Zastosowanie wosku pszczelego w lecznictwie

Wosk pszczeli jest produktem ubocznym podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. Mimo tego, że jest to produkt odpadowy, znalazł ogromne zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii. Jak wosk pszczeli wpływa na organizm ludzki? Jakie są właściwości tego produktu ubocznego?

Czym jest wosk pszczeli?

Wosk pszczeli jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji miodu. Jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół miodnych. Gruczoły te są zlokalizowane w dole odwłoka u pszczół, które osiągnęły od 12 do 18 dnia życia. Jest to okres największej produkcji. Wosk pszczeli nazywany jest również woskiem żółtym i jest również wykorzystywany przez pszczoły do budowy plastrów będących częścią ula. Przyjmuje się, że wosk jest żółty, jednak jego kolor jest zależny od styczności z zanieczyszczeniami. Oznacza to, że jeśli pszczoła przebywa w zanieczyszczonym środowisku, kolor wosku może ulec zmianie. Wosk jest substancją stałą, która rozpuszcza się w temperaturze od 60 do 70 stopni. 

Skład wosku pszczelego

Wosk pszczeli to źródło wielu cennych składników. Znajdziemy w nim między innymi: alkohole, kwasy tłuszczowe, kwas palmitynowy, chryzynę, flawonoidy, estry i beta karoten, skwalen, witaminę A i karotenoidy. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na organizm ludzki. 

Zastosowanie wosku pszczelego w lecznictwie

Wosk pszczeli jest częstym składnikiem preparatów dostępnych w aptece. Jest wykorzystywany przy produkcji maści, kremów, opatrunków i aerozoli. Posiada on bowiem właściwości lecznicze i dlatego często się wykorzystuje tę substancję podczas leczenia:

  • grypy i przeziębienia
  • chorób serca
  • chorób skóry
  • schorzeń układu oddechowego
  • chorób reumatycznych

Wosk pszczeli na choroby układu oddechowego

Wosk pszczeli jest często składnikiem preparatów na grypę i przeziębienie. Dzięki obecności flawonoidów ma działanie przeciwzapalne. Jest więc odpowiednim składnikiem podczas leczenia stanów zapalnych błony śluzowej. Stosuje się go również w postaci naparów podczas kataru, zapaleniu zatok, czy infekcji migdałków. 

Wosk pszczeli na hemoroidy

Wosk pszczeli przyspiesza gojenie się ran. Przyspiesza procesy naprawcze skóry, w tym też wspomaga leczenie hemoroidów. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu dodatkowo wspiera skórę przed rozwojem patogenów. 

Wosk pszczeli w leczeniu chorób skóry

Wosk nie tylko przyspiesza regenerację naskórka, ale również niweluje świąd i zaczerwienienia. Jest dobrą substancją nawilżającą i łagodzącą. Stosuje się ją podczas egzemy, czyraka, czy atopowego zapalenia skóry.

Wosk pszczeli na dziąsła 

Wosk pszczeli przyczynia się do wzmożonej produkcji śliny, stymulując produkcję kwasu solnego w żołądku. Zapobiega zapaleniom dziąseł i niweluje podrażnienia. Żucie plastrów miodu oczyszcza zęby i zapobiega powstawaniu paradontozy. 

Wosk pszczeli na choroby reumatyczne

Okłady z użyciem wosku pszczelego pomagają zniwelować objawy chorób narządu ruchu. Ostatnie badania dowodzą, że wosk pszczeli ma znaczny wpływ na zapalenie nerwów.

Zastosowanie wosku pszczelego w kosmetyce

Wosk pszczeli używany w kosmetykach jest oznaczany jako E-901

Wosk pszczeli jest używany podczas produkcji kremów do twarzy, peelingów, kosmetyków do mycia ciała, kosmetyków do włosów oraz produktów takich jak pomadki, czy preparaty do depilacji. 

Wosk pszczeli w kosmetykach nawilżających

To właśnie wosk pszczeli użyty w tych kosmetykach jest składnikiem silnie nawilżającym. Dodatkowo przyczynia się do lepszej elastyczności i chroni przed wczesnym starzeniem się skóry. 

Wosk pszczeli na zmiany trądzikowe

Wosk pszczeli łagodzi zmiany trądzikowe i przyspiesza regenerację naskórka. Dodatkowo zapobiega powstawaniu blizn po wypryskach. Jest często składnikiem kremów antytrądzikowych.

Wosk pszczeli w kosmetykach do włosów

Używany jest również w szamponach, odżywkach i maskach przeznaczonych do włosów. Przyczynia się do łagodzenia podrażnień i niweluje przesuszenia. Dodatkowo zabezpiecza skórę przed powstawaniem łupieżu. Zapewnia puszystość i ogranicza sklejanie włosów. 

Inne zastosowanie wosku pszczelego

Wosk pszczeli jest również obecny w produktach takich jak świece, kredki świecowe, preparatach uszczelniających czy środkach do mycia podłóg.

Domowe sposoby na zrobienie preparatów na bazie wosku pszczelego

Krem do twarzy i ciała:

  • 100 ml oliwy z oliwek
  • 20g masła shea
  • 30g wosku pszczelego 
  • można dodać olejek zapachowy w celu nadania ładnego zapachu

Wszystkie składniki należy podgrzać następnie wymieszać i ostudzić. 

Wosk pszczeli jest produktem odpadowym po miodobraniu, można kupić go u bartnika lub w sklepie zielarskim. Warto używać go do pielęgnacji swojego ciała, ale również stosować w przebiegu wielu schorzeń. Nie wahajmy się korzystać z dobrodziejstw natury. 

Powiązane produkty

Farmapia, Propolis 7%,...
Dostępny
Rany, skaleczenia i odleżyny

Farmapia, Propolis 7%, maść, 30 g

FARMAPIA
17,29 zł
Wskazania: Otarcia naskórka Niegojące się rany Skórne zmiany ropne Oparzenia Owrzodzenia Odleżyny

komentarze (0)

Brak komentarzy na ten moment
Product added to compare.