Jak działają flawonoidy?

Flawonoidy to związki obecne w roślinach. Już w połowie XX wieku pojawiła się pierwsza wzmianka na temat drogocennych właściwości tych substancji, które niosą wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu ludzkiego. Początkowo uważano, że flawonoidy chronią nas jedynie przed promieniowaniem UV, jednak w późniejszych latach okazało się, że substancje te mają dużo większy wpływ na nasz organizm. Czy flawonoidy to związki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania?

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to związki obecne w roślinach, które odpowiadają za smak i zapach owoców i roślin. Pierwsza wzmianka na temat flawonoidów pojawiła się w połowie XX wieku. To właśnie w tym czasie odkryto, że związki te biorą udział w fotosyntezie oraz chronią je przed promieniowaniem UV. Dalsze badania wykazały, że związki flawonowe wpływają pozytywnie na układ krwionośny. Uznano więc, że przyjmując odpowiednie ilości cytrusów i roślin bogatych w ten składnik przyczyniamy się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób układu krążenia oraz spowalniamy proces starzenia się. Nie są to jedyne właściwości, bo związki flawonowe działają antynowotworowo oraz antyalergicznie. Flawonoidy są obecne w większości roślin, dlatego też regularnie dostarczamy je do naszego organizmu spożywając warzywa i owoce. 

Właściwości flawonoidów

Związki flawonoidowe wykazują wiele właściwości:

  • chronią przed promieniowaniem UV
  • zapobiegają powstawaniu zakrzepów
  • wpływają pozytywnie na cały układ krwionośny
  • posiadają właściwości antynowotworowe
  • działają antyalergicznie
  • ułatwiają przyswajanie witamin
  • usuwają toksyny z organizmu
  • wspomagają układ nerwowy
  • działają moczopędnie
  • działają rozkurczowo

Gdzie flawonoidów jest najwięcej?

Flawonoidy występują w większości pożywienia. Szacuje się, że przeciętny Polak przyjmuje około 1000 mg flawonoidów na dobę. To oznacza, że są one dostępne różnych produktach, które spożywamy na co dzień. Uważa się, że największym źródłem związków flawonowych są rośliny strączkowe, owoce cytrusowe i zielone rośliny liściaste. Związki te występują również w burakach, cebuli, pomidorach, brokułach, selerze, papryce, ale możemy je również znaleźć w kakao, czerwonym winie i kawie. Należy jednak pamiętać, że największe ilości znajdziemy w produktach nie poddanych obróbce termicznej. Dlatego chcąc przyjmować produkty bogate w te związki musimy pamiętać, że najlepiej wybierać te, które możemy zjeść bez gotowania, czy pieczenia. 

Czy związki flawonowe mogą być szkodliwe dla organizmu?

Związki flawonowe, tak jak w przypadku witamin, czy minerałów są dla organizmu bezpieczne, gdy przyjmujemy je z umiarem. Nadmiar może zaś doprowadzić do zaburzenia pracy tarczycy lub utrudnić procesy metaboliczne. 

Jak działają Flawonoidy?

Związki flawonowe w procesie trawienia przedostają się do krwi w postaci niezmienionej. Część z nich zostaje zmetabolizowana w wątrobie i właśnie podczas tego procesu flawonoidy wykazują działanie ochronne i regenerujące. Dodatkowo podczas metabolizmu tych związków dochodzi do zapobiegania utlenianiu się pierwiastków, czyli związki flawonowe działają antyoksydacyjnie. Związki te wyłapują także wolne rodniki i wpływają pozytywnie na stabilność błon komórkowych. 

Flawonoidy w aptece

Obecnie na rynku posiadamy szereg suplementów bogatych w związki flawonowe, są to preparaty wspomagające odporność, wpływające pozytywnie na układ krwionośny, wspierających pracę wątroby oraz wpływających na pamięć i koncentrację. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Sięgając po jakiekolwiek suplementy należy zawsze stosować się do zaleceń producenta dotyczących dawkowania. Nadmiar związków, witamin, czy minerałów może nieść ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Z racji tego, że flawonoidy są obecne w wielu roślinach należy pamiętać, że możemy przyjmować odpowiednią już dawkę zawartą w pożywieniu. Zwracajmy uwagę na skład suplementów dostępnych w aptece.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.