Rumianek - właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Rumianek jest jedną z najpopularniejszych roślin używanych w lecznictwie. Istnieje wiele preparatów dostępnych w aptece, które zawierają w składzie to drogocenne zioło. Rumianek jest wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Na jakie dolegliwości stosować rumianek i czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Rumianek pochodzenie

Rumianek obecnie występuje pospolicie na ziemiach Europy. W Polsce możemy spotkać go na łąkach i przydrożach. Jest to jedna z roślin, która była już doceniana w starożytności. Egipcjanie uważali to zioło za kwiat boga słońca. Kwiat tej rośliny to w zasadzie zbiór żółtych pojedynczych kwiatów, zwany kwiatostanem, otoczony białymi płatkami. Koszyczki rumianku są zbierane od maja do września i to właśnie one są substratem wielu produktów dostępnych w aptece. 

Rumianek skład

Kwiatostan rumianku jest bogaty w składniki, które mają pozytywny wpływ na organizm ludzki. Zawierają między innymi olejki eteryczne bogate w witaminy i minerały, fitosterole, flawonoidy, garbniki, związki kumarynowe i śluzowe, fenolokwasy, poliacetyleny, substancje antyalergiczne oraz sole mineralne. Wszystkie te składniki wpływają pozytywnie na organizm. 

Rumianek właściwości lecznicze

Rumianek jest zalecany do stosowania przy wielu dolegliwościach. Jest najbardziej znany z właściwości rozkurczających. Rozkurcza mięśnie gładkie podczas bóli brzucha. Jest zalecany podczas niestrawności oraz stanów zapalnych układu pokarmowego. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz antyseptycznie. Przyspiesza gojenie ran poprzez pobudzanie przemiany materii w skórze. Rumianek działa również przeciwgrzybiczo, jest często składnikiem maści i kremów do trudno gojących się ran. Często stosowany jest również jako środek łagodzący objawy stanu zapalnego w jamie ustnej. Znalazł również swoje zastosowanie podczas produkcji leków i wyrobów medycznych stosowanych na hemoroidy. Możemy go spotkać także w produktach niwelujących zgagę i nadkwasotę, gdyż rumianek neutralizuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. 

Rumianek w kosmetyce

Rumianek jest często wykorzystywany przy produkcji kosmetyków. Wpływa on bowiem na zmniejszenie opuchlizny oraz przyspiesza procesy regeneracyjne naskórka. Spotkamy go jako składnik kremów pod oczy oraz produktów myjących do codziennej pielęgnacji. Używa się go również jako składnik żeli i płynów do higieny intymnej, bowiem działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne ogranicza ryzyko występowania infekcji oraz zapobiega powstawaniu podrażnień. 

Rumianek na stres

Roślina ta posiada właściwości uspokajające. Spożywanie herbatek lub naparów z tej rośliny pomaga zwalczyć objawy przewlekłego stresu. Najnowsze badania dowodzą, że dostarczanie do organizmu ekstraktów z rumianku w formie herbatek i naparów ogranicza powstawanie stanów lękowych. 

Rumianek na cukrzycę

Rumianek zapobiega również nagłemu wzrostowi glukozy we krwi i dodatkowo działa ochronnie na trzustkę, tak więc jest zielem polecanym dla cukrzyków.

Rumianek na stan napięcia przedmiesiączkowego

Posiada on właściwości rozkurczowe, dlatego też często jest stosowany jako naturalny środek do zwalczania objawów napięcia przedmiesiączkowego. 

Rumianek na włosy

Zaleca się stosowanie rumianku do pielęgnacji włosów blond. Posiada on właściwości rozjaśniające. Dodatkowo zawarte w składzie rumianku substancje zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów oraz działają przeciwłupieżowo.

Rumianek w ciąży

Rumianek jest jednym z ziół, które można bezpiecznie stosować w ciąży. Roślina zastępuje wiele medykamentów podczas tak ważnego okresu w życiu każdej kobiety. Jest odpowiedni podczas występowania zapalenia pęcherza, zastępuje wiele maści i kremów na bazie substancji szkodliwych w okresie ciąży. Można nim zastąpić wiele produktów do codziennej pielęgnacji skóry. 

Rumianek u alergików

Rumianek rzadko wykazuje reakcje alergiczne. Oznacza to, że zaliczamy go do grupy preparatów nie powodujących reakcji alergicznych. Mimo panującej opinii zawsze należy zachować ostrożność u alergików. 

Rumianek przeciwwskazania

Rumianek jest zielem, które może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Okłady z rumianku mogą jednak wywoływać reakcję alergiczną, dlatego jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na tę roślinę. Kąpiele z dodatkiem rumianku nie są wskazane w przypadku otwartych ran i dużych uszkodzeń skóry

Ile rumianku można pić dziennie?

Ile rumianku można pić dziennie? Jak wszystkie ziła jego nadmierna ilość może powodować skutki uboczne. Dlatego powinno spożywać się około 3-4 filiżanek naparu dziennie. Picie większych ilości może bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Rumianek jest docenianym ziołem na całym świecie. Należy jednak pamiętać, że jak ze wszystkimi preparatami należy zachować umiar w stosowaniu. Rumianek stosowany w dużych ilościach może np. wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi po przeszczepach, dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy nie istnieją przeciwwskazania do jego stosowania.

Powiązane produkty

Zioł.fix Rumianek, saszetki...
Dostępny
Herbatki i saszetki

Zioł.fix Rumianek, saszetki 2 g, 30 szt

ZAKŁ. FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
6,40 zł
   Wskazania: Dolegliwości żołądkowo- jelitowe; Stany zapalne i owrzodzenia jamy ustnej i gardła; Zewnętrznie: niewielkie podrażnienia, rany i stany zapalne skóry;

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.