Zapalenie pęcherza w ciąży-przyczyny, leczenie i zapobieganie

Zapalenie pęcherza to częsta dolegliwość w ciąży. W większości przypadków jest schorzeniem bezobjawowym i jest wykrywane podczas badań kontrolnych, które są wykonywane regularnie przez kobiety ciężarne. Mimo tego, że nie niesie ze sobą często przykrych dolegliwości, nie należy tego schorzenia bagatelizować. Zapalenie pęcherza może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu. 

Objawy zapalenia pęcherza

U kobiet ciężarnych często zapalenie pęcherza jest bezobjawowe. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy takie jak: zbyt częste oddawanie moczu, ból w podbrzuszu, bolesne parcie na pęcherz, oddawanie moczu w małych ilościach, zmiana koloru moczu oraz gorączka. Kobiety często bagatelizują problem, myśląc, że częstomocz jest spowodowany uciskiem powiększającej się macicy. Wszystkie wyżej wymienione objawy powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu. 

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży?

Kobiety są grupą pacjentów, które są szczególnie narażone na powstawanie infekcji dróg moczowych. Wszystko to dzieje się z powodu budowy anatomicznej płci pięknej. Cewka moczowa jest umieszczona dość blisko odbytu, na skutek tego jest narażona na bytowanie bakterii wokół układu moczowego. Podczas ciąży pęcherz przesuwa się do przodu i ku górzę na skutek rosnącej macicy, która zaczyna też uciskać moczowody. Taki stan może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu. Powstaje wtedy idealne środowisko do namnażania się patogenów. W ciąży większość infekcji pęcherza jest wywołane bakteriami E. Coli lub gronkowcem. Istnieje również szereg czynników, które mogą przyczyniać się do takiego stanu. Należą do nich:

  • zła higiena
  • częste współżycie
  • wady anatomiczne
  • cukrzyca ciążowa
  • spadek odporności
  • zmiany hormonalne

Wymienione wyżej czynniki mogą być przyczyną nawrotów infekcji

Jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza u kobiet często mija samoistnie, jednak po jego wykryciu powinno zostać leczone. Wstępnie lekarz zleca badania ogólne oraz posiew moczu, dodatkowo stosuje antybiogram, który określi jakie środki farmakologiczne będą skuteczne. Podczas występowania bakterii stosuje się antybiotykoterapię, zwykle leczenie trwa około 7 dni. Dodatkowo wspomagająco można zastosować naturalne sposoby, takie jak przyjmowanie żurawiny, picie dużej ilości osłodzonej wody, stosowanie naparów z kory dębu. Picie dużej ilości wody pomaga oczyścić pęcherz z zalegających bakterii, a co za tym idzie zniwelować objawy. 

Jakie jest ryzyko podczas nieleczonego zapalenia pęcherza w ciąży?

Zapalenie pęcherza w ciąży jest niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Kobiety ciężarne są narażone na powstawanie zapalenia odmiedniczkowego nerek, które może prowadzić do niewydolności tego narządu. W końcowym trymestrze nieleczone zapalenie pęcherza może przyczynić się do przedwczesnego porodu, a co za tym idzie wcześniactwa u dzieci. 

Jak zapobiec zapaleniu pęcherza w ciąży?

Należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę. Dodatkowo można wspierać się naturalnymi produktami wspierającymi układ moczowy, takimi jak żurawina, czy rumianek. Pamiętać należy również o dokładnym opróżnianiu pęcherza oraz nie wstrzymywaniu moczu. Picie dużej ilości wody również pomaga w filtracji organizmu. Zbędne produkty przemiany materii oraz bakterie są szybciej wydalane. 

O czym należy pamiętać podczas zapalenia pęcherza w ciąży?

Należy pamiętać, że domowe sposoby są tylko doraźną formą pomocy, która łagodzi objawy i wspomaga leczenie. Okres ciąży jest szczególnym czasem, kiedy nie należy zwlekać z żadnymi objawami i łudzić się, że samoczynnie przejdą. Jeśli masz typowe objawy zapalenia pęcherza w ciąży, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Możesz wcześniej wykonać badanie ogólne moczu, które pomoże w szybszej diagnozie i pozwoli na wczesne wdrożenie rozwiązań farmakologicznych. 

Zdrowie maluszka rosnącego w łonie jest dla każdej matki najważniejsze, dlatego zawsze konsultuj swój stan zdrowia z lekarzem prowadzącym i unikaj sytuacji, w których możesz narazić siebie na ryzyko rozwoju jakiejkolwiek infekcji.

Powiązane produkty

Uroplus, tabletki, 60 szt
Dostępny
Drogi moczowe

Uroplus, tabletki, 60 szt

UROPHARMA SP. Z O.O.
42,04 zł
Wskazania: Infekcję układu moczowego Kamica nerkowa

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.