Osteoporoza - cichy zabójca kości

Osteoporoza nazywana jest cichym zabójcą kości. Jest to choroba układu kostnego, która prowadzi do złamań, nawet podczas niewielkiego urazu. Złamanie podczas tej choroby najczęściej występuje w kręgosłupie, kości przedramienia i szyjce kości udowej. Czasem występuje w innych miejscach. Główną przyczyną powstawania nieadekwatnych złamań jest zmniejszenie mineralnej gęstości kości i zaburzeń jej struktury.

Osteoporoza pierwotna

Do najczęściej występujących zaliczamy osteoporozę pierwotną. Wynika ona ze starzenia się układu kostnego. Pojawia się u kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 50 roku życia. Proces utraty gęstości mineralnej kości u starzejącego się człowieka jest zjawiskiem normalnym. Jest jednak kilka czynników, które przyspieszają rozwój osteoporozy. Zaliczamy do nich:

  • dietę ubogą w wapń i witaminę D
  • palenie papierosów
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • brak aktywności fizycznej
  • zbyt mała ekspozycja na promienie słoneczne

Osteoporoza wtórna

Osteoporoza wtórna występuje rzadziej niż pierwotna. Ten rodzaj choroby często jest wynikiem zaburzeń w przyswajalności witamin i minerałów. Osteoporoza wtórna może wystąpić w każdym wieku. Do przyczyn powstawania choroby zaliczamy zaburzenia hormonalne takie jak przedwczesna menopauza, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc i cukrzyca. Rozwój osteoporozy możemy zauważyć podczas zażywania leków przeciwpadaczkowych, glikokortykosteroidów i heparyny.

Częstotliwość występowania osteoporozy

Osteoporozę uważamy za chorobę występującą coraz częściej. Co trzecia kobieta po menopauzie ma postawioną diagnozę. Od 13 do 22 % mężczyzn boryka się z tym schorzeniem. 

Objawy osteoporozy

Choroba często nie daje długo żadnych objawów. U osób chorych możemy zauważyć obniżenie wzrostu oraz wady postawy. Osoby starsze garbienie uważają za normalny objaw starości i nie łączą tej dolegliwości z możliwością zachorowania. Częste złamania, podczas niewielkiego urazu to główny objaw choroby. Pacjenci często nie są w stanie przypomnieć sobie sytuacji w której mogło dojść do złamania. 

Diagnoza

Diagnoza opiera się głównie na przeprowadzeniu wywiadu, aby wykluczyć predyspozycje do zachorowania oraz badań laboratoryjnych. U osób z podejrzeniem wykonuje się badanie polegające na określeniu gospodarki wapniowo-fosforanowej. Dokonuje się oceny wydalania wapnia z moczem I stężenia witaminy D. 

Leczenie osteoporozy 

Głównym celem leczenia jest zapobieganie powstawania złamań. U osób u których nie doszło jeszcze do złamania wprowadzane jest leczenie farmakologiczne polegające na przyjmowaniu preparatów wzmacniających kości. Czynnikiem wpływającym na poprawę zdrowia jest prawidłowo zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Niestety leczenie często trwa od kilku do kilkunastu lat, a badania profilaktyczne są kontynuowane do końca życia. 

Profilaktyka

Na stan naszych kości możemy pracować już w młodym wieku. Przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia oraz witaminy D, może wpłynąć na gęstość kości. Należy pamiętać, że produkty mleczne są bogatym źródłem wapnia i należy zadbać o odpowiednią ilość w diecie już od najmłodszych lat. Witamina D jest potrzebna organizmowi do utrzymania prawidłowego stężenia wapnia w organizmie, dlatego warto pamiętać o odpowiednim nasłonecznieniu w okresie letnim. W okresach jesienno-zimowych należy uzupełniać witaminy i minerały za pomocą diety lub sięgnąć po suplementy z apteki, jeśli nie mamy możliwości pozyskiwać ich w naturalny sposób. 

Powiązane produkty

Artivit, fiolki, 15 szt
Dostępny
Stawy, mięśnie i kości

Artivit, fiolki, 15 szt

TRB CHEMEDICA POLAND SP. Z O.O.
56,69 zł
Wskazania: Prawidłowy stan kości i chrząstek  Ból i sztywność stawów

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.