- News
- 0 polubienia
- 999 widoki
- 0 comments
- choroba autoimmunologiczna, łysienie plackowate, łyse placki na głowie
Łysienie plackowate jest dolegliwością dość uciążliwą. Choroba pojawia się głównie przed 30 rokiem życia i spowodowana jest uszkodzeniem mieszka włosowego, co skutkuje wypadaniem włosów. Łysienie plackowate nadal nie zostało dokładnie zbadane i nie ma jednoznacznej opinii na temat przyczyn występowania tego schorzenia.
Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate jest uznawane za chorobę skóry, w której nie znana jest etiologia. Jest chorobą przewlekłą, zapalną i autoimmunologiczną. Zmiany pojawiają się na owłosionej skórzę głowy i charakteryzują się gładkimi plackami, pozbawionymi włosów. Łysienie plackowate znacznie wpływa na stan psychiczny pacjenta dotkniętego tym schorzeniem. Osoby z łysieniem plackowatym często nie akceptują zmian w swoim wyglądzie, co skutkuje często nadmiernym stresem oraz depresją. Stan psychiczny podczas tej choroby nie wpływa pozytywnie na leczenie, oznacza to, że stres może powodować zaostrzenie objawów, a co za tym idzie do łysienia całkowitego. Choroba ta może również objawiać się utratą brwi oraz rzęs. Nie przypisuje się występowania tej choroby wraz z innymi schorzeniami, jednak istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się zmian. Łysienie plackowate polega na niszczeniu mieszków włosowych, co objawia się pojawieniem się łysych obszarów na głowie. Podczas tej choroby mamy do czynienia ze skróconym cyklem wzrostowym włosów. Na skutek tego zaburzenia dochodzi do ataku na komórki mieszków włosowych, produkujących pigment przez komórki stanu zapalnego, a co za tym idzie - do powstawaniu nacieku i obumierania mieszka.
Rodzaje łysienia plackowatego
Łysienie plackowate może występować w różnych formach. Wśród tych najczęściej diagnozowanych wyróżniamy:
- łysienie plackowate wieloogniskowe - występowanie charakterystycznej łysiny w wielu miejscach
- łysienie plackowate całkowite - całkowite łysienie, które początkowo objawia się wieloogniskowymi zmianami, a z czasem dochodzi do całkowitej utraty włosów.
- łysienie plackowate ogniskowe - łysienie plackowate występujące w jednym miejscu.
- łysienie plackowate uogólnione - łysienie plackowate, które występuje na głowie, brwiach, rzęsach lub miejscach owłosionych, takich jak łono czy pachy
- łysienie plackowate złośliwe - łysienie plackowate, które charakteryzuje się brakiem odrastania w tych miejscach nowych włosów. Ten rodzaj jest ciężki w leczeniu, bo zmiany są oporne na leki
- łysienie plackowate wężykowate - jest to rodzaj łysienia, który objawia się powstawaniem zmian, które tworzą pas w obrębie skroni, potylicy i czoła.
- łysienie plackowate pasmowate - łysienie plackowate pasmowate polega na zaniku włosów od wewnętrznej skóry głowy do zewnątrz.
- łysienie plackowate rozlane - łysienie, w którym nie występują wyżej wymienione zmiany
Typy łysienia plackowatego
Schorzenie to charakteryzuje się długotrwałym przebiegiem. Wyróżniamy cztery typy łysienia plackowatego:
- łysienie plackowate pospolite - jest to typ łysienia, który występuje nagle i samoistnie mija
- łysienie plackowate atopowe - łysienie, które często jest obecne u osób z atopową chorobą skóry
- łysienie plackowate kombinowane - łysienie występujące w przebiegu chorób tarczycy lub anemii aplastycznej
- łysienie plackowate hipertoniczne- łysienie plackowate, które występuje rozlegle i jest kojarzone z występowaniem nadciśnienia hipertonicznego.
Przyczyny występowania łysienia plackowatego
Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, uważa się jednak, że jest to schorzenie autoimmunologiczne, czyli organizm zaczyna traktować mieszki włosowe jako wroga i tworzy przeciwko nim przeciwciała, które przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego, który jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów. Oczywiście czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz czynniki stresogenne mają ogromny wpływ na pojawienie się choroby. Szacuje się, że na łysienie plackowate cierpi około 1% populacji. Łysienie plackowate często występuje z innymi chorobami, takimi jak bielactwo, toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu I, zapalenie tarczycy, czy Hashimoto.
Diagnostyka łysienia plackowatego
Łysienie plackowate w większości przypadków pojawia się na owłosionej skórze głowy. Pierwsze zmiany są niewielkich rozmiarów, a następnie się poszerzają. Leczeniem łysienia plackowatego zajmuje się lekarz dermatolog lub trycholog. Pacjent z podejrzeniem łysienia plackowatego zostaje również skierowany na badania laboratoryjne w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych oraz chorób tarczycy. Pierwsze zmiany pojawiają się na potylicy lub na płacie ciemieniowo-czołowym. Zmiany są gładkie, jednak nie posiadają rumienia charakterystycznego dla stanu zapalnego.
Leczenie łysienia plackowatego
Leczenie opiera się głównie na podaniu leków miejscowych, które pobudzają wzrost nowych mieszków. Żadna metoda nie jest w 100% skuteczna, bo łysienie plackowate nie posiada potwierdzonych czynników, które powodują pojawienie się tej choroby. Często stosuje się glikokortykosteroidy, które w większości przypadków przynoszą rezultaty. Dodatkowo można wykonać mezoterapię, która również pobudzi fazę wzrostu nowych włosów. Obecnie stosuje się również karboksyterapię, która polega na podskórnym podaniu dwutlenku węgla lub kriomasaż, który polega na podawaniu podtlenku azotu. Należy jednak pamiętać, że u jednych metody te okażą się skuteczne, u drugich zaś nie przyniosą poprawy.
Łysienie plackowate jest chorobą, przed którą nie jesteśmy w stanie się uchronić. Choroba ta zaś nie daje wcześniejszych symptomów, które pozwoliłyby nam wdrożyć środki zachowawcze, które uchroniłyby nas przed dalszym rozwojem. W większości przypadków leczenie przynosi pozytywny skutek i zmiany nie nawracają. Należy pamiętać, że w przebiegu choroby należy unikać stresu, bo jest on niekorzystnym czynnik podczas leczenia.
komentarze (0)