Paracetamol Zentiva 500 mg, tabletki, 50 szt
Paracetamol Zentiva 500 mg, tabletki, 50 szt

Ból

Paracetamol Zentiva 500 mg, tabletki, 50 szt

5909991487720
ZENTIVA K.S.
6,33 zł
Brutto

Wskazania:

  • Bóle różnego pochodzenia
  • Gorączka

Opis produktu:

Paracetamol Zentiva 500 mg, to lek dostępny bez recepty o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Odpowiedni do stosowania podczas łagodnego do umiarkowanego nasilenia np.bólu zębów, głowy, mięśni, stawów, miesiączki oraz przy nerwobólach i gorączki.

Czy wiesz, że?

Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, działa jedynie przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. 

Składniki: 

Paracetamol Zentiva 500 mg, skład: substancją czynną leku jest Paracetamol. Każda tabletka powlekana zawiera 500 mg Paracetamolu. Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana żelowana; skrobia kukurydziana; talk (E 553); kwas stearynowy typ 50; powidon (K25); potasu sorbinian (E 202); woda oczyszczona.

Dawkowanie:

6 - 8 lat (21 do 24 kg)

0,5 tabletki (250 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę: 2,5 tabl. (1,25g)

9-10 lat (25 do 32 kg)

0,5 tabletki (250 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę: 3 tabl. (1,5g)

10-12 lat (powyżej 33 kg)

1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę: 4 tabl. (2g)

12-15 lat (34 do 60 kg)

1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę:  6 tabl. (3g)

powyżej 15 lat (34 do 60 kg)

1 tabletka (500 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę: 6 tabl. (3g)

powyżej 15 lat (powyżej 60 kg)

1 do 2 tabletek (500 do 1000 mg) w razie potrzeby, w odstępach co najmniej 4-6 godzin, maksymalnie na dobę: 6 tabl. (3g)

Przeciwwskazania: 

  • Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na składniki Paracetamol Zentiva 500 mg.
  • Nie stosować u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby i nerek

Działania niepożądane:

Istnieje możliwość występowania działań niepożądanych podczas przyjmowania tego leku, należy pamiętać, że nie u każdego mogą wystąpić.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 na 1000 pacjentów):

  • ból głowy, drgawki
  • problemy z widzeniem
  • depresja, omamy, splątanie
  • zaburzenia układu pokarmowego (bóle brzucha, żołądka, nudności, wymioty, biegunka, krwawienie jelitowe)
  • zaburzenia pracy wątroby ( niewydolność, żółtaczka, martwica)
  • niektóre choroby krwi (zaburzenia dotyczące płytek krwii, niedokrwistość hemolityczna, leukopenia, agranulocytoza, małopłytkowość, plamica małopłytkowa, zaburzenia dotyczące komórek krwionośnych w szpiku kostnym)
  • obrzęk naczynioruchowy z objawami (obrzęk twarzy, języka lub gardła, warg, zawroty głowy, gorączka, złe samopoczucie)
  • przedawkowanie i zatrucie
  • wysypka, swędzenie,pokrzywka, potliwość,czerwone plamki na skórze

Bardzo rzadko występujące (do 1 na 10000 pacjentów):

  • Natychmiast przerwij stosowanie leku i skontaktuj się z lekarzem jeśli wystąpią reakcje alergiczne w tym powodujące trudności w oddychaniu, obrzęk (twarzy, ust, języka, gardła), pocenie się nudności, spadek ciśnienia tętniczego, wstrząs, anafilaksja)
  • zaburzenie pracy nerek ( mętny mocz)
  • choroby krwi ( zmniejszenie liczby płytek krwi,białych krwinek, neutrofili we krwi, niedokrwistość hemolityczna
  • krwiomocz, moczenie mimowolne
  • skurcz oskrzeli, trudności z oddychaniem (u osób z nadwrażliwością na aspirynę i inne leki przeciwzapalne)
  • hepatotoksyczność

Częstość nieznana

  • obrzęk skóry, wysypka, pęcherze (spowodowane przyjęciem paracetamolu)
  • ostra uogólniona osutka krostkowa
  • ciężka wysypka lub łuszcząca się skóra (zespół Stevensa Johnsona - ciężka choroba skóry zagrażająca życiu) 

Środki ostrożności:

  • Trzymać w temperaturze pokojowej
  • Chronić od światła i wilgoci
  • Trzymać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci
  • Paracetamol można stosować u kobiet w ciąży po wcześniejszej konsultacji z lekarzem
  • Zachować ostrożność, gdy pacjent ma ostre zapalenie wątroby, niewydolność wątroby, astmę oskrzelową, niewydolność nerek, ma sepsę, nadużywa alkoholu, jest niedożywiony, ma anoreksję lub niskie BMI

Interakcje z innymi lekami: 

Należy poinformować lekarza  lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta, a w szczególności o przyjmowaniu leków takich jak:

  • probenecydu
  • metoklopramid,  domperydon 
  • przeciwzakrzepowe (warfaryny i pochodnych kumaryny)
  • salicylamid
  • barbiturany
  • kolestyramina
  • zydowudyna

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie stosowania leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą. Powyższy opis nie stanowi ulotki dołączonej do leku, z którą należy zapoznać się przed zastosowaniem preparatu. W celu zapoznania się z pełną treścią ulotki, pobierz plik znajdujący się na końcu karty produktu.

Ulotka dla pacjenta

Zobacz także

Reviews

No reviews
Product added to compare.