- News
- 0 polubienia
- 633 widoki
- 0 comments
- żurawina, żurawina na drogi moczowe, właściwości zurawiny, żurawina w lekach, żurawina na jakie schorzenia, działanie żurawiny
Żurawina jest często wykorzystywaną rośliną w lecznictwie. Jest głównie znana z drogocennego wpływu na układ moczowy. Czy żurawina pomaga również na inne schorzenia? Jak w dzisiejszych czasach wykorzystuje się tę roślinę?
Pochodzenie żurawiny
Żurawina jest uprawiana w wielu regionach świata. Początkowo występowała na ziemiach Ameryki Północnej. Obecnie tereny północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz południowo-wschodniej Kanady są uważane za żurawinowe zagłębie. To właśnie na tych ziemiach istnieją idealne warunki do uprawy tej rośliny. Uwielbia ona podmokłe tereny, a jej zbiory zaczynają się od połowy września i trwają do końca listopada.
Skład żurawiny
Głównie znana jest z obecności proantocyjanidyny, czyli substancji przeciwstarzeniowej. To właśnie tym związkom zawdzięczamy ochronę antyoksydacyjną, czyli chroniącą przed wczesnym starzeniem się komórek. Dodatkowo żurawina zawiera witaminę A, E, C oraz witaminy z grupy B. Żurawina w swoim składzie posiada również antocyjany, naturalne barwniki, które chronią naczynia krwionośne. Roślina ta to również drogocenne źródło minerałów takich jak magnez, żelazo, sód, potas, fosfor i jod.
Żurawina w kuchni
Żurawina jest często dodatkiem do dań mięsnych i sałatek. W postaci suszonej wykorzystuje się ją jako składnik pożywnego śniadania. Osoby dbające o zdrowie sięgają po żurawinę nie tylko ze względu na bogaty skład tego owocu, ale również na walory smakowe.
Żurawina właściwości lecznicze
Żurawina jest głównie znana z dobroczynnego wpływu na układ moczowy, jest często składnikiem wielu preparatów dostępnych w aptece przeznaczonych dla pacjentów z objawami zapalenia pęcherza. Nie są to jednak jedyne właściwości, jakie posiada ta roślina. Owoc ten wspiera również układ oddechowy, jest pomocny podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Zawarte w składzie witaminy, minerały i substancje działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego żurawinę stosuje się również podczas przeziębienia i grypy. Łagodzi ból gardła i objawy grypopodobne. Podsumowując, żurawina:
- działa na infekcję dróg moczowych
- hamuje rozwój chorób nowotworowych
- wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych
- zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej
- zapobiega i leczy wrzody żołądka
- działa moczopędnie, a co za tym idzie ogranicza ryzyko powstawania wielu chorób
Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania żurawiny?
Spożywanie żurawiny nie niesie większego ryzyka powstawania skutków ubocznych podczas przyjmowania. Jednak w nadmiarze nie zaleca się jej przyjmowania przez kobiety w ciąży. W przypadku spożywania gotowych preparatów w postaci suplementów z apteki należy zawsze stosować się do zaleceń załączonych na ulotce. Uważa się, że szczególną ostrożność podczas ich przyjmowania powinni zachować pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe. Podczas występowania kamicy szczawianowej należy również skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem przed zażyciem suplementu zawierającego żurawinę.
Czy żurawina jest bezpieczna dla dzieci?
Owszem, ten owoc jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i najlepiej przyjmować go w naturalnej formie, czyli jako dodatek do dań, jednak są również preparaty gotowe, które mogą przyjmować dzieci w różnym wieku. Dodatkowo roślina ta uzupełni młody organizm w witaminy i minerały, jest również jest doskonałym źródłem błonnika.
Czy żurawina jest odpowiednia dla diabetyków?
Obecność błonnika w tej roślinie wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, dlatego nie istnieją przeciwwskazania do stosowania tego owocu u osób z cukrzycą. Dodatkowo żurawina wpływa na poprawę pracy trzustki, a to właśnie ona odpowiada za produkcję hormonu insuliny. Dlatego po żurawinę powinni również sięgać diabetycy.
Gdzie można kupić żurawinę
W naturalnych formach występuje ona w postaci świeżych lub suszonych owoców. Możemy również spotkać ja w formie konfitury, którą często wykorzystuje się jako dodatek do dań mięsnych lub serów, szczególnie tych góralskich. Odpowiednim miejscem do zakupu preparatów w postaci suplementów zawierających ten owoc są apteki lub sklepy zielarskie. W naszej aptece znajdziecie żurawinę w formie:
Podczas występowania dolegliwości układu moczowego należy zawsze sięgać po dobrodziejstwa natury. Pamiętajmy, że naturalnie występujące rośliny bogate we właściwości prozdrowotne są lepiej przyswajane przez organizm oraz nie powodują skutków ubocznych.
komentarze (0)