Wskazania:
- Ból
- Ból głowy
- Ból mięśni
- Ból ucha
Opis produktu:
Lek Ibuprom RR w postaci tabletek powlekanych do stosowania w przypadku bólu: mięśniowego, kostnego, migrenowego i menstruacyjnego. Dzięki szybko wchłaniającej się formule działa natychmiastowo.
Czy wiesz, że?
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Dlatego lek może być stosowany nawet w przypadku gorączki.
Składniki:
Substancją czynną leku Ibuprom RR jest ibuprofen 400 mg. Substancje pomocnicze to: skład rdzenia tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, olej roślinny, uwodorniony, krospowidon, talk, krzemionka koloidalna bezwodna. Skład otoczki tabletki: alkohol poliwynylowy makrogol 3350 tytanu dwutlenek (E 171), talk (E 553b), mieszanina glinu potasu krzemianu i tytanu dwutlenku , wosk Carnauba.
Dawkowanie:
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat |
1 tabletka co 4-6h. |
Przeciwwskazania:
- Nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
- Nie stosować jeśli po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej
- Nie stosować w następujących przypadkach: choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub przebyta, perforacja lub krwawienie (również te występujące po zastosowaniu NLPZ), ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca, skaza krwotoczna, III trymestr ciąży, równoczesne stosowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych)
- Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat
Działania niepożądane:
Lek ten, jak każdy inny, może powodować działania niepożądane. Należy pamiętać, że nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- ból głowy
- niestrawność
- ból brzucha
- nudności
- pokrzywka
- świąd
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- biegunka
- wzdęcia
- zaparcia
- wymioty
- zapalenie błony śluzowej żołądka
- zawroty głowy
- bezsenność
- pobudzenie
- drażliwość
- uczucie zmęczenia,
- obrzęki wynikające z zaburzeń nerek i dróg moczowych
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):
- smoliste stolce
- krwiste wymioty
- wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej
- zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna
- choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja, czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku
- w pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, obrzęk, ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia sodu w surowicy (retencja sodu)
- zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania,
- nieprawidłowości morfologii krwi
- rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka
- ciężkie reakcje nadwrażliwości takie jak: obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia – zaburzenia rytmu serca, hipotensja – nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs; zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli
- u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi podczas leczenia ibuprofenem odnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja
Środki ostrożności:
- Lek do stosowania krótkotrwałego
- Długotrwałe przyjmowanie leku może zwiększać ryzyko zawału serca
- Lek należy stosować ze szczególną ostrożnością w następujących przypadkach: toczeń rumieniowaty i mieszana choroba tkanki łącznej, choroby układu pokarmowego, a także przewlekłe zapalne choroby jelit, nadciśnienie tętnicze i/lub zaburzenia czynności serca, nerek, wątroby, krzepnięcia krwi, astma oskrzelowa, choroby przewodu pokarmowego
- Osoby z nietolerancją niektórych cukrów stosowanie leku powinny skonsultować z lekarzem
- Trzymać w temperaturze pokojowej
- Przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci
- Chronić przed światłem i wilgocią
Interakcje z innymi lekami:
Ibuprom RR może wchodzić w interakcje z lekami i substancjami takimi jak:
- inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- inne leki przeciwbólowe
- kwas acetylosalicylowy
- leki przeciwzakrzepowe
- leki obniżające ciśnienie krwi
- leki moczopędne
- kortykosteroidy
- metotreksat
- lit
- zydowudyna
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu.