Najczęściej występujące choroby u osób starszych.

Osoby starsze to grupa ludzi, która wymaga odpowiedniej opieki. Seniorzy na skutek wielu schorzeń są wyłączeni z życia społecznego, co sprawia, że często doskwiera im samotność. W tym okresie życia ważne są kontakty rodzinne, bo mogą one wpłynąć na stan psychiczny osoby starszej. Do częstych przypadłości u osób w podeszłym wieku zaliczamy depresje. Należy pamiętać, że stan zdrowia psychicznego wpływa na stan naszego organizmu. 

Najczęściej występujące choroby starcze

Choroby starcze to szereg schorzeń, które diagnozuje się u większości osób w podeszłym wieku. W społeczeństwie zauważamy tendencję wzrostową liczby osób, które dożywają późnej starości. Dlatego też wzrasta liczba diagnozowanych schorzeń wieku starczego. Najczęściej pojawiają się problemy ze wzrokiem, słuchem lub utrudnienia w poruszaniu. Większość osób starszych skarży się na zaniki pamięci i wahania nastroju. Tylko od 5 do 10 % seniorów nie narzeka na żadne dolegliwości.

Choroba Alzheimera

Tę chorobę diagnozuję się najczęściej. Jej objawy to utrata pamięci, zaburzenia w rozumowaniu i problemy z orientacją. W zaawansowanym stadium chory wymaga całodobowej opieki. Leczenie w dzisiejszych czasach jest nadal ograniczone. Nie do końca jest znana przyczyna zanikania komórek nerwowych, dlatego też nie ma możliwości leczenia przyczynowego. 

Choroba Parkinsona

Choroba dotykająca układ nerwowy. Objawami jest między innymi drżenie kończyn oraz problemy z mową. Leczenie Parkinsona polega na spowolnieniu postępowania objawów, nie istnieje jednak możliwość całkowitego cofnięcia powstałych zmian.

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest diagnozowane u 70% osób starszych. Do grupy najczęściej chorych na tę przypadłość zalicza się osoby od 70 do 75 roku życia. Wynika do głównie ze zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych, które ulegają sztywnieniu wraz z upływem czasu. U osób starszych dochodzi do zaburzeń wydalania potasu z organizmu, co przyczynia się również do powstawaniu nadciśnienia.

Cukrzyca

U 40% osób po 60 roku życia diagnozuję się cukrzyce typu 2. Głównym czynnikiem wpływającymi na możliwość zachorowania jest otyłość. Osoby starsze, rzadko podejmują aktywność fizyczną, co przyczynia się do powstawania wielu chorób starczych.

Osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, która wynika z zaburzeń wchłanialności wapnia, które występują u osób po 60 roku życia. Źle zbilansowana dieta u osób starszych uboga w wapń, fosfor, magnez i witaminę D zwiększa ryzyko zachorowalności.

Nowotwory

60 % pacjentów onkologicznych stanowią osoby starsze powyżej 60 roku życia. Do najczęściej występujących nowotworów w tym wieku zaliczamy raka prostaty, płuc i piersi. Olbrzymi odsetek osób w podeszłym wieku choruję na nowotwory przewodu pokarmowego, głównie jest to rak jelita grubego.

Choroby zwyrodnieniowe

Osoby w podeszłym wieku skarżą się często na ból kręgosłupa oraz stawów. Za chorobę zwyrodnieniową w dużej mierze odpowiada zły styl życia. Otyłość, brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko na zachorowanie. Najczęściej problemy z ograniczeniem ruchu pojawiają się u osób po 50 roku życia.

Depresja

Depresja to choroba, która coraz częściej dotyka ludzi starszych. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy samotność, która często towarzyszy osobom w podeszłym wieku. Objawia się ona między innymi wyłączeniem z życia społecznego oraz brakiem chęci relacji z ludźmi. Przyjmowanie leków leczących inne schorzenia może powodować obniżenie nastroju oraz stany depresyjne. 

Jak dbać o seniorów?

Osoby starsze często czują się samotnie. Należy pamiętać, że stan psychiczny człowieka ma ogromny wpływ na stan organizmu. Ludzie w podeszłym wieku potrzebują zainteresowania ze strony rodziny. Nasilenie problemów ze zdrowiem przyczynia się do poczucia bezradności. Utrudnienia w poruszaniu, koncentracji skutkują pogłębieniem złego stanu psychicznego. Nawet najmniejszy gest taki jak częste rozmowy czy próby podjęcia aktywnego spędzania czasu mogą sprawić, że osoby starsze będą czuły się jeszcze potrzebne. Dbajmy o naszych seniorów, nie tylko tych w rodzinie, ale również w naszym najbliższym otoczeniu. Pomagajmy w codziennych czynnościach oraz okazujmy wyrozumiałość dla osób starszych. Pomoc we wniesieniu zakupów starszemu sąsiadowi może sprawić uśmiech na jego twarzy. Pamiętajmy, że starość dopadnie każdego z nas.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.