Dr. Natura, Żel kasztanowy z arniką, 450 g
5,29 zł / 100 g
Arnika górska jest gatunkiem pod ścisłą ochroną. Piękne żółte i pachnące kwiaty mają ogromne właściwości lecznicze. Zastosowana roślina w lekach i kosmetykach pochodzi z uprawy. Roślina ta rośnie na terenach górskich Europy. W Polsce występuje między innymi w Sudetach i Karpatach. Popularność w XVIII w. przyczyniła się do niekontrolowanych zbiorów, co spowodowało przetrzebienie się rośliny. Dziś gatunek jest chroniony, aby uniknąć wyginięcia drogocennej rośliny.
Składniki, wpływające pozytywnie na organizm występują zarówno w kwiatach, jak i kłączach rośliny. Kwiat zawiera między innymi flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, arnicyna, saponina, kwasy organiczne, sole mineralne, trójterpeny, olejki eteryczne i wiele innych. Kłącza rośliny, jaką jest arnika górska, poza olejkami eterycznymi, bogate są także w żywice, inulinę, skrobię, śluzy i liczne garbniki. Składniki przede wszystkim mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwreumatyczne. Arnika działa również przeciwwirusowo, przeciwgorączkowo, uszczelniająco na naczynia oraz przeciwbólowo.
Roślinę możemy spotkać jako składnik herbatek ziołowych. Pobudza ona wydzielanie soków trawiennych i doskonale sprawdzi się jako środek łagodzący objawy niestrawności. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu trawiennego. Napar można również wykorzystać jako płyn do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych dziąseł. Arnikę często stosuje się jako środek profilaktyczny dla osób z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową, przyczynia się ona do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ciśnienia. Dzięki właściwościom uszczelniającym naczynia krwionośne używana jest często jako jedna z substancji kremów i maści dla skóry naczynkowej. Stosowanie produktów z tym składnikiem, pomaga zminimalizować zmiany i zapobiega powstawaniu nowym. Arnika wpływa również na zmniejszenie siniaków i obrzęków. Przyspiesza wchłanianie się krwiaków i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Wyciąg z rośliny jest również, często używany jako środek stymulujący układ immunologiczny w celu wzmocnienia obniżonej odporności. Ze względu na właściwości przeciwzapalne obecna jest często w środkach leczniczych na żylaki i hemoroidy. Pacjenci sięgają po maści na bazie arniki podczas kontuzji, często używana jest podczas stłuczeń i uszkodzeń mięśniowo stawowych. Sprzyja lepszemu wchłanianiu się wysięków, powstała opuchlizna jest mniej bolesna i szybciej znika.
Arnika coraz większą popularność zyskuje w dziedzinie kosmetologii. Używana jest jako składnik wielu kremów i środków pielęgnacyjnych. Doskonale sprawdzi się jako środek zmniejszający opuchliznę pod oczami wywołaną zmęczeniem. Osoby zmagające się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, nadmiernie tłusta cera lub skłonna do podrażnień, powinny poszukać produktów na bazie arniki. Stosowanie tej rośliny niweluje rozmnażanie się bakterii i powodowanie stanów zapalnych. Dodatkowo normalizuje działanie gruczołów łojowych i przyspiesza gojenie się naskórka. Najnowsze badanie dowodzą o zbawiennym wpływie arniki na blizny. Zwiększa ukrwienie i poprawia elastyczność uszkodzonego naskórka. Obecna jest również w produktach przeciwłupieżowych oraz przeciw łuszczycowych.
Na rynku dostępne są różne postacie preparatów zawierających arnikę. Najpopularniejsze są maści i kremy dostępne w aptece. W przypadku tabletek występuje ona w większości w lekach homeopatycznych. Często możemy spotkać na rynku herbatki oraz płyny na bazie tej rośliny. Mimo wielu drogocennych właściwości tej rośliny należy pamiętać o ostrożności w stosowaniu. Długotrwałe stosowanie produktów na bazie arniki może prowadzić do zniszczenia tkanek. Środki takie jak kremy i maści nie powinny być stosowane bezpośrednio na otwarte rany. U pacjentów ze stanem przedzawałowym oraz podczas zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego nie należy stosować preparatów leczniczych z obecnością arniki. Nie jest również zalecane przyjmowanie produktów na bazie rośliny przez kobiety w ciąży. Przyjmowanie środków naturalnych w nadmiarze może powodować szereg zaburzeń funkcjonowania organizmu. Do środków naturalnych trzeba podchodzić z dużą dozą ostrożności. Mimo pochodzenia naturalnego i dobrej przyswajalności nadmiar może przynieść niepożądane skutki.
5,29 zł / 100 g
komentarze (0)