Jak fosfor wpływa na organizm?

Fosfor to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki niemu zachodzi wiele procesów w naszym ciele. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może skutkować konsekwencjami zdrowotnymi. W całym organizmie fosfor stanowi około 1% masy naszego ciała. Magazynowany jest w większości w kościach i zębach. Jego obecność jest również zauważalna we krwi na skutek procesów wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Skoro fosfor jest śladowym pierwiastkiem w organizmie, to czy faktycznie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania?

Rola fosforu w organizmie ludzkim

Fosfor to pierwiastek, który wpływa na wiele procesów zachodzących każdego dnia w naszym ciele. Jednym z nich jest udział w mineralizacji kości i zębów, jest też składnikiem budulcowym układu kostnego. Fosfor bierze również udział w budowie tkanek miękkich i błon komórkowych. Pierwiastek ten jest obecny w jądrze komórkowym i jest zaliczany do składników kwasów nukleinowych. Nie są to jednak jedyne jego funkcje. Dzięki fosforowi zachodzi prawidłowy proces metabolizowania tłuszczów i węglowodanów. Wpływa również na prawidłowe działanie układu nerwowego. Odpowiada za prawidłowe przewodnictwo bodźców nerwowych oraz wpływa na równowagę kwasowo - zasadową w ustroju. Bez odpowiedniego poziomu fosforu w organizmie nie jest możliwy prawidłowy wzrost kości i funkcjonowanie mięśni. 

Dzienne zapotrzebowanie na fosfor 

Dzienne zapotrzebowanie na fosfor jest zależne od wieku. Podczas rozwoju w wieku dziecięcym występuje większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Wynika to z potrzeb organizmu, który jest w fazie wzrostu. Prawidłowa dieta, czyli dobrze zbilansowana jest w stanie zapewnić około 900 mg fosforu na dobę. Uważa się, że kobiety w ciąży i mamy karmiące nie potrzebują dostarczać do organizmu większych dawek fosforu w formie suplementacji. Organizm przyszłej mamy posiada większą zdolność wchłaniania tego pierwiastka z diety. 

Niemowlęta

od 150 do 300 mg na dobę

Dzieci od 1 roku życia

od 460 do 600 mg na dobę

Dzieci od 9 do 18 roku życia

do 1250 mg na dobę

Dorośli mężczyźni i kobiety

do 700 mg na dobę

Źródła fosforu w pożywieniu

Fosfor jest obecny w wielu produktach, które wybieramy podczas codziennego spożywania posiłków. Pierwiastek ten znajdziemy między innymi w rybach, nabiale, mięsie, owocach, warzywach oraz kaszach i pieczywie. 

Zawartość fosforu w produktach

Produkt 

ilość fosforu w 100g

kasza gryczana

495 mg

płatki owsiane 

433 mg

słonecznik

750 mg

łosoś wędzony 

250 mg

jaja kurze

204 mg

ryż biały 

135 mg

chleb 

91 mg

mleko

85 mg

Ludzki organizm posiada wysoką zdolność przyswajania fosforu z większości produktów. Jedynym wyjątkiem są produkty zbożowe. 

Niedobór fosforu

Niedobór fosforu pojawia się rzadko, ze względu na wszechobecność tego pierwiastka w produktach spożywanych każdego dnia oraz wysoką zdolność przyswajania. Niedobór fosforu nazywany jest hipofosfatemią. Ten stan może pojawić się u osób nadużywających alkoholu. Na niedobór fosforu narażone są osoby z chorobami układu pokarmowego. Spadek poziomu fosforu może nastąpić w wyniku przewlekłych biegunek i wymiotów. Dodatkowo na niedobór narażone są osoby z nadczynnością przytarczyc, w przebiegu leczenia cukrzycowej kwasicy ketonowej. Niedobór witaminy D może również wpłynąć na zaburzony poziom fosforu w organizmie. 

Objawy niedoboru fosforu w organizmie 

Jeśli zaburzenia poziomu fosforu są niewielkie, objawy są praktycznie niezauważalne. Często przypisujemy je po prostu zmęczeniu lub łączymy z niedoborem innych pierwiastków. U osób z zaburzonym poziomem fosforu występuje drętwienie kończyn, osłabienie mięśni, bóle kostne i wymioty. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ten mikroelement bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie, więc wpływa na funkcjonowanie naszego ciała. 

Leczenie niedoboru

Podczas niewielkiego niedoboru, aby poprawić stan zdrowia, często wystarczy odpowiednia dieta. Włączenie produktów bogatych w ten mikroelement skutecznie wpłynie na poprawę wyników badań. Jeśli występuje znaczny niedobór, zaleca się suplementację z apteki. Odpowiednią dawkę zaleci lekarz. W ciężki przypadkach stosuje się wlewy dożylne w warunkach szpitalnych.

Nadmiar fosforu w organizmie 

Nadmiar fosforu w organizmie człowieka następuje w momencie zbyt dużego dostarczania pokarmów bogatych w ten mikroelement. Nie jest to jednak sytuacja, w której fosfor może być podwyższony. Na nadmiar narażeni są pacjenci z ciężkimi uszkodzeniami tkanek, niewydolnością nerek, niedoczynnością przytarczyc, niedoborem parathormonu czy niedoborem magnezu. Na nadmiar fosforu narażone są osoby przyjmujące bisfosfoniany, stosowane w leczeniu osteoporozy. Pacjenci długo unieruchomieni są również narażeni na uwalnianie fosforu z kości. 

Objawy nadmiaru fosforu

Do głównych objawów nadmiaru fosforu w organizmie ludzkim zaliczamy biegunki, wymioty i nudności. W ten sposób organizm broni się przed dużym stężeniem mikroelementu. 

Poziom fosforu w organizmie

Poziom fosforu można sprawdzić za pomocą badania krwi. Jeśli przyczyna niedoboru jest nieznana, lekarz kieruje pacjenta na badania, które mogą pomóc w znalezieniu przyczyny. 

Fosfor, chociaż stanowi 1% masy naszego ciała, to jest bardzo ważnym pierwiastkiem, od którego zależy funkcjonowanie całego organizmu. Należy pamiętać, że tak niedobór, jak i nadmiar witamin i minerałów może być przyczyną wielu objawów, które mogą sugerować różne choroby. Jeśli doskwiera nam przewlekłe zmęczenie, bóle kostno-stawowe, nudności i ogólne osłabienie to warto wykonać badania kontrolne w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.