Jak prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową?

Pajączki, bo tak potocznie nazywamy zmiany na skórze twarzy u osób z cerą naczynkową, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dlaczego u niektórych osób drobne naczynia krwionośne są bardziej widoczne, niż u pozostałych?

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa posiada liczne zmiany w postaci pajączków oraz rumieńce. Ten rodzaj skóry jest podatny na działanie czynników atmosferycznych, pod wpływem których naczynia krwionośne rozszerzają się i pękają. Cerę naczynkową dziedziczy się w genach, ale nie jest to jedyna przyczyna jej posiadania. Przyczyną powstawania problemu może być niewłaściwa pielęgnacja oraz zbyt długie przebywanie na słońcu. 

Jak rozpoznać cerę naczynkową

Charakterystycznym objawem jest powstający rumień na buzi. Zmiany również pojawiają się w postaci plamek. Najczęściej uwidaczniają się podczas wysiłku, emocji lub nawet po zjedzeniu ostrej potrawy. Skóra ta jest bardzo wrażliwa, dlatego tak ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Źle dobrane preparaty mogą skutkować pojawieniem się zmian, które następnie mogą przerodzić się w trądzik trudny w leczeniu. 

Dlaczego naczynka pękają

Za główną przyczynę pękania naczynek uważa się brak ich elastyczności. Podczas ekspozycji skóry na różnice temperatury dochodzi do powstawania zmian w naczyniach. Naczynia podczas niskiej temperatury się rozszerzają, a następnie pod wpływem ciepła raptowanie zwężają, co prowadzi do ich pękania. 

Jakie produkty wybierać do pielęgnacji cery naczynkowej?

W pielęgnacji cery naczynkowej najważniejsze jest wspieranie osłabionych naczyń krwionośnych, dlatego należy wybierać produkty bogate w składniki wpływające na wzmocnienie naczynek. Witamina K i C wpływa na uszczelnianie ścian naczyń krwionośnych. Kremy bogate właśnie w te witaminy przyczynią się do zwiększenia elastyczności. Witamina C nie tylko poprawia stan naczyń, ale również radzi sobie z przebarwieniami, rozjaśnia cerę i wyrównuje koloryt. Witamina K przyczynia się do niwelowania zaczerwienień. Odpowiednim wyborem będą preparaty zawierające witaminę B3 i aloes, skóra naczynkowa nie posiada odpowiedniego nawilżenia oraz bariery ochronnej. Właśnie te składniki przyczyniają się do zwiększenia odporności na urazy wywołane czynnikami atmosferycznymi. Częstym składnikiem kremów do cery naczynkowej jest:

Leczenie cery naczynkowej

Stosowanie preparatów odpowiednich do pielęgnacji cery naczynkowej przyczynia się do zmniejszenia zmian i zapobiega powstawaniu nowych. U osób, które posiadają ten rodzaj skóry ważne jest również wdrożenie kilku nawyków, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. 

  • unikaj mycia twarzy gorącą wodą
  • ogranicz długotrwałe opalanie
  • stosuj kremy chroniące przed warunkami atmosferycznymi
  • ogranicz stres
  • nie używaj peelingów 
  • ogranicz alkohol

Jeśli stosujesz odpowiednią pielęgnację i nadal nie zauważasz znacznej poprawy, możesz zdecydować się na laserowe zamykanie naczynek

Laserowe zamykanie naczynek

Zabieg ten przeprowadza się w przypadku braku efektów po odpowiedniej pielęgnacji, jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Laser naświetla rozszerzone naczynie, podgrzewa krew, co skutkuje trwałym jego zamknięciem. Zabieg będzie skuteczny jeśli zastosujemy go kilka razy. To, jak często trzeba go będzie powtórzyć, zależy od wielkości zmian. Ważne, aby podjąć próbę zamykania naczynek zimą, skóra po zabiegu nie może być narażona na promieniowanie słoneczne. Po zabiegu należy przestrzegać kilku zaleceń:

  • przez miesiąc po zabiegu nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych
  • przez tydzień zrezygnować z aktywności fizycznej
  • nawilżać regularnie skórę, nawet kilka razy dziennie
  • przez tydzień nie nakładać makijażu

Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek

Mimo tego, że zabieg laserowego zamykania naczynek jest obecnie jedyną skuteczną metodą, należy przygotować się prawidłowo do zabiegu.

Pacjenci przed zabiegiem nie powinni:

  • zażywać witaminy E i K
  • przyjmować leków rozrzedzających krew
  • przyjmować antybiotyków
  • pić alkoholu przez 2 dni przed zabiegiem

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:

  • epilepsja
  • łuszczyca
  • bielactwo
  • opryszczka 
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
  • rozrusznik serca
  • implanty w uszach

Leczenie cery naczynkowej preparatami z apteki

Posiadając cerę naczynkową warto sięgać po dermokosmetyki dostępne w aptece. Produkty z apteki są przebadane dermatologicznie i szansa na pojawienie się dodatkowych podrażnień jest mniejsza, niż w kosmetykach ogólnodostępnych. W aptece znajdziecie również preparaty doustne w postaci suplementów, które wpłyną na poprawę elastyczności naczyń krwionośnych. 

Osoby posiadające cerę naczynkową, które nieodpowiednio o nią dbają, są narażone na występowanie trądziku różowatego. Jest to choroba skóry, która wymaga długotrwałego leczenia. Dlatego jeśli zauważasz u siebie zmiany, które mogą sugerować problemy z cerą, nie zwlekaj, udaj się do lekarza dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci stosować odpowiednie preparaty. Jak w każdym schorzeniu-wczesna diagnoza zapobiega dalszemu rozwojowi.

Powiązane produkty

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.