Burak czerwony - naturalne źródło witamin i minerałów

Burak czerwony

Burak to warzywo, które w obecnych czasach cieszy się dużym zainteresowanie wśród osób dbających o zdrowie. Okazuje się, że ta roślina posiada wiele właściwości wpływających na zdrowie człowieka. Jedną z najczęściej wykorzystywaną formą jest sok z buraka. Jest on łatwy w przygotowaniu i dostarcza organizmowi wielu cennych minerałów i witamin.

Zastosowanie buraka

Buraka możemy spotkać w wielu polskich domach w różnej formie. Jedną z najczęściej przygotowanych potraw na bazie tego warzywa jest barszcz czerwony. Możemy również przyrządzić z niego surówkę lub zrobić z niego dodatek do dań mięsnych. Mimo tego, że warzywo do niedawna królowało na naszych stołach w takich postaciach, teraz cieszy się ogromną popularnością u osób dbających o zdrowie. Przygotowywane soki i zakwasy z buraka posiadają ogromne właściwości, które wspierają organizm podczas wielu schorzeń. Najzdrowszą formą jest oczywiście spożywanie tego warzywa na surowo, jednak jego ziemisty posmak nie sprzyja sięganiu po niego w takiej formie. Dlatego dobrą alternatywą jest przygotowywanie w warunkach domowych soków i zakwasów. 

Skład buraka

Burak posiada w swoim składzie substancję, które działają przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Dodatkowo obecna jest witamina A, E, K, C oraz witaminy z gruby B. Zawiera w swoim składzie również minerały takie jak: potas, żelazo, magnez, wapń, chlor, fosfor, miedź, cynk, bor, fluor, lit molibden. Jak widać burak to warzywo posiadające kompleks witamin i minerałów, który w sposób naturalny uzupełnia organizm. Warzywo to posiada również w swoim składzie kwasy organiczne takie jak: kwas jabłkowy, winowy, szczawiowy i cytrynowy. Obecne są również polifenole, glikozydy, karotenoidy.

Właściwości buraka

W związku z bogatym składem buraka jest on nieocenionym źródłem witamin i minerałów dla organizmu ludzkiego. W swoim składzie zawiera dużą ilość żelaza i witamin z grupy B, dlatego jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na anemię. Żelazo i witaminy wyżej wymienione są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Substancje obecne w tym warzywie wpływają na obniżenie ciśnienia oraz na prawidłowy poziom cholesterolu, wpływają również na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co sprawia że spożywanie soku z buraka zapobiega powstawaniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Burak ogranicza ryzyko powstawania zawałów oraz choroby niedokrwiennej serca.  W swoim składzie posiada betainę, która działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dlatego zaleca się przyjmowanie soku z buraka podczas infekcji. Przyspiesza regenerację organizmu oraz przyczynia się do zwiększenia sił obronnych organizmu. Warzywo to wpływa kondycję skóry. Zawarte w składzie antyoksydanty zapobiegają przedwczesnemu obumarciu komórek naskórka. Osoby zamierzające zrzucić kilka kilogramów powinny również sięgnąć po buraka. Wpływa on na przyspieszenie metabolizmu, a wszystko to zawdzięczamy obecności dużej ilości błonnika. Sportowcy też powinni docenić tą roślinę, zwiększa ona wydolność organizmu. 

Najważniejsze właściwości buraka:

  • reguluje poziom cholesterolu
  • przyspiesza metabolizm
  • chroni przed zawałem serca
  • wpływa na prawidłowy stan naczyń krwionośnych
  • obniża ciśnienie
  • zapobiega starzeniu się skóry
  • zwiększa wydolność organizmu
  • wpływa na poszerzenie naczyń krwionośnych
  • zapobiega powstawaniu anemii
  • działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
  • zwiększa odporność
  • zmniejsza napięcie nerwowe
  • zapobiega problemom z potencją
  • zapobiega powstawaniu choroby nowotworowej jelita grubego
  • chroni organizm przed toksynami

Przeciwwskazania do przyjmowania soku z buraka

Istnieje grupa pacjentów, dla których przyjmowanie buraka może przyczynić się do powstawania problemów zdrowotnych. Buraki w swoim składzie zawierają szczawiany, które nie są wskazane podczas reumatyzmu, kamicy nerkowej i dny moczanowej. Przyjmowanie szczawianów podczas tych schorzeń może zaostrzyć objawy tych chorób. Dodatkowo pacjenci z niskim ciśnieniem nie powinny przyjmować soku z buraka, istnieje bowiem możliwość wystąpienia niedociśnienia. Mimo tego, że sok z buraka jest źródłem kompleksu witamin, minerałów i innych substancji, każdy powinien zachować zdrowy rozsądek w jego przyjmowaniu. 

Przepis na sok z buraka

Kilka sztuk buraka surowego należy obrać, za pomocą sokowirówki odcisnąć sok. Po upływie 30 minut sok można przyjmować. Należy pamiętać, że sok musi być przechowywany w lodówce. 

Przepis na zakwas z buraka

Zakwas z buraka jest zalecany pacjentom u których występuje tendencja do anemii. Zakwas z buraka jest tak samo wartościowym produktem jak sok przygotowany ze świeżych warzyw. Obrane 0,5 kg buraków kroimy w plastry i umieszczamy najlepiej w kamionkowym naczyniu. Zalewamy 1 litrem przegotowanej wody dodając skórkę razowego chleba, czosnek oraz łyżkę soli i cukru. Tak przygotowany zakwas odstawiamy w ciepłe miejsce przykrywając go cienką gazą. Po sfermentowaniu należy przelać sok do butelek i przechowywać w lodówce.

Stosowanie naturalnych składników do uzupełnienia witamin i minerałów jest najlepszym sposobem. Substancje odżywcze obecne w owocach i warzywach cechują się lepszą przyswajalnością. Witaminy i minerały obecne w pożywieniu są ciężkie do przedawkowania. Inaczej sytuacja przedstawia się w gotowych suplementach. Oczywiście podczas dużych niedoborów zalecane jest uzupełnianie braków poprzez preparaty dostępne w aptece. Jednak naturalne sposoby są najlepszym rozwiązaniem. 

Powiązane produkty

Termometr bezdotykowy Pempa... Termometr bezdotykowy Pempa... 2
Dostępny
Termometry

Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.

CHDE POLSKA SP. S.A.
2 Reviews
60,73 zł
 Wskazania: Pomiar temperatury ciała Pomiar temperatury otoczenia Pomiar temperatury obiektów

komentarze (1)

    • Mario
    • 2021-02-17 17:18:53
    Interesujący tekst.
Product added to compare.