Hemoroidy - przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy nazywane są inaczej guzkami krwawniczymi. Badania potwierdzają, że choroba ta dosięga co drugiego Polaka. Czy możemy ją zaliczyć do chorób cywilizacyjnych? Dlaczego ludzie wstydzą się tego schorzenia?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy do naturalnie występujące struktury odbytu. Wypełnione krwią poduszeczki regulują proces wydalania. Problem, czyli choroba hemoroidalna, pojawia się wtedy, kiedy guzki się rozciągają i wypełniają krwią, z której później nie mogą swobodnie się opróżnić. Gdy krew zalega, może to sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele. Do najczęściej występujących zaliczamy siedzący tryb życia i małą aktywność. Problem hemoroidów dotyczy głównie pracowników biurowych, zawodowych kierowców oraz graczy komputerowych. Żylaki odbytu powstają często na skutek złej diety. Brak błonnika i złe nawodnienie organizmu prowadzi do zaparć. Błona śluzowa na skutek problemu z wypróżnianiem nadmiernie się rozciąga. Często na hemoroidy zapadają kobiety w ciąży, gdyż rozwijające się dziecko może uciskać układ żylny i prowadzić do zaburzenia pracy jelit. Guzki krwawnicze powstają też na skutek dużego wysiłku. Większość kobiet zapada na tą chorobę podczas porodu. Mocne parcie powoduje rozciąganie się guzków. Najbardziej narażoną grupą pacjentów są osoby po 50 roku życia, u których perystaltyka jelit spowalnia, czego efektem są zaparcia, a następstwem żylaki.

Aby uniknąć zachorowania należy pamiętać:

  • aktywny tryb życia sprzyja zdrowiu.
  • dostarczaj organizmowi dietę bogatą w błonnik
  • jeśli należysz do osób pracujących siedząco, staraj się zmieniać pozycje, zaciskać pośladki siedząc i wybieraj twarde krzesła.
  • pamiętaj o higienie
  • wystrzegaj się seksu analnego

Istnieje kilka charakterystycznych objawów sugerujących hemoroidy:

  • Swędzenie odbytu
  • Uczucie niepełnego wypróżniania
  • Śladowe ilości krwi na papierze
  • Wychodzenie guzka na powierzchnię poza odbytem

Jak wygląda badanie u proktologa?

Choroba hemoroidalna rozwija się powoli, wczesne wykrycie problemu to szybki powrót do zdrowia. Lekarz zajmujący się tym schorzeniem to proktolog. Wielu pacjentów krępuje się badania, gdyż polega ono na badaniu palcem lub wkładaniu wziernika w początkowy odcinek odbytu. Specjalista jest w stanie dokonać diagnozy na podstawie wywiadu i obejrzenia odbytu w sposób wymieniony wyżej. Pacjent nie musi się przygotowywać do badania. Trwa ono chwilę i jest bezbolesne.

Domowe sposoby na objawy towarzyszące hemoroidom

Istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z objawami. Są to między innymi nasiadówki w naparze z rumianku lub kory dębu. W przypadku dużego dyskomfortu mogą przynieść ulgę kostki lodu. Zimne okłady łagodzą ból. Dobrym rozwiązaniem są okłady z torebki herbaty. Zawarta w składzie teina ma właściwości przeciwzapalne. Ważnym czynnikiem wpływającym na ustąpienie dolegliwości jest odpowiednia dieta bogata w błonnik, sprzyjająca łatwemu wypróżnianiu. Odpowiednie nawodnienie również zapobiega zaparciom.

Hemoroidy

Leczenie hemoroidów

Są również inne formy leczenia hemoroidów:

  • Jedną z nich jest gumkowanie. Na guzek zakłada się pierścień odcinający dopływ krwi. Po okresie od 7 do 10 dni guzek odpada. W pierwszych 24 godzinach po zabiegu należy unikać wypróżniania i wysiłku.
  • Dostępne są również maści, kremy, czopki i tabletki. Środki te mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają świąd i pieczenie, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne.
  • Skleroterapia jest to zabieg polegający na podaniu zastrzyku pod śluzówkę guzka. Powoduje on zakrzep w miejscu podania. Następnie guzek odpada.
  • Laseroterapia - poddawanie guzka wysokiej temperaturze. Powoduje to obkurczanie naczyń krwionośnych 
  • Metoda Morinagi- zamykanie naczyń w sposób operacyjny. Na tętnice zakładane są rozpuszczalne szwy. Cały proces jest monitorowany przez sondę Dopplera.
  • Metoda Longo - usunięcie fragmentu błony śluzowej za pomocą staplera hemoroidalnego

Powikłania po operacjach hemoroidów

Wyróżniamy różne powikłania po operacji hemoroidów. Do najczęściej spotykanych należy ból, niekontrolowany skurcz cewki moczowej, odbytu i krwawienia. W większości przypadków objawy te szybko mijają i nie są adekwatne do dolegliwości związanych z nieleczonymi hemoroidami. 

Warto się badać i podejmować decyzję o leczeniu. Guzki w mało zaawansowanym stadium są łatwiejsze w usunięciu i istnieje mniejsze ryzyko występowania powikłań pooperacyjnych. Nieleczone prowadzą do bólu o wysokim nasileniu i dyskomforcie podczas codziennego życia.

Powiązane produkty

Hemorol, czopki, 12 szt
Dostępny
Hemoroidy

Hemorol, czopki, 12 szt

WROCŁAWSKIE ZAKŁ. ZIELARSKIE "HERBAPOL" S.A.
22,74 zł
 Wskazania: Ból Stan zapalny Hemoroidy

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.