- News
- 0 polubienia
- 379 widoki
- 0 comments
- cukrzyca ciążowa, wyskoki cukier w ciąży, objawy cukrzycy ciążowej, leczenie cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa dopada coraz więcej kobiet w ciąży. Zapada na nią co 10 kobieta. Nieleczona może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych zarówno u matki, jak i u dziecka. Jak leczy się cukrzycę ciążową? Jak uchronić się przed zachorowaniem?
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to najprościej mówiąc nietolerancja węglowodanów, która prowadzi do zwiększonego stężenia glukozy we krwi podczas ciąży. Ciekawostką jest to, że występuje ona najczęściej u kobiet, które w przeszłości nie miały problemu z cukrzycą. Za zaburzenia odpowiadają zmiany hormonalne. Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana w większości przypadków między 24. a 28. tygodniem ciąży. Badania profilaktyczne są wykonywane już we wczesnym stadium ciąży. Ryzyko cukrzycy ciążowej jest znacznie większe u kobiet, które decydują się na zajście w ciążę w późniejszym wieku. Panie, które miały w przeszłości problemy z podwyższonym poziomem cukru, są również w grupie ryzyka występowania problemu w ciąży. Glikemia rozpoznana na początku ciąży może świadczyć o istnieniu cukrzycy typu 2, która nie została rozpoznana przed ciążą lub cukrzycy typu 1, która rozwija się podczas ciąży.
Przyczyny cukrzycy ciążowej
Za główną przyczynę cukrzycy ciążowej obwinia się gospodarkę hormonalną, która zostaje zaburzona podczas ciąży. Istnieją jednak dodatkowe czynniki, które mogą przyczynić się do powstawania cukrzycy ciążowej:
- wiek powyżej 35 lat
- urodzenie więcej niż 2 dzieci w przeszłości
- urodzenie dziecka z wadą rozwojową
- zespół policystycznych jajników
- nadciśnienie tętnicze
- uwarunkowanie genetyczne (nietolerancja węglowodanów)
Cukrzyca ciążowa może wystąpić nawet, jeśli nie posiadamy wyżej wymienionych czynników.
Objawy cukrzycy ciążowej
Głównym objawem cukrzycy ciążowej jest częstomocz. Dzieje się tak dlatego, że nerki nie są w stanie przefiltrować nadmiernej ilości glukozy z krwi, w zamian jednak rozcieńczają ją wodą pochodzącą z krwi, co prowadzi do szybkiego napełniania pęcherza. Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową mogą oddawać nawet 3 litry moczu na dobę. Podczas schorzenia dochodzi też do wydalania glukozy z moczem.
Innym charakterystycznym objawem jest nagła potrzeba jedzenia. Takie stany są spowodowane brakiem insuliny. Glukoza obecna we krwi ma ograniczoną możliwość dotarcia do tkanek organizmu, gdzie następuje jej prawidłowy metabolizm. Mimo tego, że kobieta spożywa dużą ilość jedzenia, odczuwa głód. Kobiety cierpiące na cukrzycę posiadają też chęć ciągłego przyjmowania płynów. Pragnienie jest spowodowane utratą wody przez częstomocz. Dodatkowymi objawami podczas cukrzycy ciążowej jest przewlekłe zmęczenie, mdłości, senność, infekcje pochwy, skóry i pęcherza. Podczas cukrzycy ciążowej u niektórych kobiet następuje nagły przyrost masy oraz nieproporcjonalny wzrost płodu nieadekwatny do wieku ciąży.
Diagnostyka cukrzycy ciążowej
Poziom glukozy we krwi jest badany już na wczesnym etapie ciąży. Około 10 tygodnia zaleca się wykonanie badania laboratoryjnego, określającego poziom glukozy we krwi. Jeśli wyniki są niepokojące, należy niezwłocznie udać się do lekarza prowadzącego. Między 24 a 28 tygodniem ciąży powinno wykonać się badanie obciążające glukozą. Badanie polega na pobraniu krwi, a następnie wypiciu wody z zawartością 75 gramów glukozy. Po upływie godziny należy ponownie pobrać krew. Jeśli wynik jest nieprawidłowy oznacza to, że pacjenta cierpi na cukrzycę ciążową.
Leczenie cukrzycy ciążowej
Kobiety z cukrzycą ciążową są kierowane do diabetologa i on zleca dietę, która będzie odpowiednia dla kobiet chorujących na cukrzycę ciążową. Dzienne zapotrzebowanie u kobiet borykających się z tym schorzeniem podczas ciąży to maksymalnie 1800 kcal. Zaleca się również włączenie do diety większej ilości białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Podczas diety należy unikać spożywania cukrów prostych. Podczas tego schorzenia ważna jest samokontrola. Należy wykonywać regularne pomiary zawartości glukozy we krwi za pomocą glukometru. Kobiety z cukrzycą ciążową powinny zgłaszać się na wizytę kontrolną co 2 tygodnie, a po ukończeniu 36 tygodnia co tydzień. Jeśli dieta jest prawidłowo prowadzona i nie ma żadnych odchyleń od normy, nie istnieją przeciwwskazania do porodu siłami natury.
Insulinoterapia w ciąży
Jeśli dieta nie przynosi skutku i poziom glukozy nie jest w normie, należy wdrożyć insulinoterapię, która jest bezpieczna dla płodu. Jedyną różnicą jest miejsce wkłucia. Należy podawać insulinę w ramię, udo lub pośladek. Nie wolno podawać insuliny w brzuch.
Jak wygląda poród u kobiet z cukrzycą ciążową?
Nie istnieją przeciwwskazania do rodzenia siłami natury, jeśli leczenie przebiega pomyślnie. Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę ciążową mają skłonność do rodzenia się z dużą wagą, w takich przypadkach lekarz ocenia wielkość płodu i podejmuje decyzję o ewentualnym cięciu cesarskim.
Czy cukrzyca ciążowa mija?
Cukrzyca ciążowa w większości przypadków mija po rozwiązaniu, należy jednak kontynuować pomiary kontrolne poziomu glukozy w ciągu pierwszych dwóch tygodni od porodu. Po upływie 3 miesięcy należy wykonać test obciążający, który potwierdzi dobry stan zdrowia.
Powikłania po cukrzycy ciążowej
Ciąża z obecnością cukrzycy może prowadzić do zbyt dużej wielkości dziecka, nieadekwatnej do wieku. Powikłaniem po cukrzycy ciążowej może być niedocukrzenie noworodka, które występuje przy nieleczonej cukrzycy ciążowej.
Cukrzyca ciążowa jest niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do powstawania zaburzeń w rozwoju płodu, ale również nieść konsekwencje zdrowotne dla matki. Dlatego nie bagatelizujmy badań profilaktycznych i słuchajmy zaleceń lekarza prowadzącego.
komentarze (0)