Brak aktywności fizycznej wpływa na rozwój wielu chorób cywilizacyjnych

Wszędzie dookoła słyszymy ruch to zdrowie! Artykuły w gazetach, programy telewizyjne i inne media namawiają nas do aktywności fizycznej. Z jednej strony prężnie rozwijająca się technologia wyręcza nas z podejmowania jakiegokolwiek ruchu - elektryczne rowery, deskorolki i wiele innych, a z drugiej ciągłe komunikaty o chorobach cywilizacyjnych, których wzrost z roku na rok jest bardzo duży. Poza ćwiczeniami ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, przyczynia się do zachowania odpowiedniej formy psychofizycznej.

Jaki wpływ na życie ma aktywność fizyczna i czy jest ona nam potrzebna?

Zacznijmy może od chorób cywilizacyjnych, szereg czynników wpływa na nasz organizm. Kiedyś do apteki trzeba było iść pieszo, auto w gospodarstwie domowym było rzadkością-dziś zamówimy leki przez internet, zakupy przyniesie nam kurier, a rachunki zapłacimy przelewem. Częstotliwość podejmowania wysiłku jest ograniczona do minimum. Działa to również w druga stronę, w dwudziestym pierwszym wieku otyłość jest, na porządku dziennym kiedyś prędzej można było, zobaczyć ludzi z niedowagą. Za wszystkim stoi rozwój technologii, która ułatwia nam życie, ale czy niesie za sobą również korzyści zdrowotne? Przyczyną chorób cywilizacyjnych jest brak ruchu, dieta opierająca się na przetworzonych produktach, oraz konserwanty, które modyfikują żywność, aby przykładowy pan Kowalski dostawał produkty długo przydatne do spożycia.

Wpływ aktywności na organizm:

Ruch ma nie tylko wpływ na prawidłową masę ciała, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę lub choroby układu krążenia. Regularne ćwiczenia, poprawnie wykonywane potrafią wpłynąć na stan naszych kości. W dzisiejszych czasach zachorowalność na cichego zabójcę kości zwanego osteoporozą ciągle wzrasta. Pierwszym objawem, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie jest złamanie nieadekwatne do urazu. Ćwiczenia zwiększają gęstość kości w miejscach, które są intensywnie poddawane wysiłkowi. W przypadku braku ruchu dochodzi do ubytku tkanki kostnej. Aktywne życie to także endorfiny - hormon szczęścia. Napędzają nas do działania, poprawiają ogólne samopoczucie, obniżają poziom stresu. Jest to kolejny dowód na to, że bez ruchu nie ma zdrowia i szczęścia. Dobry stan psychiczny pozwala uniknąć depresji. Osoby, które ćwiczą, są optymistycznie nastawione do życia, posiadają zdrowe nawyki oraz są świadome, jak działa ich organizm. Sport uczy systematyczności i zdrowej rywalizacji, co przekłada się na codzienne życie.

Jak wgląda to w rzeczywistości?

Większość osób prowadzi dziś siedzący tryb życia: jazda samochodem, siedzenie w ławce szkolnej, praca przed komputerem, oglądanie telewizji, spożywanie posiłków. Podczas wykonywania tych czynności niektóre mięśnie są wyłączone z pracy, a inne nadmiernie obciążone. Wady powstałe w wyniku złej postawy stojącej lub nieprawidłowej pozycji siedzącej uważane są również za choroby cywilizacyjne.

Jak zacząć aktywnie spędzać czas?

Podejmując, jakiekolwiek kroki związane z aktywnością ruchową musimy zachować zdrowy rozsądek. Kiedy nasze życie toczy się wokół udogodnień, które daje, nam świat nagle nasz organizm się nie zmieni. Potrzebujemy czasu, by przyzwyczaić układ ruchowy do większego wysiłku. Pamiętajmy, że ćwiczenia powinny być dobrane do naszych możliwości, by uniknąć kontuzji na starcie i zniechęcić się do podejmowania kolejnych prób. I tu nasuwa się jedno stwierdzenie rozgrzewka to kluczowy element w uprawianiu sportów amatorsko i zawodowo.

Zaczynajmy od małych kroków

Na początek naszej przygody ze sportem możemy zrezygnować z codziennych nawyków. Wchodząc, do domu unikajmy, windy skorzystajmy z tradycyjnego wchodzenia po schodach. Ograniczmy korzystanie ze środków komunikacyjnych, które z zasadny wybieramy z czystego lenistwa, wsiądźmy na rower jadąc na zakupy lub zróbmy sobie spacer ze szkoły, lub pracy. Zmiana podstawowych czynności pomoże przyzwyczaić organizm do wysiłku oraz znacznie korzystniej funkcjonować. W dzisiejszych czasach są dostępne w miastach siłownie miejskie, z których darmowo możemy, skorzystać to oznacza, że mamy świadomość zagrożenia naszego gatunku chorobami cywilizacyjnymi nasuwa, się jeszcze pytanie ile jesteśmy w stanie zmienić w trybie naszego życia? Profilaktyka jest bardzo ważna lepiej czemuś zapobiegać niż później leczyć.

Powiązane produkty

Termometr bezdotykowy Pempa... Termometr bezdotykowy Pempa... 2
Dostępny
Termometry

Termometr bezdotykowy Pempa T200, 1szt.

CHDE POLSKA SP. S.A.
2 Reviews
104,65 zł
 Wskazania: Pomiar temperatury ciała Pomiar temperatury otoczenia Pomiar temperatury obiektów

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.