bo jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Powikłaniem są również blizny po zagojonym wrzodzie, które powodują szereg dolegliwości takich jak wymioty, brak apetytu, nadmierne gazy oraz ogólne złe samopoczucie. W przypadku braku poprawy stanu zdrowia konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu usunięcia blizny. Rak to również powikłanie po nieleczonych zmianach wrzodowych. Obecne badania mówią, że 60% nowotworów żołądka jest wywołane obecnością Helicobacter pylori. 

Podsumowując: nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić do:

 • krwotoków z układu pokarmowego
 • pęknięcia wrzodu
 • raka układu pokarmowego
 • powstawania blizn po zmianach wrzodowych

Dieta u osób chorych na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy

Chorzy na chorobę wrzodową powinni przede wszystkim wykluczyć palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. Dodatkowo osoby chorujące na tę dolegliwość powinny udać się do dietetyka, aby ustalił im dietę, która nie będzie zaostrzać objawów. Zaleca się przyjmowanie ciepłych płynów, jeść często w małych porcjach i unikać posiłków ciężkostrawnych. Przyjmowanie ciężkostrawnych posiłków powoduje zwiększoną produkcję kwasów, a co za tym idzie podrażnienie ubytków w układzie pokarmowym. Pacjenci powinni pamiętać, że nie zaleca się spożywania surowych warzyw i owoców, bo powodują one również podrażnienia. 

Co brać na objawy choroby wrzodowej z apteki?

W aptece dostępne są preparaty bez recepty, które łagodzą objawy związane z nadmiernym wydzielaniem kwasów żołądkowych. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • Controloc Control
 • Alugastrin 
 • Gelatum Alumini

Należy jednak pamiętać, że preparaty te powinny być stosowane krótkotrwale. W przypadku braku poprawy należy zgłosić się do lekarza.

Zioła na chorobę wrzodową

Podczas występowania choroby wrzodowej można sięgnąć po zioła, które zmniejszą dolegliwości. Zaleca się pić rumianek, który działa przeciwzapalnie. Dodatkowo można włączyć siemię lniane, które również działa osłonowo na układ pokarmowy.

Czego unikać podczas choroby wrzodowej?

W przypadku występowania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy nie zaleca się jedzenia:

 • świeżego pieczywa
 • mąk żytnich i razowych 
 • kaszy gryczanej i pęczaku
 • makaronów pełnoziarnistych
 • jogurtów, kefirów, kwaśnej śmietany
 • jaja ugotowanego na twardo, smażonego i w majonezie
 • tłustych mięs
 • margaryny i smalcu
 • surowych warzyw i owoców
 • ostrych potraw

Dodatkowo powinno się zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu. 

Choroba wrzodowa wcześnie wykryta i prawidłowo leczona nie powoduje większego zagrożenia życia i zdrowia. Jeśli pacjent posiadający skłonności genetyczne do pojawienia się wrzodów stosuje odpowiednią dietę istnieje szansa, że choroba się nie pojawi. Dlatego jeśli posiadasz objawy sugerujące jej występowanie, udaj się do lekarza i wykonaj badania. Możesz również sięgnąć po test z apteki wykrywający bakterię, która jest przyczyną występowania choroby wrzodowej. Ta choroba to nie wyrok.