Kora dębu - zastosowanie

Kora dębu już dawno znalazła swoje zastosowanie w lecznictwie. Posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające, odkażające i przeciwbakteryjne. Dlatego też możemy znaleźć ją w wielu preparatach dostępnych w aptece. Na jakie dolegliwości możemy ją stosować?

Dlaczego kora dębu jest popularna?

Preparaty z kory dębu dostępne w aptece są zalecane na wiele dolegliwości. W Polsce korę pozyskuje się z dębów szypułkowych, ten gatunek rośliny rośnie w klimacie umiarkowanym. Oznacza to, że możemy go spotkać w całej Polsce. Często gatunek ten jest sadzony w parkach miejskich. Jeszcze do niedawna miłośnicy zdrowego trybu życia, którzy wykorzystują zasoby natury w leczeniu wielu dolegliwości, pozyskiwali korę dębu samodzielnie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zbiór musi być wykonywany w odpowiednim czasie. Korę dębu zbiera się na przełomie marca i kwietnia z młodych gałązek lub pni. Ważne jest, aby zbiór został dokonany przed puszczeniem młodych liści. Zebraną korę należy wysuszyć w warunkach zaciemnionych. Oznacza to że nie powinny być suszone w słońcu. Odpowiednia temperatura to około 35 st. C. Tak wysuszony produkt powinien być zużyty w ciągu dwóch lat. 

Skład kory dębu

Kora dębu zawiera w swoim składzie mnóstwo cennych składników. Wyróżnia się wśród nich garbniki, flawonoidy, żywice, sole mineralne i związki polifenolowe. To właśnie te substancje mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odkażające i ściągające. 

Zastosowanie kory dębu w lecznictwie

Najbardziej popularnych schorzeniem, podczas którego stosuje się korę dębu, jest zapalenie guzków krwawniczych, czyli hemoroidów. Nie jest to jedyne zastosowanie tej rośliny. Korę dębu stosuje się też w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Używa się jej również podczas drobnych oparzeń, czy odmrożeń. Wywar z kory dębu stosuje się podczas infekcji zewnętrznych narządów płciowych. W żylakach oraz stanach zapalnych sromu stosuje się najczęściej nasiadówki z naparu. Wyciąg z kory dębu jest pomocny również w problemach z układem pokarmowym. Jest odpowiednim lekarstwem na nieżyt żołądka i biegunkę. Składniki obecne w korze dębu neutralizują środowisko jelit. Oznacza to, że znacznie wpływają na stan błon śluzowych całego układu pokarmowego. Napar jest również stosowany w przypadku nadmiernej potliwości. Należy wtedy dodawać kilka kropel naparu do kąpieli. Podsumowując-korę dębu można stosować na:

  • stany zapalne skóry
  • stany zapalne błon śluzowych
  • oparzenia
  • odmrożenia
  • stany zapalne gardła
  • infekcję narządów płciowych zewnętrznych
  • hemoroidy
  • biegunki
  • nieżyt żołądka

Kora dębu w kosmetykach

Korę dębu znajdziemy również w preparatach do codziennego stosowania. Jest na przykład odpowiednim składnikiem szamponów. Właściwości ściągające przyczyniają się do normalizacji gruczołów łojowych, dlatego też kora dębu jest wykorzystywana w szamponach przeciwłupieżowych i zapobiegających nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry i włosów.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kory dębu?

Korę dębu można stosować zewnętrznie i wewnętrznie, ale zarówno w jednej, jak i drugiej formie istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Jednym z nich są uszkodzenia skóry wielkopowierzchniowe. Oznacza to, że nie należy stosować naparów z kory dębu w przypadku dużych uszkodzeń skóry oraz uszkodzeń wrzodziejących lub z wypryskiem. Kora dębu nie jest wskazana również podczas chorób zakaźnych z występującą gorączką. Nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca są również przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny. Nie zaleca się również stosować kory u matek karmiących oraz kobiet w ciąży.

Gdzie można zakupić korę dębu

Oczywiście korę dębu można przygotować w warunkach domowych, jednak należy pamiętać, że tylko surowiec zebrany w odpowiednim czasie będzie posiadał cenne właściwości. Dla osób nie mających na to czasu są dostępne gotowe preparaty zawierające tę roślinę. W aptece możemy otrzymać gotowy produkt:

Możemy z niego wykonać napar do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Należy pamiętać o zaleceniach producenta i stosować się do odpowiedniego dawkowania. 

Jak w przypadku wszystkich naturalnych produktów, należy zachować umiar w stosowaniu. Zawsze przed przyjęciem ziół i produktów naturalnych należy skonsultować się z lekarzem lub poradzić się farmaceuty. Warto również pamiętać, że niektóre produkty mogą wchodzić w reakcje z lekami, dlatego też nie należy ich brać na własną rękę. 

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.